אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הציבור מוריד את הכפפות באי.די.בי: בקשה לתביעה ייצוגית של מיליארד שקל צילום: אוראל כהן

הציבור מוריד את הכפפות באי.די.בי: בקשה לתביעה ייצוגית של מיליארד שקל

בעלי המניות טוענים כי אדוראדו אלשטיין ומוטי בן משה טירפדו את מכירת כלל ביטוח לסינים ולא מצאו אלטרנטיבה למכירת כלל

03.06.2015, 14:01 | גולן חזני

בקשה לתביעת ייצוגית במיליארד שקל הוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז נגד חברת אי.די.בי פתוח, נושאי משרה בעבר ובהווה ובעלי השליטה אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה. הבקשה הוגשה באמצעות עו"ד תומר ברם ממשרד ברם ושות' עורכי דין ועו"ד אלי אקסלרוד ממשרד אקסלרוד אוחנה ושות'. התובעים הם ארבעה מבעלי המניות ולשעבר מחזיקי אג"ח אי.די.בי אחזקות בראשות אוהד אלוני.

קראו עוד בכלכליסט

הרקע לבקשת התביעה הוא קריסת ערך תמורות הסדר החוב באי.די.בי אחזקות. לפי הבקשה, אלשטיין ובן משה קיבלו את השליטה באי.די.בי תוך הבטחה להחזר של 1.6 מיליארד שקל לנושים, כאשר בפועל שנה וחצי לאחר השלמת ההסדר עומדות התמורות לנושים על 512 מיליון שקל בלבד.

בין עילות הבקשה גם טרפוד עסקת כלל ביטוחוכן אי מימוש עסקת מכירה חלופית של כלל ובמקביל קידום מתן היתר שליטה בכלל דווקא לבעלי השליטה, החלטות שהכניסו את החברה לסחרור תזרימי וקריסת שווי המניה - צעד שבסופו של דבר אילץ את החברה לצאת בשורה של גיוסי הון באמצעות הנפקות זכויות, שבוצעו לטענתם שלא כדין ומבלי לקבל את מלוא האישורים הנדרשים, וגרמו לשחיקת הערך הכלכלי של הקבוצה.

לטענת התובעים אי מימוש עסקת כלל עם הקבוצה הסינית (JT) היה בעקבות העובדה כי "בעלי השליטה התנגדו בחירוף נפש לעסקה, ואף פעלו למנוע אותה ו/או נמנעו מלפעול לשם קידומה, בניגוד גמור להתחייבויותיהם ומצגיהם במסגרת ההסדר ובניגוד לחובות תום הלב החלים עליהם ביחס להתחייבויותיהם בהסדר החוב".

אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן

באשר לדירקטוריון טוענים התובעים כי: "הימנעות הדירקטוריון לנקוט צעדים לשימור עסקת כלל או לקידום עסקה חלופית, עולה לכדי התנהלות ביודעין תוך הפרה בוטה והתעלמות ברגל גסה מהוראות הממונה, שכן, ניסיון החברה לקבל היתר שליטה היה חסר תוחלת".

לתמיכה בטענות אלו נעזרים התובעים, ביו היתר, בתחלופת המכתבים האחרונה שהייתה בין בן משה לחברי הדירקטוריון על מנת להעיד כי מטרתם של בעלי השליטה מלכתחילה הייתה להביא לסיכול עסקת כלל עם הקבוצה הסינית ולגרום לשחיקת ערך של זכאי ההסדר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
המניה צריכה לקפוץ - ראו הסבר
כעת אלשטיין יודע שהוא חייב להגיע איתנו להסדר טוב להחלפת המניה באג"ח כי אם לא אז אין לו אלטרנטיבה אלא רק לשלם לנו במזומן ללא הנפקות זכויות שיעלו עוד יותר את סכום התביעה. כולם צריכים להבין כולל החברה והדירקטוריון שלא ניתן להם לעשות הנפקות שלא כדין שיגרמו נזקים. מהלכים חד צדדיים שלהם לא יעברו ללא השלכות.
בעל מניות מיעוט  |  03.06.15
5.
המון הצלחה - ציבור שלם מאחוריך
אלשטיין ובן משה בנו תכנית עסקית שמבוססת על עושק הציבור והגדלת רווחיהם על חשבונו. מה שהם לא לקחו בחשבון זה שהציבור יודע להלחם בחזרה והוא לא יעשה חיים קלים לאלו הבאים לשחוט אותו. כל המשקיעים שאלשטיין הכניס לקבוצת דולפין הולכים לקבל כאב ראש רציני בזמן הקרוב ונכון להיום להם יש הרבה יותר מה להפסיד מאשר לציבור. מהיום הציבור לקח את המושכות לידיים ולא סומך על אף אחד אחר מלבדו. אני במקומם לא הייתי מקל ראש בתביעה כזו , עכשיו נראה אותם ממשיכים להיות גיבורים על חשבון הציבור כשהגיליוטינה מרחפת על צווארם.
אלון  |  03.06.15
לכל התגובות