אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלת ארה"ב סבסדה את אלון מאסק ב־5 מיליארד דולר צילום: וויקיפדיה

ממשלת ארה"ב סבסדה את אלון מאסק ב־5 מיליארד דולר

למרות דיווחים עקביים על הפסדים החברות של היזם והממציא זכו מאז הקמתן למענקים והקלות מס מהממשל הפדרלי ומהמדינות בארה"ב

31.05.2015, 22:44 | שירות כלכליסט

החברות של יזם הטכנולוגיה אלון מאסק זכו לקבל 4.9 מיליארד דולר בסובסידיות ממשלתיות, כך מגלה תחקיר של "הלוס אנג'לס טיימס". ההטבות שקיבלו במהלך השנים יצרנית המכוניות החשמליות טסלה, חברת האווירונאוטיקה SpaceX וחברת הפאנלים הסולאריים סולאר סיטי מלמדות על האסטרטגיה העסקית של מאסק, שמעניקה עדיפות למיזמים משותפים של המגזר הציבורי והמגזר הפרטי.

קראו עוד בכלכליסט

"מאסק ללא ספק הולך לאן שהכסף הממשלתי נמצא. זו אסטרטגיה מעולה, אבל בשלב כלשהו הממשלה תעצור את הסובסידיות מתישהו".

לפי תחקיר "הלוס אנג'לס טיימס", ההטבות הממשלתיות שקיבלו החברות של מאסק מורכבות ממענקי עידוד, הקלות במס, הלוואות מסובסדות והיתרי פליטת פחמן שטסלה יכולה למכור לחברות אחרות.

כמו כן, העיתון חישב את הסבסוד שקיבלו רוכשי מכוניות חשמליות ופאנלים סולאריים מהממשלה.

הסוגיה שלאורה נבחן הסיוע הממשלתי למיזמים של מאסק היא אם יום אחד הם יוכלו לעמוד בזכות עצמם. עשור לאחר הקמתן, טסלה וסולאר סיטי ממשיכות לדווח על הפסדים. למרות זאת, מחירי מניות שתי החברות נמצאים במגמת עלייה בזכות הפוטנציאל שרואים בהן המשקיעים. החברה השלישית שבבעלותו של מאסק, SpaceX, היא חברה פרטית ולכן לא ניתן לדעת את מצבה הכספי.

אלון מאסק מציג את סדרת המצברים החדשה של טסלה, צילום: בלומברג אלון מאסק מציג את סדרת המצברים החדשה של טסלה | צילום: בלומברג אלון מאסק מציג את סדרת המצברים החדשה של טסלה, צילום: בלומברג

בדרך כלל אלו הם מאסק והמשקיעים בחברות שנהנים מההטבות הממשלתיות. התמורה עבור משלם המסים, על פי ההיגיון שמנחה את הממשל האמריקאי, היא הצמצום שצפוי בזיהום האוויר אם הפאנלים הסולאריים והמכוניות החשמליות יגיעו למסה קריטית.

ההטבות לחברות של מאסק נחשפו בדיווחיהן לרשות ני"ע האמריקאית. כך למשל זכתה סולאר סיטי במענק של 750 מיליון דולר ממדינת ניו יורק לבניית מפעל פאנלים סולאריים בעיר בפאלו. יתר על כן, סולאר סיטי קיבלה פטור ממס נחלה — מס שדומה לארנונה אך לא מוטל בהכרח על ידי המועצה המקומית — שהסתכם ב־260 מיליון דולר. מאז 2006 התקינה סולאר סיטי מערכות סולאריות להפקת חשמל ב־217,595 בתים בארה"ב. המחיר הממוצע למערכת כזו עומד על 23 אלף דולר, ולפי חישוב "הלוס אנג'לס טיימס", שווי ההטבות שהעניק הממשל הפדרלי ללקוחות עבור התקנת הפאנלים מגיע ל־1.5 מיליארד דולר.

החברה הציבורית האחרת של מאסק, טסלה, קיבלה בשנה שעברה מענק של 1.3 מיליארד דולר ממדינת נבדה, שבה היא מתכוונת להקים מפעל ענק לייצור סוללות עבור המכוניות החשמליות שלה. להערכת הרשויות במדינה, המפעל עתיד ליצור 6,000 מקומות עבודה לתושבים. טסלה הצליחה לקבל את ההטבה לאחר משא ומתן שארך יותר משנה, שבתחילתו הציע המדינה מענק של 600 מיליון דולר בלבד.

יצרנית החלליות SpaceX זכתה גם היא לתמריצים ממשלתיים. מדינת טקסס דיווחה כי היא העניקה לה סובסידיות בגובה 20 מיליון דולר כדי להקים מתקן שיגור לחלל בתחומה. הטבות המס שהבטיחה טקסס ל־SpaceX עשויות להגיע ל־3.1 מיליארד דולר במשך 15 שנה.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות