אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צעד קטן לכדורגל נשים, צעד גדול לכדורגל

צעד קטן לכדורגל נשים, צעד גדול לכדורגל

כדורגל הנשים מתקדם מקצועית ומסחרית בצעדי ענק. הגיע הזמן שרשויות הכדורגל יבינו זאת

02.06.2015, 14:40 | אשרת עיני

הידעתם? נבחרת ישראל (ועוד רבות וטובות) לנשים בכדורגל הוקמה רק לאחר החלטה של פיפ"א. פיפ"א החליטה שכל איגוד כדורגל שחבר בארגון מחוייב להקים ולתחזק נבחרת נשים. ואם אין נבחרת נשים אז האיגוד יושעה מארגון המנהל את הכדורגל בעולם. וככה ניתן בוסט רציני לכדורגל הנשים בעולם - פשוט כל התאחדות קיבלה כסף במיוחד לכדורגל נשים. זה היה הבסיס להתקדמות מרשימה של הענף ברחבי העולם.

קראו עוד בכלכליסט

פיפ"א 2016. פעם ראשונה עם נשים פיפ"א 2016. פעם ראשונה עם נשים פיפ"א 2016. פעם ראשונה עם נשים

כיום, אחד מענפי הספורט הגדלים בצורה המרשימה ביותר זה כדורגל הנשים. לפני שבוע ההתקדמות הזו הגיעה לשיאה כשחברת Electronic Arts (חברה המייצר משחקי וידאו בתחום הספורט) הודיעה שהחל מהעונה הבאה משחק הכדורגל הוירטואלי הפופולארי בעולם -  FIFA - יכלול 12 נבחרות נשים ( ארה"ב, שבדיה, גרמניה, ספרד, אנגליה, קנדה, ברזיל, אוסטרליה, צרפת, איטליה, מקסיקו וסין).  הצוותים של EA נתנו לשחקניות את "הטיפול" המלא. סרקו ומיפו את תנועות גופן ואת פרצופיהן והן יופיעו כעצמן במשחק הפופולארי ברחבי העולם.

כל אלה שציפו ל"קרב המינים" בין קריסטין סינקלייר מקנדה לג'רארד פיקה מספרד – יצטרכו להמשיך לדמיין. המשחק לא יאפשר משחקים בין נבחרות נשים לגברים ויכולות השחקניות ידורגו באופן שונה מיכולות השחקנים. כמו במציאות.

בכל מקרה, ההישג הגדול כאן הוא שילד/ילדה, נער-נערה, בוגר-בוגרת יוכלו לשחק בפיפ"א עם נבחרות נשים. בפעם הראשונה בהיסטוריה.

וככה, בפעם הראשונה, חברה פרטית-רווחית, כזו, שנסחרת בבורסה ולא חייבת שום דבר לשום גוף רשמי, מחליטה לצרף למותג המוביל והמצליח שלה כדורגל נשים. לא חייבו אותה, לא הכריחו אותה - הם פשוט ידעו לזהות מגמה חמה.

זה מצטרף לכמה הישגים ציבוריים נוספים. רק בחודש שעבר אבי וומבאך, חלוצת נבחרת ארצות הברית, נבחרת לאחת מ-100 האנשים המשפיעים בעולם על ידי מגזין TIME לצד שמות כמו ברק אובמה והילארי קלינטון. מרתה הברזילאית, מעבר לשחקנית אדירה ו"קוסמת" עם הכדור, היא מעצמה של אישה אחת בעלת כוח פרסומי אדיר בברזיל. היא זוכה לחוזי פרסום שמוערכים בחצי מיליון יורו - סכום דימיוני ממש לכדורגלנית. בינתיים בארה"ב, הופ סולו, שוערת הנבחרת, משיקה בימים אלה את החנות שלה- שתמכור מוצרים מהמותג שלה.

ולמרות כל ההתקדמות הזו,  נראה כי רשויות הספורט הרשמיות - במקום להבין שמדובר כאן ב"כסף על הרצפה", שאפשר להרוויח מהכדורגל ה"אחר" הז - מוותרות מראש על קידום המשחק של הנשים. למה? כי "זה לא משתלם".

את הגישה הנוראית הזאת סיכם היחס של ספ בלאטר, נשיא פיפ"א, לאלכס מורגן אלכס מורגן מנבחרת ארה"ב. מורגן היא כיום אחת משחקניות הכדורגל המזוהות ביותר בעולם, אך כשהייתה מועמדת לפרס שחקן השנה של פיפ"א ב-2012, הנשיא ספ בלאטר כלל לא ידע מיהי. מורגן סיפרה בראיון לטיים כי חוותה סקסיזם לא מעט פעמים, והיא מניחה שעוד תחווה בעתיד. "אני מרגישה כאילו אני נלחמת עבור הספורטאיות. בטקס שחקן השנה של פיפ"א, בכירי הארגון והנשיא עצמו לא ידעו מי אני, ואני זכיתי לכבוד כאחת משלושת השחקנים המובילים בעולם. זה היה די מזעזע".

זו לא הפעם היחידה שבלאטר, שלאחרונה כינה את עצמו "סנדק" של כדורגל הנשים, מעורב בשערורייה הנוגעת לכדורגל הנשים. ב-2004 הוא טען שהשחקניות צריכות ללבוש מכנסיים צמודים יותר כדי להשיג יותר פרסום. "תנו לנשים לשחק בבגדים נשיים יותר כמו שקורה בכדורעף. הן יכולות לדוגמה ללבוש מכנסיים צמודים יותר. השחקניות יפות, אם תסלחו לי על מה שאני אומר".

בשערורייה האחרונה, השחקניות פשוט זועמות מהשימוש בדשא מלאכותי במונדיאל הנשים. דשא מלאכותי גורם ליותר פציעות ומאט את הקצב של המשחק ומונדיאל הגברים בחיים לא היה נערך על דשא כזה. אבל זה "בסדר" כשמדובר בנשים. הנשים תכננו במקור לתבוע את פיפ"א ואת התאחדות הכדורגל הקנדית, שמארחת את המונדיאל, בטענה שהם מפלים את הנשים על רקע מגדרי. אולם בסופו של דבר החליטו לוותר על התביעה ולהתמקד בהכנות לקראת הטורניר.

בדו"ח פיפ"א האחרון גודל הבדיחה התגלה כאשר נחשף כי פיפ"א השקיעה 27 מיליון דולר בקניית מלון בציריך ולא 3 מיליון דולר בלהפוך את מגרשי הדשא המלאכותי בקנדה לדשא אמיתי.

כדורגל הנשים מתקדם מקצועית ומסחרית בצעדי ענק. הגיע הזמן שרשויות הכדורגל יבינו זאת. 

הכותבת היא שחקנית כדורגל, קפטנית נבחרת ישראל לשעבר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות