אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עבודות שירות וקלון לראש עיריית רמת השרון צילום: עמית שעל

עבודות שירות וקלון לראש עיריית רמת השרון

יצחק רוכברגר נידון ל- 6 חודשי עבודות שירות, קנס כספי וקלון לאחר שהורשע בעבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים

31.05.2015, 10:44 | זוהר שחר לוי

6 חודשי עבודות שירות, קנס כספי של 40 אלף שקל וקלון נגזרו הבוקר (א') על ראש עיריית רמת השרון יצחק רוכברגר שהורשע בעבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים. "במעשיו סטה הנאשם באופן רע וקשה מדרכי היושר, האמינות וההגינות שהם מהתכונות הבסיסיות הנדרשות מנבחר ציבור", כתב שופט בית משפט השלום בתל אביב, עידו דרויאן בגזר הדין.

הטלת הקלון צפויה להרחיק את רוכברגר, הנמצא בחופשה מכהונתו כראש עיר, מהזירה הציבורית למשך 7 שנים.

רוכברגר הורשע בדצמבר האחרון בבית משפט השלום בתל אביב בעבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים בעת שכיהן כיו"ר קרן השתלמות של עובדי רשויות מקומיות. הוא זוכה מעבירה של הגשת חשבוניות כפולות לעירייה ולקרן.

 , צילום: יובל חן צילום: יובל חן  , צילום: יובל חן

"במעשיו", כך לפי גזר הדין, "סטה הנאשם באופן רע וקשה מדרכי היושר, האמינות וההגינות שהם מהתכונות הבסיסיות הנדרשות מנבחר ציבור. זכאי הציבור כי בראשו ולשירותו יעמדו אנשים ראויים, ישרים, אמינים והגונים, בעלי סולם גבוה של מידות וערכים. ראש עירייה מנהל את חיי היומיום של התושבים ברמה המקומית, הוא אחראי לשירותים החיוניים של תושבי העיר ולניהול כספיהם לצרכיהם ולרווחתם. ראש העיר כפוף לשלטון המרכזי, ועליו לנהל את העיר בכפוף למדיניות הממשלתית ותוך התאמה לצרכי התושבים המקומיים. ככזה עליו לשמש דוגמא ומופת, ועליו להיות נקי מאשם בשחיתות, בחוסר ניקיון כפיים ובחוסר אמינות".

לפי גזר הדין, רוכברגר, המיוצג על ידי עו"ד ליאור אפשטיין, התמיד בהצגת מצגי שווא מטעים ובביצוע חוזר של פעולות עבירה כדי לקבל את הכספים שדרש, ניצל את מעמדו העליון בקרן כלפי התאגיד עצמו, כלפי נושאי המשרה וכלפי העובדים וכל אלה נשקלו לחומרה.

"יכול היה הנאשם", נכתב בגזר הדין, "להפסיק את ביצוע המעשים בכל רגע ורגע. ודאי שיכול היה 'להסתפק' בהוצאות ביתו וצרכיו, ולא לפעור את לועו רחב גם לקבלת החזרים עבור טיסת בתו לחו"ל ועבור חגיגה משפחתית במסעדה, ועוד. הנאשם לא חדל ולא הגביל את עצמו, אלא מקסם בכל דרך את התועלת האסורה מפעילותו העבריינית עד שנחשפו מעשיו".

באשר להטלת הקלון, ציין השופט בגזר הדין כי אמנם העבירות שביצע רוכברגר לא נגעו בניהול ענייני העירייה, אולם הוא ביצע אותן בעת שכיהן כראש עיריית ומכוח משרה בה נשא בשל היותו ראש עירייה. "משביצע הנאשם את הבירות דבק בו הפגם המוסרי והוא משליך גם על משרתו הציבורית הבכירה בראשות העיריה. הנאשם שביצע את המעשים הפסולים הוא אותו אדם השואף לכהונה ציבורית, הפסול המוסרי שבק בו איננו מוגבל לפן יחיד בעשייתו, והקלון שדבק במעשים ובו ישליך על כשרותו לכהונה", לשון גזר הדין.

לשיטת השופט דרויאן, רוכברגר ניצל את מעמדו ותפקידו והשתמש בכספים שהפקידו עמיתי הקרן שבראשה עמד לכיסוי הוצאותיו הפרטיות. מעשיו, הדגיש, לא היו בגדר מעידה חד פעמית "אלא התנהלות שחזרה על עצמה לאורך זמן". אלו, הוסיף השופט, "מעשי שחיתות חמורים, שאינם הולמים מעמדו של ראש רשות מקומית ואינם עולים בקנה אחד עם עקרון השמירה על טוהר המידות ושלטון החוק".

"נתתי דעתי", כתב עוד דרויאן, "ואת מלוא המשקל לקריירה המפוארת של הנאשם בשירות הציבור, להקדשתו את עצמו לשירות זה, עד כדי זהות בתפיסתו הצמית בין אישיותו לבין כהונתו, להצלחתו בתפקיד לתועלת העיר ותושביה, לרצון הבוחר כפי שהשתקף בתוצאות הבחירות האחרונות לעיריית רמת השרון. שקלתי גם את חלוף הזמן מאז ביצון ל העבירות. כל אלו לא יכולים לעמוד מול עוצמתו של הפסול המוסרי שבמעשיו. צר הדבר, כי פרק זה של הרשעה וקלון מופיע בדרכו הציבורית של הנאשם, ואולי גם יביא לסיומה. אולם על רקע הנסיבות ול רקע ערכי החברה ותפישותיה, מצאתי כי הדופי שנפל במעשיו משליך על יכולתו לשרת את הציבור. המוסר הציבורי מחייב במקרה זה לקבוע במעשיו של הנאשם דבק קלון".

מכתב האישום שהוגש נגד ראש העירייה במאי 2013 עלה כי בין השנים 2006-2004 כיהן רוכברגר כיו"ר הקרן להשתלמות של עובדי הרשויות המקומיות, במקביל לכהונתו כראש עירייה. רוכברגר עבר על החוק מכיוון שאסור היה לו לקבל שכר מעבר לשכר על עבודתו כראש עיר.

על פי כתב האישום, רוכברגר הגיע להבנה עם בכירים בקרן כדי לאכוף את האיסור בחוק, והם הסכימו שהחל ממרץ 2005 ואילך יוגדל ל-6,000 שקל סכום ההוצאות החודשי לתפקיד – במקום 500 שקל בחודש עד אז.

"את כוונתו של הנאשם ניתן ללמוד מהתנהגותו ומכלל הנסיבות", כתב השופט דרויאן בהכרעת הדין, "אלו, מלמדות לכוונה להטעות – לא ניתן להבין אחרת".

בעקבות כתב האישום הדיח בג"ץ את רוכברגר מתפקידו, אבל איפשר לו להתמודד שוב בבחירות המקומיות והוא נבחר לכהונה נוספת ברמת השרון. עם זאת, חודש מאוחר יותר הוא הודיע על יציאתו לחופשה עד לסיום ההליכים נגדו.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
הבעייה שהעונשים קלים מדי ולכן יש הרבה ברשויות המקומיות שמועלים בתפקיד!
האם כולם שם מושחתים? איך הגענו למצב הזה שכספי הציבור הפקר בידי "נבחרים" שאנחנו הציבור בוחרים ומאפשרים את זה? העסק שם רקוב מהיסוד, הם שולטים שם בקלות יותר מראש ממשלה כי הכל בידיהם ואין מי שיעצור, איך אומרים אצלנו? "הפירצה קוראת לגנב"!!! מעניין לדעת איזה עונש הוא יקבל ואם יוכל להישאר בתפקידו כדי להמשיך בעבודתו המכובדת. אין תפקיד יותר חשוף לאי סדרים ושחיתויות מאשר ניהולן של הערים והיישובים שלנו!!!
ההפקרות חוגגת באין מעצורים!  |  01.06.15
2.
עונש קל ביחס לחומרת המעשים. אלו כספי ציבור ועשה בהם כשלו ואף כאילו מצא אותם על המדרכה
"יכול היה הנאשם", נכתב בגזר הדין, "להפסיק את ביצוע המעשים בכל רגע ורגע. ודאי שיכול היה 'להסתפק' בהוצאות ביתו וצרכיו, ולא לפעור את לועו רחב גם לקבלת החזרים עבור טיסת בתו לחו"ל ועבור חגיגה משפחתית במסעדה, ועוד. הנאשם לא חדל ולא הגביל את עצמו, אלא מקסם בכל דרך את התועלת האסורה מפעילותו העבריינית עד שנחשפו מעשיו".
אזרח ישראלי  |  31.05.15