אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלאטר בשווייץ, אבי לוזון בישראל צילום: ראובן שוורץ

בלאטר בשווייץ, אבי לוזון בישראל

"השקעה בכדורגל הישראלי" היא שם קוד להתנהלות כספית לא שקופה שהובילה לחוב ענק

04.06.2015, 14:00 | אוריאל דסקל

אמש במהדורת החדשות של ערוץ 10 טל שורר חשף את מה שבהתאחדות לכדורגל ניסו להסתיר הרבה זמן - לאן הגיעו "הקצאות היתר" שהכניסו את הארגון לחובות ענק.

קראו עוד בכלכליסט

ספ בלאטר ועופר עיני. השיטות של בלאטר חילחלו לכל התאחדות כדורגל בעולם, צילום: אי פי איי ספ בלאטר ועופר עיני. השיטות של בלאטר חילחלו לכל התאחדות כדורגל בעולם | צילום: אי פי איי ספ בלאטר ועופר עיני. השיטות של בלאטר חילחלו לכל התאחדות כדורגל בעולם, צילום: אי פי איי

על פי החשיפה, הנהנות העיקריות מהעברות היתר הן הקבוצות הקטנות. הפועל פתח תקווה (839 אלף שקל), עירוני רמת השרון (739 אלף שקל עודפים), הפועל חיפה (709 אלף שקל) מכבי פתח תקווה (642 אלף שקל), בני יהודה (601 אלף שקל) ועוד. השערורייה הגדולה בהקצבות היתר הללו היא שההתאחדות לכדורגל ניסתה לכסות אחריהן ודרשה מכל הקבוצות כולן - גדולות וקטנות - להחזיר 100 אלף שקל כל אחת - זאת למרות שקבוצות רבות לא זכו ל"הקצבות יתר". ככה ניסו לכסות את הבור.

מה עוד - לא ברור כלל מה נעשה עם הכסף הזה שהועבר לקבוצות הללו. מה שברור זה שאלה הקבוצות שהיו מוקד הכוח העיקרי של אבי לוזון, היו"ר הקודם, שהיה צריך אותן לצידו במאבקיו נגד משרד הספורט והטוטו. החובות הללו נמחקו ונראה שעל פניו החוב שנשאר יממון על ידי הציבור - כמובן.

"ההתאחדות בכלל לא בגרעון", אמר אבי לוזון לטל שורר. "היא משקיעה בכדורגל הישראלי". שזה קצת כמו "זה לא בור תקציבי, זה הולך להתמלא בכל טוב". העניין הוא שההתאחדות לכדורגל שלו בכלל לא השגיחה על כך שההעברות הללו אכן יושקעו בכדורגל הישראלי. די ברור שהן לא עברו למחלקות הנוער של הקבוצות הללו, שבמקרים רבים לא משלמות לשחקניהן בזמן.

העברת כספים לגופים שמבטיחים לך את היציבות הפוליטית זה לא טריק שהמציא לוזון.

ספ בלאטר עוזב את פיפ"א. השחיתות שהוא אפשר נחשפת, צילום: איי אף פי ספ בלאטר עוזב את פיפ"א. השחיתות שהוא אפשר נחשפת | צילום: איי אף פי ספ בלאטר עוזב את פיפ"א. השחיתות שהוא אפשר נחשפת, צילום: איי אף פי

במשך שנים בלאטר העביר "תשלומי סולידריות" ותשלומים ל"פיתוח כדורגל" להתאחדויות הכדורגל הקטנות בעולם וכך להבטיח את כוחו הפוליטי. בתמורה הוא אפשר להם לקיים ארגונים מושחתים. כאמור, הכסף של הכדורגל הלך למקומות לא ברורים, הרבה ממנו לכיסים של כל מיני עסקנים - נאמני בלאטר. השחיתות הזו טפטפה לארגון כולו והשפיעה על הכל. והגיעה בסופו של דבר למי שאפשר לה להתקיים - ספ בלאטר.

בימים אלו הכל יוצא לאור. צ'אק בלייזר, לשעבר בכיר בפיפ"א, הוא עד מדינה של ארה"ב ובשורה של חשיפות הביא למעצר סגניו של בלאטר ולחקירה לתוך הענקת המונדיאלים ב-1998, 2010, 2018 ו-2022 לצרפת, דרום אפריקה, רוסיה וקטאר. ה-FBI מוביל את החקירות, רשויות החוק בשווייץ גם כן חוקרות את השחיתות בפיפ"א ובאינטרפול הוציאו צווי מאסר לבכירים בארגון. כמו כן, בוונצואלה פשטו הרשויות המקומיות על ההתאחדות לכדורגל - ובארגנטינה וברזיל הפרלמנטים יכנסו לקרביים של התאחדויות הכדורגל המקומיות.

זו המורשת הגדולה של ספ בלאטר. שה-FBI חוקר את פיפ"א. וזה גם משהו שהנשיא הבא יידע. פיפ"א כבר אינו "ארגון עצמאי" שיכול לעשות מה שהוא רוצה - רשויות החוק מרחפות מעל.

בשונה מאוד מבלאטר, אבי לוזון לא הצליח להגדיל את ההכנסות של הארגון שהוא עמד בראשו למימדי ענק. בעוד שבלאטר משאיר את פיפ"א עם רזרבות של כמיליארד וחצי דולר, עופר עיני, שהחליף את לוזון כיו"ר ההתאחדות, טוען שהחובות של ההתאחדות לכדורגל עומדים על יותר מ-60 מיליון שקל.

כדי לכסות את החובות הללו ולהוציא את הכדורגל הישראלי לדרך חדשה הוא יצטרך כסף ציבורי - המון כסף ציבורי. אבל אנחנו כציבור חייבים לדרוש שקיפות מלאה עם מה שקורה עם הכסף שלנו. שקיפות ושליטה על הכסף הזה - לאן הוא הולך? האם הוא מושקע במבנה חברה מעוות שמנוהל על ידי עסקנים או האם הוא מושקע בכדורגל עצמו?

מנהלת הכדורגל מבטיחה שקיפות וחשיפת החשבונות של הקבוצות החברות (הם הבטיחו שיפרסמו את הדו"חות ביוני ואנחנו מחכים). כמו כן, ההתאחדות לכדורגל חייבת להתנהל בשקיפות על פי חוק (עדיין מחכים לדו"חות הכלכליים של 2013 ו-2014). אם המורשת של אבי לוזון תהיה שאנחנו נצליח, בסופו של דבר, להשגיח על הקופה של ההתאחדות לכדורגל - אז הוא עשה את שלו עבור הכדורגל הישראלי. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות