אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות החשד לעבירות שוחד: עו"ד שלמה נס בנבחרת הדירקטורים של משרד האוצר צילום: אוראל כהן

למרות החשד לעבירות שוחד: עו"ד שלמה נס בנבחרת הדירקטורים של משרד האוצר

משרד האוצר פסל את מועמדותה של שופטת הפירוקים לשעבר ורדה אלשייך, לכהן כדירקטורית בחברות הממשלתיות. לעומת זאת, מועמדתו של עו"ד שלמה נס, החשוד בעבירות פליליות חמורות בפרשת השוחד בחברת החשמל, דווקא אושרה; מטעמו של ד"ר שלמה נס נמסר: "הוא נבחר לצמרת נבחרת הדירקטורים בזכות מגוון כישוריו וניסיונו הרב"

02.06.2015, 21:14 | תומר גנון

"זה אבסורד ששופטת בכירה לשעבר לא עומדת בתנאים להיכלל בנבחרת הדירקטורים של משרד האוצר, ולעומת זאת עו"ד בכיר שחשוד בפלילים דווקא כן". כך טוענים מתמודדים לאיוש הדירקטוריונים בחברות הממשלתיות, לאחר פרסום רשימת 500 המועמדים בנבחרת הדירקטורים של משרד האוצר. נבחרת הדירקטורים היא מאגר מועמדים שנבחר אחת לשנתיים, וממנו אמורים להיבחר הדירקטורים שיכהנו בחברות הממשלתיות. עם זאת, מי שיאשר סופית את כהונתם של המועמדים היא ועדת ברנר לבדיקת המינויים בחברות הממשלתיות.

הביקורת על הנבחרת מתייחסת בין היתר לכך ששופטת הפירוקים הבכירה לשעבר בבית המשפט המחוזי בת"א, ורדה אלשייך, נפסלה מלהיות חלק מהנבחרת, בעוד שמי שכן נבחר הוא עו"ד שלמה נס, החשוד בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון, בפרשת השוחד שהעבירה סימנס לבכירים בחברת החשמל תמורת מידע והטיית מכרזים.

המתמודדים לנבחרת הדירקטורים מחולקים למספר סקטורים: משפטנים, מומחיות פיננסית, ניסיון עסקי וכו'. אלשייך התמודדה על מקום של משפטנית בנבחרת הדירקטורים. היא לא עמדה בתנאי הנבחרת, כך נודע, משום שאין לה ניסיון קודם כדירקטורית. באוצר סירבו לקבל את עמדתה של אלשייך שהיא ניהלה הליכי חדלות פירעון של החברות הגדולות במשק, כגון אפריקה ישראל ולדלק נדל"ן - ניסיון שלשיטתה הוא לכל הפחות שווה ערך לניסיון של דירקטור פעיל בחברה.

ורדה אלשיך. לא עמדה בתנאי הנבחרת, צילום: יובל חן ורדה אלשיך. לא עמדה בתנאי הנבחרת | צילום: יובל חן ורדה אלשיך. לא עמדה בתנאי הנבחרת, צילום: יובל חן

מקומה של משפחת אלשייך המורחבת לא נפקד מנבחרת הדירקטורים. יוסף אלשייך, בעל של ורדה אלשייך, המכהן בין היתר כדירקטור חיצוני בשיכון ובינוי וכדירקטור בלתי תלוי באסם, נכלל ברשימה.

עו"ד שלמה נס, למרות היותו משפטן, נכלל ברשימת המתמודדים בעלי המומחיות הפיננסית בשל היותו רואה חשבון. הוא זכה לניקוד גבוה בשל ניסיונו כדירקטור. נס גם היה חלק מנבחרת הדירקטורים הקודמת בתקופת שר האוצר, יאיר לפיד. על מקום בנבחרת זו התמודדו אלפי מועמדים, ונס מסתבר זכה לניקוד גבוה ביותר. עם זאת, באותם ימים נס עדיין לא נחקר באזהרה ברשות ניירות ערך בחשד למעורבות בפרשת השוחד בחברת החשמל. עניין שלא נלקח הפעם בחשבון בעת הבחירה החוזרת בו לנבחרת הדירקטורים.

מרשות החברות נמסר: "משרד האוצר לא מתייחס באופן פרטני לפסילה של מועמד כזה או אחר, מפאת שמירה על צנעת הפרט".

מטעמו של ד"ר שלמה נס נמסר: "שלמה נס נבחר לצמרת נבחרת הדירקטורים בזכות מגוון כישוריו וניסיונו הרב, שהם מהרמות הגבוהות ביותר בישראל. הוא כיהן ומכהן בדירקטוריונים ובתפקידים ציבוריים שונים, חלקם מטעם בית המשפט. מבחינה משפטית, מצבו זהה ליתר 499 הנבחרים האחרים – כך קובע החוק והשכל הישר".

ורדה אלשייך סירבה להתייחס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות