אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקום רע בצמרת: ישראל במקום החמישי בעולם ביוקר הדלק‎ צילום: אוראל כהן

מקום רע בצמרת: ישראל במקום החמישי בעולם ביוקר הדלק‎

סקר שערך אתר This is money מגלה נתונים לא מחמיאים על מחירי הדלק בישראל לעומת העולם. החשבון הממוצע על תדלוק חודשי עומד בישראל על 900 שקל - כ-11% מתוך ההכנסה הממוצעת של אזרחי המדינה. נורבגיה היא המדינה שהכי יקר לתדלק בה בעולם

05.06.2015, 17:28 | שירות כלכליסט

ישראל מדורגת במקום החמישי בעולם במחיר הדלק נטול העופרת הנמכר בה, כך עולה מסקר שערך אתר This is Money המבוסס על נתונים מבלומברג ומפורטל האנרגיה האירופי. על פי הסקר, המדינה שהדלק נטול העופרת הוא היקר בה ביותר היא נורבגיה. מיד אחרי ממוקמות טורקיה (מקום 2), הונג קונג (מקום 3), והולנד ואיטליה (שתיהן במקום הרביעי).

קראו עוד בכלכליסט

אמנם מחירי הנפט הגולמי בעולם צנחו בחודשים האחרונים, וכעת עומדים על 66 דולר לחבית. אולם ישנן מדינות, כמו בריטניה המדורגת במקום השביעי ברשימה, המטילות מיסים כבדים על דלק. על אף שנורבגיה ממוקמת בראש הרשימה, הרי שהחלק היחסי של ההוצאות על דלק מתוך ההכנסה הממוצעת של אזרחי המדינה הוא נמוך – 8% - משום שלתושבי נורבגיה יש הכנסה פנויה גבוהה. בישראל לעומת זאת, החלק היחסי של הוצאות הדלק מתוך ההכנסה הוא 11%, וחשבון הדלק הממוצע עומד על כ-900 שקל לחודש.

בטורקיה החלק היחסי של הוצאות הדלק מתוך השכר הממוצע הוא גבוה במיוחד – 39%. לשם השוואה – אזרחי שווייץ, המדורגת במקום התשיעי ברשימה, מוציאים רק 4% מתוך ההכנסה הממוצעת שלהם על דלק. הפער בין מחירי הדלק בנורבגיה – המובילה ברשימה – לבין טורקיה, המדורגת אחריה, גדל במעט יותר מפי 2 מאז 2013. לנורבגיה מדיניות של מיסוי כבד על דלק שנועדה לצמצם את זיהום האוויר וללחום בשינויי האקלים. הממשלה מטילה על הדלק שני מיסים – מס כבישים ומס פליטות פחמן.

בטורקיה הדלק יקר חרף הקרבה של המדינה ליצרניות הנפט במזה"ת. במדינה יש מס בגובה של 64.5% ממחיר הדלק. בבריטניה המס עומד על 65.7% ממחיר הדלק. מדינות אירופה ממוקמת במקומות גבוהים בצמרת טבלת יוקר הדלק, בשל המיסים הגבוהים שקיימים בהן על דלק, שהינם גבוהים פי שלושה או ארבעה לעומת המיסים על דלק הנהוגים בארה"ב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות27 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה