אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה משותף לקונספירטור, מנוגד העניינים, היועץ של נתניהו וזה שאיננו רופא?

מה משותף לקונספירטור, מנוגד העניינים, היועץ של נתניהו וזה שאיננו רופא?

הממשלה תביא היום לאישור חמישה מינויים למנכ"לי המשרדים: מהאיש שטען שהשב"כ רצח את יצחק רבין, דרך מנכ"ל משרד הבינוי לשעבר שלא פרסם את אחזקותיו בחברות דיור ועד הכלכלן שעורר את זעמה של ההסתדרות הרפואית

07.06.2015, 06:55 | כתבי כלכליסט

חמישה מינויי מנכ"לים יובאו היום (א') לאישור הממשלה - שחלקם נחשבים למקורביו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו:

מנכ"ל משרד התקשורת: מפיץ הבדיות על רצח רבין

הממשלה צפויה לאשר את מינויו של עו"ד שלמה (מומו) פילבר למנכ"ל משרד התקשורת, לאחר שוועדת המינויים של נציבות שירות המדינה אישרה אותו ביום שלישי האחרון.

 

ועדת המינויים הצביעה על זיקה פוליטית ואישית בין פילבר לבין נתניהו - ראש הממשלה שכר את פילבר למנהל מטה הבחירות של הליכוד - אולם ציינה כי זיקה זו אינה פוסלת את כהונתו כמנכ"ל משרד ממשלתי.

עוד התייחסה הוועדה לחשיפת "כלכליסט" כי פילבר פרסם בדצמבר 1995 מאמר המייחס את רצח רבין לתאונת עבודה של השב"כ, אך החליטה שמאמר זה אינו מונע ממנו להתמנות למנכ"ל משרד התקשורת.

שלמה פילבר שלמה פילבר שלמה פילבר

אמנם הוועדה טוענת כי "המאמר נתן ביטוי לתיאוריות מופרכות, מבישות ופסולות על תפקודן של הרשויות בקשר עם הרצח", אבל היא מקבלת את עמדתו של פילבר, שלפיה "לא כתב את המאמר, אלא רק חתם עליו ואמר מפורשות כי טעה וכי זמן קצר לאחר הפרסום דאז עמד על טעותו". פילבר מחליף את אבי ברגר, שפוטר בידי ראש הממשלה, המכהן גם כשר התקשורת, ביום הראשון לתחילת כהונת הממשלה.

המשך הרפורמה בשוק התקשורת הקווית הוא ממשימותיו המרכזיות של פילבר בכניסתו למשרד, והנושא הראשון העומד על הפרק הוא חיוב בזק לפתוח את רשת הטלפוניה הקווית שלה לשימוש מתחרים.

אופיר דור

 

מנכ"ל משרד הבריאות: הראשון שאינו רופא

הממשלה צפויה לאשר את מינויו של משה בר סימן טוב למנכ"ל משרד הבריאות על רקע מחלוקת בתוך נציבות שירות המדינה ובקרב הרופאים. זאת משום שבר סימן טוב, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר לשעבר ומי שהיה אחראי לתקציב משרד הבריאות, הוא כלכלן ולא רופא, ולכן עתיד להיות המנכ"ל הראשון של המשרד שאינו בעל השכלה רפואית.

משה בר סימן טוב, צילום: נמרוד גליקמן משה בר סימן טוב | צילום: נמרוד גליקמן משה בר סימן טוב, צילום: נמרוד גליקמן

ביום חמישי אישרה ועדת המינויים בשירות המדינה את המלצת סגן שר הבריאות יעקב ליצמן למנותו לתפקיד. אחת משלושת חברי הוועדה, פרופ' מינה טייכר, היתה בדעת מיעוט שלפיה אין לאשר את המינוי משום שלבר סימן טוב אין ניסיון ניהולי מספק והשכלה רפואית מתאימה. עם זאת, נציב שירות המדינה משה דיין וחבר הוועדה השני אריה בר תמכו בבר סימן טוב בטענה כי אין מניעה שישלים את ההשכלה הרפואית הנדרשת באמצעות ייעוץ מבכירי המשרד.

יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן פתח לאחרונה במסע הסברה על הבעייתיות בעובדה שבר סימן טוב אינו רופא. ההסתדרות הרפואית מפרסמת מודעות בעיתונים וברשתות החברתיות ואף שוקלת פנייה לבג"ץ.

רופאים בכירים החברים בהנהגת ההסתדרות הרפואית אמרו ל"כלכליסט" כי אמנם הם מתנגדים למינוי מנכ"ל שאינו רופא, אבל סבורים כי הסיכויים לפנייה לבג"ץ נמוכים וממליצים לנקוט גישה נקודתית של התנגדות למהלכים של בר סימן טוב, שיהיו שגויים מקצועית, לטענתם.

מיקי פלד

 

מנכ"ל משרד החקלאות: מסתיר ניגוד העניינים

שלמה בן אליהו ממונה זו הפעם השלישית למנכ"ל משרד ממשלתי לאחר ששימש כמנכ"ל משרד הבינוי ב־1999 וב־2013.

ב־2001 כיהן כמנהל מינהל מקרקעי ישראל ובין 2002 ל־2006 היה מנהל החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית. ב־2013־2012 היה מ”מ מנכ”ל חברת הפיתוח העירונית מוריה בירושלים.

שלמה בן אליהו שלמה בן אליהו שלמה בן אליהו

במקביל, שילב בן אליהו בין שורה של תפקידים בחברות ציבוריות, ועדות ודירקטוריונים לבין פעילות פרטית ענפה בתחום הנדל"ן והמקרקעין.

הסכם ניגוד העניינים של בן אליהו במשרד הבינוי נחשף רק לאחר הבחירות האחרונות: בעת שנכנס לתפקידו הקודם החזיק בן אליהו ב־51% מחברת פירסט קלאב, העוסקת במלונאות ודיור מוגן, וב־8.3% בחברת אסלארי העוסקת בתחום הסולארי.

עוד עלה שבן אליהו החזיק בקרקע פרטית בכינרת ובקרקע חקלאית פרטית ליד קיבוץ אפק. בנוסף, בן אליהו חתם על הסכם ניגוד עניינים גם מול רשות מקרקעי ישראל, לאחר שפעל גם מולה באופן פרטי.

בחודש שעבר אמר בן אליהו ל"כלכליסט" כי אינו מחזיק יותר בחברות ובקרקע בכנרת. אף כי המינוי אושר בוועדת המינויים בשבוע שעבר, משרד המשפטים המשיך לבחון את הסכמי ניגוד העניינים של בן אליהו שלבסוף חתם על הסכם ניגוד עניינים חדש.

ל"כלכליסט" אמר בן אליהו שלשום כי "ההסכם החדש מותאם לעניינים שבהם עוסק משרד החקלאות".

אורי תובל

מנכ"ל משרד ראש הממשלה: בכיר בתנובה במשבר הקוטג'

אלי גרונר יחליף את הראל לוקר כמנכ"ל משרד ראש הממשלה. גרונר, שבין 2011 ל־2014 היה הציר הכלכלי בשגרירות בוושינגטון, מתהדר בכך שהשיג את הסיוע הגבוה ביותר למרות הקיצוצים בתקציב האמריקאי ובכך שהאריך את הערבויות שניתנות לישראל למרות האווירה הפוליטית המתוחה.

אלי גרונר, צילום: שרונה מזליאן- לוי אלי גרונר | צילום: שרונה מזליאן- לוי אלי גרונר, צילום: שרונה מזליאן- לוי

ב-2009 מילא גרונר תפקיד שקיבל משמעות חברתית–כלכלית: יועץ ליו"ר תנובה, זהבית כהן. לפי דיווחו שלו, גרונר היה אחראי על "בנייה, פיקוח ויישום התוכנית התלת שנתית של הקונצרן" וניהול "סדר היום של הבעלים וההנהלה הבכירה".

ב־2011 הפכה תנובה ליעד מרכזי של המחאה החברתית, כשרבים ראו בה אחראית להזנקת מחירי מוצרי החלב במטרה להחזיר את ההשקעה של קרן אייפקס בתנובה, תוך שהיא מנצלת את שליטתה בשוק. כעת, יצטרך גרונר לקדם את הצהרות הממשלה לקידום התחרות והורדת יוקר המחיה.

בחצי השנה האחרונה שימש גרונר יועץ בכיר לחברת הטכנולוגיה הסינגפורית UST Global וסייע לה להקים את השלוחה בישראל. לפני שנכנס לתפקידו החדש, חתם גרונר על הסכם ניגוד עניינים שטרם פורסם.

גרונר, בן 44 ואב לחמישה מההתנחלות אלעזר, עלה לישראל בגיל 14. לאחר שחרורו מהצנחנים ב־1992 עבד ככתב כלכלי בג'רוזלם פוסט ויצא ללמוד תואר שני במינהל עסקים באוניברסיטת ניו יורק. לאחר הלימודים עבד כראש צוות בכיר בחברת הייעוץ מקינזי בין 2003 ל־2009.

אורי תובל

מנכ"ל משרד החוץ: המאגף מימין של חוטובלי

הממשלה תחזק היום את שליטתו של נתניהו במשרד החוץ, כשתאשר את מינויו של מקורבו ויועצו לעניינים בינלאומיים עד לאחרונה, דורי גולד, למנכ"ל המשרד.

גולד, נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, הוא בעל עמדות ימניות מובהקות ואינו תומך בפתרון שתי המדינות.

נתניהו מינה את גולד ליועץ מדיני כשנכנס ללשכת ראש הממשלה לראשונה ב־1996. בשנים 1997 ל־1999 כיהן גולד כשגריר ישראל באו"ם ובמסגרת התפקיד היה מעורב בהסכם חברון בין ישראל לרשות הפלסטינית שנחתם ב־1997 ועסק בפריסת כוחות צה"ל בחברון במסגרת הסכם טאבה.

מינויו של גולד למנכ"ל המשרד מחזק את האג'נדה הימנית שמנסה נתניהו להטמיע בדיפלומטיה הישראלית, לאחר מינויה של ציפי חוטובלי לסגנית שר החוץ. עם זאת, כעת כשגולד ישמש כאיש אמונו של נתניהו במשרד, מינויו נראה כהחלשה של חוטובלי.

הממשלה תאשר היום גם את הרכב ועדת השרים למינויים בשירות החוץ בראשות שר החוץ נתניהו. התפקיד יעניק לנתניהו מנוף כוח נוסף כלפי המשרד ובכלל. מספר החברים בוועדה גדל באחד לעומת הממשלה הקודמת, אך ממלא המקום של ראש הוועדה יישאר יובל שטייניץ. עוד יכהנו בוועדה שר החינוך נפתלי בנט, שר הכלכלה אריה דרעי, שר התיירות יריב לוין והשר אופיר אקוניס. חוטובלי אינה יכולה להיות חברה בוועדה כי אינה שרה, אך תשמש כמשקיפה, כפי שהיו קודמיה בתפקיד.

אורי תובל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
מר ליצמן אהב, גם בקדנציה הקודמת, להראות לרופאים מי הגבר. תמהני
אם הציבור החשוב ביותר במערכת הבריאות, הרופאים מבקשים ואני מניח שגם האחיות תומכות ברעיון הזה, שמנכ"ל משרד הבריאות יהיה מנהל מקצועי אבל גם רופא, כי מדובר במערכת מורכבת שענינה חיי אדם ואיכותם ולא ברזלים או מחברות, היה ראוי שסגן השר הממונה היה מקשיב לבקשתם ולדעתם. אבל הוא בחר לעשות את המהלך הראשון שלו בתפקיד, בהתקוטטות עם הרופאים. זה מלמד משהו על אופן קבלת ההחלטות שלו ושיקול הדעת.
אליאס  |  07.06.15