אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לוב: התפשטות דאע"ש ממוטטת את מה שנשאר מכלכלת המדינה

לוב: התפשטות דאע"ש ממוטטת את מה שנשאר מכלכלת המדינה

שער הדינר הלובי ירד מתחילת השנה ב-35% ואילו תפוקת הנפט עומדת כיום על כ-400 אלף חביות ביום - רבע מהתפוקה בעידן קדאפי

02.06.2015, 11:34 | דורון פסקין

כלכלת לוב במצב קריסה. מה שהוביל להתמוטטות הזו לאחר סילוקו של השליט קדאפי היא חוסר היציבות וקיומן של שתי ממשלות יריבות. המצב הביטחוני המעורער הביא לירידה חדה בהכנסות הנפט המהוות המקור העיקרי להכנסות המדינה. למשוואה הזו נכנס באחרונה ארגון דאע"ש שרק בסוף השבוע השתלט על העיר סירת ועתה שם פעמיו דרומה אל עבר בארות הנפט הגדולים של המדינה הצפון אפריקאית.

קראו עוד בכלכליסט

הממשלה בטריפולי השולטת על החלק המערבי של המדינה, פרסמה שורה של צעדי צנע כדי להתמודד עם המשבר. בין השאר קוצצה הסובסידיה לדלק ונאסר יבוא מוצרים שונים החל במכוניות וכלה בפלדה. בפועל, מי שמשלם את המחיר הם העובדים הלובים. הממשלה לא שילמה למועסקיה שכר במשך שלושת החודשים האחרונים עקב מצוקת המזומנים.

טריפולי, צילום: cc by Jaw101ie טריפולי | צילום: cc by Jaw101ie טריפולי, צילום: cc by Jaw101ie

מי שמנהל בפועל את כלכלת לוב הוא הבנק המרכזי המשתדל להלך בין הטיפות ולתמרן בין שתי הממשלות. הבנק הוציא לפני מספר חודשים הודעה ולפיה לא יממן פרויקטי תשתיות שביצועם אושר בעבר. שער הדינר הלובי ירד מאז תחילת השנה ב-35% ואילו תפוקת הנפט עומדת כיום על כ-400 אלף חביות ביום -  רבע מהתפוקה בעידן קדאפי. החשש הוא כי כוונתו של ארגון דאע"ש לשים ידיו על שדות הנפט בלוב יביאו לאובדן הכנסות נוסף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות