אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האשראי החוץ־בנקאי פורח אך איום החובות המסופקים גובר צילום: עמית שעל

האשראי החוץ־בנקאי פורח אך איום החובות המסופקים גובר

החברות בענף נהנו מזינוק בפעילות נוכח תקנות שהגבילו את הבנקים במתן אשראי, אך החובות המסופקים המטפסים מאותתים על סכנה

02.06.2015, 07:47 | ניר צליק

תעשיית האשראי החוץ־בנקאי חוותה פריחה אדירה בשנה האחרונה, אולם מתוך זה מגיח תמרור אזהרה - העלייה בחובות המסופקים בחברות הענף. אמנם היקף החובות הללו עדיין נמוך, אולם ישנו חשש כי העלייה מהווה מגמה שעלולה להתגבר בהמשך.

קראו עוד בכלכליסט

האחים נאווילמשל, החברה הגדולה בתחום האשראי החוץ־בנקאי, רשמה חובות מסופקים של 2.2 מיליון שקל לעומת 628 אלף שקל ברבעון המקביל — עלייה של 0.8%. יתרת ההפרשה עבורם עומדת על 17.1 מיליון שקל. ברבעון הקודם עמדו חובותיה המסופקים על 4.2 מיליון שקל.

אס.אר אקורד המתחרה רשמה הפרשה של 1.7 מיליון שקל לחובות מסופקים ברבעון הנוכחי, לעומת חצי מיליון שקל ב־2014 כולה. פנינסולההפרישה 531 אלף שקל ברבעון זה לעומת 230 אלף שקל ברבעון המקביל אשתקד, ואילו אצל אופל בלאנס ההפרשות עמדו על 450 אלף שקל לעומת 182 אלף שקל בהתאמה.

התגברות הפעילות בענף מהווה עדות לוויתור של הבנקים על חלק ממנה. בדו"חות מציינות החברות כי הפעילות עלתה נוכח תקנות באזל 3. אלה דרשו מהבנקים להעלות את יחס הלימות ההון, כך שהאשראי עבורם הפך ליקר יותר והם מעדיפים להפנותו ללקוחות אחרים.

חברות האשראי החוץ בנקאי יוצרות מעין אאוטסורסינג לבנקים: הן נוטלות אשראי מהבנקים ומגלגלות אותו ללקוחות, שמזינים אותן בצ'קים דחויים. מהפער בין הסכום המופיע בצ'ק לבין הסכום שהן משלמות בפועל ללקוחות ובין עלויות המימון שלהן - נגזר הרווח שלהן.

שאול ודורי נאוי, צילום: עמית שעל שאול ודורי נאוי | צילום: עמית שעל שאול ודורי נאוי, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות