אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שקיפות בנטל מס הארנונה

שקיפות בנטל מס הארנונה

הגיע הזמן לעשות סדר - ובעיקר צדק בכל נושא תשלומי הארנונה בישראל

30.05.2015, 14:09 | איריס אברהם

קוראי "כלכליסט" היו הראשונים לקבל את הבשורה שתושבים בעשרות ישובים ברחבי הארץ ייאלצו לשלם, שוב, מיסי ארנונה גבוהים יותר. אמנם שר הפנים הנכנס, סילבן שלום, עדיין לא החל בתפקיד אך אני מקווה שהוא יחליט לטפל בשינוי באופן החישוב של הארנונה וגבייתה.

קראו עוד בכלכליסט

בנושא גביית הארנונה קיים חוסר סדר כזה שבפועל נוגע ופוגע בכיס של כל אחד ואחת מאתנו. ראשות מוניציפלית זקוקה לתקציב הארנונה על מנת לספק את הצרכים של התושבים, חינוך, ניקיון, פיקוח, חברה , תרבות ועוד. הבעיה שקיימת דיפרנסציה שאינה מאפשרת להשוות בהכנסות של ראשות אחת לאחרת.

כך לדוגמא, תושב לא יכול לדעת מה ההבדל בחישוב הארנונה בין רחוב אחד לרחוב אחר. כמו כן, כל ראשות מחשבת את שטח המטרז' שלה בצורה שונה. בהמשך נשלחים לא אחת חברות גבייה פרטיות שמתוקף העוצמה שניתנה להם מהרשות הן מתעמרות באזרחים החייבים.

כל אזרח במדינה יודע שמס הארנונה הינו נטל כבד, לא הגיוני שבעיר אחת דיירי שכונה חדשה משלמים על חדר הזבל, על חדר המדרגות, ועובי הקירות כאשר השכנים ובעיר אחרת לא, או ברחוב אחר לא ישלמו. שיטות החישוב המשתנות מעיר לעיר ולפעמים משכונה לשכונה מייצר חוסר צדק וחוסר שוויון - דבר שעל שר הפנים לדאוג לתקנו.

משרד הפנים חייב לקבוע שיטת חישוב אחידה עם קריטריונים ברורים לכל הדירות והעסקים ברחבי הארץ. דירוג ברור על תשלום רק על החלקים המשמשים באמת את בעלי הבית ודירוג אחיד של השטחים המשותפים.

שר הפנים הנכנס, סילבן שלום. המשימה מוטלת על כתפיו, צילום: אוראל כהן שר הפנים הנכנס, סילבן שלום. המשימה מוטלת על כתפיו | צילום: אוראל כהן שר הפנים הנכנס, סילבן שלום. המשימה מוטלת על כתפיו, צילום: אוראל כהן

ראשי ערים מנצלים את השיטה הלא הוגנת של מה שנקרא "עדכון התעריף באופן חריג", בבחירות כולם מדברים על הצורך להוריד את תעריפי הארנונה. אחרי שהם נבחרים הם מסבירים שזאת החלטה גורפת של שר הפנים ושאין ביכולתם להפר. לכן, טוענים ראשי הערים, כי גם אם לכאורה ברצונם להוזיל את הארנונה אינני יכול.

בנוסף, ברשויות מקומיות רבות קיים דואופול. לצד שירותי המחשוב, ניתנים גם שירותי הגבייה הכוללים לא אחת גם את שירותי גביית תשלום חנייה, מים וכמובן ארנונה.

מאז שנת 2009 פועלת רשות לאכיפה וגבייה בישראל השייכת למשרד המשפטים. רשות זאת אמורה לטפל כחוק באלו שנמנעו מלשלם את מיסי הארנונה ודו"חות החניה. למרות זאת, רשויות רבות פונות לחברות פרטיות על מנת לפעול מול החייבים. לא אחת נגועות חברות אלו בניגודי אינטרסים ומתעמרות באזרח השפוט שלא שילם את חובו, אין מקום שרשות מקומית תפעיל חברות גבייה פרטיות, אלא תשתמש ברשות האכיפה והגבייה כמתחייב.

עלינו כתושבים לדרוש שהרשות לאכיפת הגבייה תהיה זו הפועלת מול התושבים ולא חברה פרטית שמקבלת נתונים פרטיים עלינו התושבים ואז גם פועלת לא אחת כאחרונת הבריונים.

לפני מספר שבועות חברנו יחד מספר חברי מועצה מרחבי הארץ, יחד עם תושבים שהקימו את "מאבק העושק בארנונה", אנו רוצים לפעול יחדיו ליצירת צדק, שקיפות ושוויון במס הארנונה.

אני משוכנעת שהשר הנכנס, סילבן שלום, עם הניסיון הרב, שהוביל רפורמות נרחבות במשרד האוצר, יידע לעשות סדר, ובעיקר צדק, בנושא הזה. כולי תקווה שהוא יהדוף את כל הבקשות להעלאות חריגות בארנונה ויקדם רפורמה להאחדת חישוב השטחים במדינה כולה. זאת ללא כל הבדלים בין הרשויות, בין השכונות ובין התושבים המיוחסים ובין אלו שיש להם קשרים.

איריס אברהם היא מ"מ ראש העיר גבעתיים וממובילות המאבק לשקיפות ואיכות שלטונית ברשויות המקומיות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
צריך להוריד את מס הארנונה באופן גורף בכל הערים בארץ
אי אפשר להמשיך כל הזמן עם הזחילה כלפי מעלה. בכל יום מתחתנים זוגות צעירים שמתחילים את החיים שלהם ורף יוקר המחיה הבסיסי הולך ועולה. אין להם שום יכולת לשלם את זה. יש להם משכורות נמוכות כי הם רק מתחילים את הקריירה. חלקם עדיין סטודנטים. אם עירייה מרגישה שהיא זקוקה לעוד כסף - שתפסיק לסחוט את התושבים, ותפנה אחר כבוד למשרד הפנים לקבל כסף מהמדינה. אנחנו משלמים מספיק מיסים ישירים ועקיפים כדי שלא יזניחו את סביבת המגורים, והחינוך של ילדינו. מגיע לנו שירות בזכות המיסים שכבר שילמנו. המדינה חייבת להעביר את הכספים לערים על מנת שיטפלו בכל צרכינו. למה לקחתם כל כך הרבה מיסים, ואחר כך אתם קופצים את ידיכם כשהאזרח מבקש שירות?
מירית  |  31.05.15
2.
בעיוות בתחום הארנונה הוא נורא, פרוץ וחוצפת אמת של הריבון
כל נושא הארנונה והתייקרותו בשנים האחרונות הינו בבחינת חוצפה שלא תאומן ההתייקרויות מטורפות, כל דאלים גבר. המועצה שלנו, בקדימה, הגדילה לעשות, ביצעה מדידות מחדש, חייבה על מרתפים כעל שטח עיקרי ועוד ביצוע עוולות נוספות. לא ייתכן שאין אחדות והתנהלות ברורה. בעצימת עין, נהנה הריבון מכך, התקציבים גדלים לפיתוח על חשבון האזרח הפראייר, ברמות שאינן הגיוניות ולבטח אינן תואמות את השירותים הניתנים. לכל המנסה לערער, המערכת ערוכה לכתוש אתכם עד דק, יערערו על העוולות שבצעו לתושבים על מנת לסחוב עוד שנים ועוד תקופה. ההתנהלות שערוריית אמת. אכן נושא בוער, שהחל ביישובים מתפתחים בעלי צורכי תשתית והשקעות והמשיף כסרטן השולח גרורות לרחבי המדינה.
שאפו לכתבה נכונה על נושא בוער  |  31.05.15
1.
מיסי הארנונה
בס"ד אני גר בישוב שרוב תושביו הם חרדים . רובם פטורים מתשלום ארנונה בצורה זו או אחרת . הם מצהירים שהם אברכים והכנסתם נמוכה וכך הם משיגים הנחות בתשלום הארנונה עד לגובה של 90%. לרובם יש דירות בבעלות פרטית ואף רכבים פרטיים . מדוע אני כפנסיונר של מערכת הביטחון שמתקיים רק מהפנסיה שלי, לא זכאי לשום הנחה וחייב לשלם את תשלום הארנונה במלואו . ולא יעקלו לי את חשבון הבנק . איפה הצדק ?
הרצל , רכסים  |  30.05.15