אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נס תובע בשם הנושים, רו"ח שפלר יקבל נתח צילום: עמית שעל

נס תובע בשם הנושים, רו"ח שפלר יקבל נתח

תביעת הענק שהגישו עורכי הדין שלמה נס ופיני רובין נגד המדינה בשם נושי אגרקסקו תניב לרו"ח אליעזר שפלר, המפרק הנוסף של החברה, שכר טרחה אף שאינו נוטל חלק בייצוג. המפרקים בתגובה: בית המשפט אישר בתמיכת הכנ"ר

31.05.2015, 08:23 | ענת רואה

רו"ח אליעזר שפלר, המשמש מפרק חברת היצוא החקלאי אגרקסקו לצד עו"ד שלמה נס, יקבל גם הוא נתח משכר הטרחה שיופק מתביעת הענק בהיקף של חצי מיליארד שקל שמגישים נס ועו"ד פיני רובין נגד המדינה. זאת, אף ששפלר אינו עורך דין כך שהוא לא משתתף בניהול התביעה ואין לו כל חלק בה.

עילת התביעה היא הטענה שהמדינה לא ניהלה את אגרקסקו משיקולים עסקיים, אלא השתמשה בה ככלי לקידום מטרות לאומיות ולמתן הטבות לחקלאים באופן שגרם לבסוף לקריסת החברה, כך שהיא הותירה אחריה חובות של מאות מיליוני שקלים לנושים.

מימין עו"ד שלמה נס ורו"ח אליעזר שפלר מפרקי אגרקסקו, צילום: עמית שעל מימין עו"ד שלמה נס ורו"ח אליעזר שפלר מפרקי אגרקסקו | צילום: עמית שעל מימין עו"ד שלמה נס ורו"ח אליעזר שפלר מפרקי אגרקסקו, צילום: עמית שעל

חיסיון עד הרגע האחרון

בשבוע שעבר נחשף ב"כלכליסט" שמשך חודשים רבים הוטל חיסיון חריג ביותר על הסכם שכר הטרחה שגיבשו לעצמם עורכי הדין נס ורובין, שבו נקבע שהם יקבלו עד 21% מהסכום שייפסק בתביעה בתוספת מע"מ — שהם למעשה כמעט 25% מהכספים שיופקו מהתביעה, המוערכת בחצי מיליארד שקל. כלומר, שכר הטרחה יכול להגיע ל־100 מיליון שקל ויותר.

החיסיון הוסר רגע לפני הגשת התביעה לבית המשפט, בשלב שבו איש מהצדדים כבר אינו יכול לחלוק על פרטי ההסכם או להתנגד להם.

ב"כלכליסט" פורסם עוד ששיעור השכר שהשופט איתן אורנשטיין אישר לנס ולרובין גבוה משמעותית מהשיעור שאושר במקרים אחרים.

למשל, בתיק אי.די.בי אושר שכר של 15% ומע"מ ממה שיופק מהתביעות בשם הנושים; בתיק אייס אושר שכר של 18% ומע"מ; בתיק אלי רייפמן אישר אורנשטיין שכר של 8% לאחר שנתקל בהתנגדות נחושה של הכנ"ר, שדרש ששכר הטרחה יהיה 1% בלבד. במקרה רייפמן הסכימו הנושים לשכר המבוקש, נושי אגרקסקו לא נשאלו לדעתם; יותר מזה, למעשה איסור הפרסום מנע מהם לדעת על ההסכם הזה. כאמור, כעת מתברר שנס ורובין יפרישו מתוך השכר שיקבלו גם סכום מסוים לרו"ח שפלר. המפרקים סירבו לחשוף מה יהיה הנתח של שפלר, אך בענף העריכו שהוא יקבל כ־3% מהסכום שיופק בתביעה, אף שהוא אינו חתום על כתב התביעה, אלא רק נס, רובין ומשרדיהם.

הנתח שישולם לשפלר אינו יכול להיות בתמורה לפעולות חקירה, מפני שאת דו"ח החקירה הכין רו"ח דרור אביב. אמנם נס ושפלר ביצעו "השלמות חקירה", אבל הם עשו זאת תמורת שכר ששולם בנפרד, כפי שעולה מפרוטוקול דיון שהתקיים ב־20 באוקטובר, אז אושר השכר והוטל החיסיון.

באותו הדיון הודיע נס לפרוטוקול: "נשארה יתרת חוב של 240 אלף שקל בגין החקירה. ביקשתי לקבל זאת. קיבלנו תשלום זה רק עבור השעות שהושקעו בחקירה". לפי שפלר ונס, התשלום לשפלר מבוסס על עמדתו של כונס הנכסים הרשמי פרופ' דוד האן. בשמו של הכנ"ר התייצבה סגניתו עו"ד רותי מזרחי, שאכן תמכה באישור השכר. אלא שרק לפני חודשים בודדים התנגד פרופ' האן בתוקף לדרישה דומה של מפרקי קווי אשראי וטען שמדובר בכפל שכר טרחה, אף שמדובר בתיק שנחשב לאחד החריגים בישראל.

קווי אשראי: אף אחד לא הסכים לייצג

המפרק עו"ד יצחק מירון עבד על התיק משך 15 שנה, ובין היתר ייצג את הנושים בתביעת הענק שלהם נגד בעלי מניות ומנהלים בקבוצה שקרסה. מירון ייצג אותם בעצמו משום שלא הצליח למצוא משרד עורך דין אחר שמוכן לקחת על עצמו את התיק, כנראה בגלל הערכה שסיכויי ההצלחה שלו נמוכים.

אלא שמירון הצליח ולקופה כבר נכנסו 60 מיליון שקל בעקבות הפשרה עם קובי מימון, חיים צוף ומשפחת לבנת. התביעה נגד יתר הנתבעים עדיין נמשכת. לפי הסיכום ב־2002, עו"ד מירון היה זכאי ל־15% מכספי הפשרה כשכר טרחה, אלא שאז הוא הגיש בקשה לשכר טרחה של 12% נוספים שנגזרו מתוך אותו סכום עבורו ועבור רו"ח רבינוביץ', המפרק השני בתיק, הפעם כשכר למפרקים.

הכנ"ר, שבתיק אגרקסקו הסכים ללא היסוס למתווה המבקש לשתף בשכר גם את המפרק השני שלא משתתף בניהול התביעה, בחר להתנגד לכך בתוקף בתיק קווי אשראי. הוא טען שתקנות השכר אינן מאפשרות כפל תשלום על אותם תקבולים ודחה על הסף את דרישת מירון.

תגובה חריפה של מירון לדברי הכנ"ר כללה פירוט של הנסיבות החריגות של התיק ובעיקר את העובדה שכספי הפשרה הם היחידים כמעט שנכנסו לקופה בתום 15 שנות עבודה מאומצת של שני המפרקים. ולמעשה, אם עמדת הכנ"ר היתה מתקבלת רבינוביץ' לא היה מקבל כל שכר על פועלו.

היבט יוצא דופן נוסף בתיק הוא שמירון נאבק כדי למנוע מהנושים לחתום על פשרה שהיתה מביאה להם מחצית מהסכום שנכנס לקופה בסופו של דבר. השופט אורנשטיין אישר למירון ולרבינוביץ' לבסוף שכר של כ־20 מיליון שקל. בתיק אגרקסקו, לעומת קווי אשראי, המפרק שפלר דווקא קיבל שכר על פועלו עד כה. רק לפני שבועיים אישר השופט אורנשטיין לנס ולשפלר שכר טרחה של 1.4 מיליון שקל.

"שכר הטרחה אושר בהחלטה מנומקת"

מטעם מפרקי אגרקסקו נמסר כי "שכר הטרחה נקבע על ידי בית המשפט כשכר כולל (גלובלי), הן על ייצוג משפטי והן כשכר בעלי תפקיד, בהתאם לעמדת משרד המשפטים באמצעות הכנ"ר. השכר מתחשב בעבודה הרבה שהושקעה ותושקע בתיק ובנסיבותיו המיוחדות".

מהכנ"ר לא הצלחנו לקבל הסבר לפשר השוני בעמדתו בין מקרה זה לבין מקרים אחרים, ובמשרדו הסתפקו בתגובה: "השכר בהליך אושר בידי בית המשפט בהחלטה מנומקת המתייחסת בין השאר לעמדה והפעולה של הכונס הרשמי בנידון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות