אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בורסות ניו יורק ננעלו במגמה מעורבת; הנפט עלה ב-2% בראלי של הדקות האחרונות צילום: אי פי איי

בורסות ניו יורק ננעלו במגמה מעורבת; הנפט עלה ב-2% בראלי של הדקות האחרונות

בעוד נאסד"ק עלה ב-0.2%, דאו ג'ונס ירד ב-0.3%, ו- S&P 500 ירד ב-0.1%. הנפט עלה ב-2% לקראת תום המסחר, על רקע המשך הירידה במספר אסדות הקידוח בארה"ב. מחיר הזהב ממשיך לרדת - זה השבוע השלישי ברציפות. ברקע המסחר - דו"ח התעסוקה המעודד לחודש מאי שמגביר את ההערכות כי מועד העלאת הריבית בארה"ב קרב

05.06.2015, 23:02 | שי סלינס

בורסות ניו יורק ננעלו היום במגמה מעורבת, ורוב המדדים נחלשו לקראת תום המסחר. נאסד"ק עלה ב-0.2%, בעוד דאו ג'ונס ירד ב-0.3% ו-S&P 500 ירד ב-0.1%. דו"ח התעסוקה החיובי שפורסם מוקדם יותר מעורר את חשש המשקיעים לעליית ריבית קרבה, שעלולה להוציא משקיעים מהשוק ולהגדיל את עלות ההלוואות של החברות. בסיכום שבועי, S&P 500 ודאו ג'ונס הפסידו 0.7% ו-0.9% בהתאמה, בעוד הנאסד"ק נסחר ביציבות.

 

החוזים העתידיים על נפט מסוג WTI למסירה בחודש יולי רשמו היום עליות של 2%. העליות נרשמו לקראת סיום המסחר, על רקע דו"ח שהצביע על ירידה במספר אסדות הקידוח הפעילות בארה"ב, זה השבוע ה-26 ברציפות. הנתונים השכיחו ידיעות מוקדמות יותר שהגיעו מווינה על החלטת אופ"ק שלא להחליט - ולהשאיר את מכסות הייצור הקיימות שנקבעו על ידי הארגון ללא שינוי.

 

החוזים העתידיים על זהב ירדו היום ורשמו את המחיר הנמוך ביותר מאמצע מרץ, לאחר דו"ח התעסוקה החזק לחודש מאי שהפחית את הביקוש לזהב. החוזים העתידיים על זהב למסירה בחודש אוגוסט ירדו ב-0.6% וננעלו על 1,168 דולר לאונקיה. מדובר בירידה שבועית של 1.8% - זה השבוע השלישי ברצף. 

  

דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

לשוק העבודה האמריקאי נוספו 280 אלף משרות במאי, הגידול החד ביותר מאז סוף 2014 - כך עולה מדו"ח התעסוקה שפרסם משרד העבודה; שיעור האבטלה עלה במעט ל-5.5%, אך הסיבה העיקרית לכך היתה גידול בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה. האנליסטים ציפו לתוספת של 210 אלף משרות, ולקיפאון בשיעור האבטלה - 5.4%.

 

נתון התעסוקה קריטי בכל מה שקשור למועד העלאת הריבית בארה"ב; אתמול אמרה יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לאגרד, כי הפד לא צריך להעלות את הריבית לפני 2016. היא ציינה כי המשק האמריקאי נמצא ללא ספק במסלול התאוששות, אך שמומנטום ההתאוששות זכה ל"עיכובים" עם סדרה של זעזועים שליליים לכלכלה. לאגרד קראה להידוק רגולציה פיננסית על ידי הפד, וציינה כי היא רואה "כיסים" של איומים על היציבות הפיננסית. באותה נשימה ציינה הקרן כי אין לטפל ב"כיסים" אלה באמצעות המדיניות המוניטרית.

דו"ח התעסוקה המעודד מגביר את ההערכות כי מועד העלאת הריבית בארה"ב קרב ושולח את תשואות איגרות החוב של ארה"ב מעלה ומקפיץ את הדולר במסחר מול היורו, בעוד שהמדדים המובילים נסחרים בירידות של עד 0.5%.

"סביר להניח שנתוני התעסוקה לא מספיקים על מנת שהפד יעלה את הריבית כבר ביולי, אולם אפשר להתכונן לכך שזה יקרה בחודש ספטמבר", כך אומר Paul Ashworth אסטרנט בכיר בקפיטל אקונומיסט בניו יורק.

גם רוב קרנל מהבנק UNG סבור כי מועד העלאת הריבית קרב. "אני חושב שהימור סביר לגבי מועד העלאת הריבית יהיה הרבעון השלישי של 2015. זה יכול להיות או ביולי או בספטמבר", אמר.

מחיר הנפט עבר לטריטוריה ירוקה ועולה ב-0.3%, בעקבות החלטת נציגי מדינות אופ"ק, שנועדו היום בווינה, להותיר ללא שינוי את מכסות הייצור על רמה של 30 מיליון חביות ביום.  

במקביל באירופה, יוון היתה אמורה לשלם היום 300 מיליון יורו לקרן המטבע הבינלאומית - תשלום ראשון מתוך ארבעה בחודש יוני, בסך כולל של 1.5 מיליארד יורו. ואולם המדינה מוכת החובות ביקשה אמש לאחד את התשלומים - ולהעבירם בסוף החודש. לפי תקנות קרן המטבע, ניתן לאחד מספר תשלומי חוב שחלים באותו חודש - כך שככל הנראה לא מדובר בהפרה של תנאי ההלוואות של יוון מקרן המטבע הבינלאומית. עם זאת, מדובר באיתות שלילי לשווקים, על כך שיוון מתקשה לפרוע את תשלומי החוב שלה כסדרם.

מוקדם יותר היום הבורסות באסיה סגרו את השבוע הגרוע ביותר שלהן מאז תחילת מאי, כאשר מדד MSCI אסיה-פסיפיק איבד היום 0.4% - ובסיכום שבועי ירד ב-1.8%.

וול סטריט
וול סטריט צילום: איי אף פי
 
מניות במרכז

הקרן שהקימה מיילןבמטרה למנוע השתלטות עוינת על חברת התרופות, הביעה הלילה דאגה בנוגע לקצב רכישת המניות על ידי טבע. על פי החוק ההולנדי, הקרן יכולה לרכוש כ-50% ממניות מיילן, וכך למעשה להפעיל "גלולת רעל" שתחסום את טבע מרכישת החברה. הקרן אמורה לדאוג לאינטרסים של כלל בעלי העניין בחברה - ולא רק לאינטרסים של בעלי המניות. מיילן הפכה לחברה הולנדית לפני כמה חודשים וייסדה את "גלולת הרעל" כדי להימנע ממצב של השתלטות עוינת, כפי שמנסה טבע לעשות כעת.

סינרון, העוסקת בשוק המכשור הרפואי האסתטי, וחברת Viora, יצרנית ומפיצה של מכשירים רפואיים אסתטיים עולמית, הודיעו היום כי חתמו על הסכם ליישוב תביעת הפרת פטנט של סינרון נגד Viora בארה"ב. כחלק מההסדר, Viora הודתה כי המוצר פגע בפטנט של סינרון, והכירה בתוקפו של הפטנט. עוד הוסכם, כי במשך 12 השנים הבאות, Viora תשלם תמלוגים לסינרון של 7.5% עד 15%, בהתאם למספר המערכות שנמכרו על ידי Viora.

חברת אנדוצ'ויס (endchoice), שפיתחה טכנולוגיות קולונוסקופיה ומערכות לאבחון בעיות במעי, תחל להיסחר היום בנאסד"ק, לאחר שגייסה 95 מיליון דולר לפי שווי של 366 מיליון דולר. הגיוס נעשה לפי מחיר של 15 דולר למניה, בטווח הנמוך של ההנפקה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות