אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם ליצמן יקבל את מיליארד השקל שהובטחו למשרד הבריאות צילום: עומר מסינגר

האם ליצמן יקבל את מיליארד השקל שהובטחו למשרד הבריאות

סגן שר הבריאות יצטרך להחליט אם להיענות להמלצת ועדת גרמן להטיל הגבלות על מערכת הבריאות הפרטית בתמורה לתוספת מימון של מיליארד שקל לרפואה הציבורית. משה בר סימן טוב צפוי להתמנות למנכ"ל המשרד ולא זוכה לגיבוי ההסתדרות הרפואית

03.06.2015, 06:58 | מיקי פלד

דיוני התקציב של משרד הבריאות יחלו בקרוב, וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן יידרש להחליט אם לקבל את מיליארד השקל שהובטחו למשרד תמורת הטלת הגבלות על הרפואה הפרטית, כפי שהמליצה ועדת גרמן.

קראו עוד בכלכליסט

מערכת הבריאות אמנם משוועת לכסף, אלא שמשרד האוצר מתנה את הכסף במיסוי מיוחד ובהגבלת היקף הפעילות בבתי החולים הפרטיים, ברוח המלצות ועדת גרמן, צעד שליצמן מתנגד אליו.

כבר לפני הבחירות לכנסת הודיע ליצמן כי אין בכוונתו לקבל את המלצות ועדת גרמן כפי שהן, וכי הוא מתנגד לחלק מהמסקנות.

סגן שר הבריאות ושרת הבריאות לשעבר יעל גרמן. ליצמן כבר הביע התנגדות לפגיעה ברפואה הפרטית, צילום: חיים צח סגן שר הבריאות ושרת הבריאות לשעבר יעל גרמן. ליצמן כבר הביע התנגדות לפגיעה ברפואה הפרטית | צילום: חיים צח סגן שר הבריאות ושרת הבריאות לשעבר יעל גרמן. ליצמן כבר הביע התנגדות לפגיעה ברפואה הפרטית, צילום: חיים צח

על פי המלצות ועדת גרמן, בתי החולים יקבלו מימון בהיקף של מיליארד שקל שיתפרס על פני שלוש שנים, כש־700 מיליון שקל מהם ינוצלו לקיצור תורים לניתוחים אחר הצהריים. כיום בשל העלויות הגבוהות והמחסור באחיות בתי החולים לא יכולים להעסיק צוות רפואי במשמרת שנייה, בשעות אחר הצהריים, והתוצאה היא שתורים לניתוחים רבים אורכים חודשים ארוכים, ובמקרים אלה גדל התמריץ של החולה להפעיל את הביטוח הפרטי שלו.

לכאורה היה מספיק להגדיל את היצע הניתוחים בבתי החולים הציבוריים וכך לקצר תורים ולהקטין את התמריץ לגשת לבתי החולים הפרטיים, אלא שוועדת גרמן המליצה גם להטיל מס מיוחד על מערכת הבריאות הפרטית כדי לאזן טוב יותר בינה ובין המערכת הציבורית. אותו מיסוי אמור להכניס לקופת המדינה כ־130 מיליון שקל בשנה, שאמורים לממן חלק מעלות אותם מיליארד שקל.

כמו כן הוועדה ראתה לנכון להגביל את היקף הפעילות של המערכת הפרטית, מחשש שהתחרות המחודשת על שירותי הרופאים תגביר את המעבר של רופאים לבתי החולים הפרטיים בשעות אחר הצהריים, וחדרי הניתוחים בבתי החולים הציבוריים שוב יעמדו ריקים בזמנים אלה.

מי שהיה חבר בכיר בוועדת גרמן הוא משה בר סימן טוב, שהיה אז סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ובקרוב צפוי להתמנות למנכ"ל משרד הבריאות. כמי שתמך בהמלצות ועדת גרמן, בר סימן טוב בוודאי ינסה לדחוף את ליצמן לכיוון של הגבלת המערכת הפרטית.

בינתיים, עד שמינויו של בר סימן טוב יאושר בוועדת המינויים של שירות המדינה, ההסתדרות הרפואית שלחה אתמול לוועדה מכתב רשמי שבו היא מביעה את התנגדותה למינוי. לטענת ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, לתפקיד מנכ"ל המשרד דרוש ידע רפואי, ואילו בר סימן טוב אינו רופא והוא עלול להיות המנכ"ל הראשון שאינו רופא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות