אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש: המאבק בגורמים עברייניים הפועלים בשוק האפור יוכרז כיעד אכיפה מרכזי

היועמ"ש: המאבק בגורמים עברייניים הפועלים בשוק האפור יוכרז כיעד אכיפה מרכזי

יהודה וינשטיין הודיע כי הוא מאמץ את מסקנות הצוות שבחן את הפעילות בענף נותני שירותי המטבע - בעיקר צ'יינג'ים וחברות ניכיון צ'קים. כמו כן, עד להקמת רגולטור שיפקח על גופים אלו הוא מרחיב את סמכויותיה של רשות המסים שיהיה בידה להטיל קנסות כבדים יותר

07.06.2015, 12:20 | תומר ורון
היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע היום (א') כי הוא מאמץ את מסקנות הצוות שבחן את ענף נותני שירותי מטבע (בעיקר צ'יינג'ים וחברת ניכיון צ'קים, ת"ו) וקובע כי המאבק בגורמים העבריינים הפועלים בו יוכרז כיעד אכיפה מרכזי.

קראו עוד בכלכליסט

הצוות בראשות המשנה ליועמ"ש, אבי ליכט, בחן את נושא שירותי המטבע בראיה כוללת הן במישור רגולטורי והן במישור הפלילי, במטרה לפתח את ענף שירותי המטבע הפרוץ כיום לענף פיננסי יעיל לגיטימי ומפותח.

סניף המרת מטבע , צילום: צביקה טישלר סניף המרת מטבע | צילום: צביקה טישלר סניף המרת מטבע , צילום: צביקה טישלר

הממצאים בדו"ח שפורסם בחודש פברואר האחרון היו מזעזעים ומהם עולה כי בישראל יש שוק הלוואות חוץ בנקאיות שמגלגל 20-30 מיליארד שקל שמתנהל כמעט ללא פיקוח, למרות שהוא מנסה להיראות ככזה שדווקא כן מפוקח על ידי משרד האוצר. היעדר הפיקוח והשוק הפרוץ קרצו לגופים עבריינים שנכנסו לשוק ומצאו בו צינור להלבנת כספיהם.

הטריגר להקמת הדו"ח היתה פנייה של משרד האוצר למשרד המשפטים בסוף אוגוסט 2013 בבקשה למנות את מנהל רשת המסים כרשם לנתוני שירותי המטבע. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין אישר את ההבקשה (שבסופו של דבר לא התממשה), אך במקביל קבע כי יוקם צוות בין־משרדי שימליץ על הסדרת הפיקוח בענף לטווח ארוך. היום כאמור מאמץ ויינשטיין את המלצות הוועדה והכריז כי המאבק בגורמים עברייניים הפועלים בענף נותני שירותי מטבע יוכרז כיעד אכיפה מרכזי. כמו כן, ויינשטיין מרחיב את סמכויות רשות המסים, ועד להקמת הרגולטור החדש שיקום ויפקח על גופים אלו, היא תהיה הגוף שאמון על התחום ובידיה יהיו הסמכויות להטיל קנסות כבדים יותר על גורמים לא מורשים שפועלים בשוק.

שוק ללא פיקוח שמגלגל 120-150 מיליארד.

עוד עולה מהדו"ח כי היקף הפעילות הכולל של שוק הנש"מ עומד על 120־150 מיליארד שקל בשנה, ולמרות הסכום האדיר הזה, המהווה 10% מהפעילות הפיננסית של המערכת הבנקאית כולה, המדינה הקצתה לו 6 אנשים בלבד שיפקחו עליו. לשם השוואה: 140־150 אנשים עובדים בפיקוח על הבנקים. כך, מבחינת החישובים הסטטיסטיים שמעמידים את מספר המפקחים ביחס למספר הגופים הדורשים פיקוח, שמופיעים בדו"ח של המדינה בנושא, גוף כזה יוכל תיאורטית לעמוד לביקורת רק אחת ל־73 שנה.

חברי הוועדה שחיברה את הדו"ח ביקשו לסגור את הפרצה הענקית של היעדר הפיקוח והמליצה כאמור להקים רגולטור פיננסי עם סמכויות ברורות שיוכל לטפל בשוק העצום הזה, וזאת על מנת להכניס את הפעילות בו לפיקוח.

כך למשל הוצע, בין היתר, שרגולטור זה יפקח על נותני שירותי אשראי. תחת קטגוריה זו יכללו כל הגורמים המספקים אשראי לציבור ולא מפוקחים על ידי המפקח על הבנקים, אגף שוק ההון או רשות ניירות ערך. ההגדרה של נותן שירותי אשראי תהיה רחבה ואינקלוסיבית, כך שיכללו תחתיה כל גוף שמספק אשראי באשר הוא; כולל ניכיון צ'קים, שטרי חוב, שירותי פקטורינג או הלוואות חוץ בנקאיות. גוף שרוצה לפעול באחד מהתחומים האלו יצטרך לקבל אישור מיועד לכך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
בית המשפט והמדינה בשירות הבנקים
הבנקים בריכוזיות שלהם לא מוכנים לאף תחרות. לא רוצים שמישהו אחר ייתן אשראי. רק להם יש רישיון לתת כסף שהם ממציאים מהאוויר. רק להם יש יחס רזרבה. אחרים שרוצים להלוות כסף צריכים ממש לתת כסף אמיתי ביחס רזרבה של 100%. למה שלא תהיה תחרות לבנקים? בנוסף הבנקים רוצים שאנשים לא יסתובבו עם מזומנים. הם מעדיפים שכולם יפקידו כסף אצלם. כך הם יוכלו לתת יותר הלוואות, וגם יוכלו לקחת יותר עמלות וריביות. אז הם עושים מלחמה על שוק המזומנים שאלה הם הצ'יינגרים. הבנקים לוקחים עמלות על כל המרת שקל דולר, הפקדת דולרים, משיכת דולרים, הפרשי שער. השערים שהם נותנים גם לא אטרקטיביים. למה מדינת ישראל ובית המשפט רודפים אחרי אנשים שרוצים למצוא אלטרנטיבה לעושק של הבנקים? האם הבנקים הם ממשלת צללים? בנוסף, המדינה רוצה להיכנס לנו לכל טרנזאקציה שעשינו בבנק, ולבדוק כל דבר כמו האח הגדול? איפה פרטיות? איפה סודיות? מספיק עם הרדיפה אחרי הכסף. תנו לנו לנשום . גנבתם לנו את כל הכסף ברישיון.
מירית  |  07.06.15
4.
הגיע הזמן שתעשה משהו אתם לא מבינים שאתם לא מנהלים את המדינה
עוד לא הבנתם שהאדישות חוסר האכיפה הפחד ושיתוף פעולה של פקידים שסרחו הביאו אותנו למצב הזה שנוכלים רמאים סחטנים ומשפחות פשע נחמצאים בכל מקום. בבנקים במשטרה מערכת המישפט ובפוליטקה דיי זה כבר לא מקובל בשום מקום כמה הוכחות אתם צריכים למצב הזה ? האלימות חיסולים פגיעה סחתנות שוחד .... אוליי תפסיק לפחד ותוריד כפפות עים לא פנה את המקום !הצעדים האלו מבורכים אבל הם קטנים מידיי ומאוחר מידיי לא יעלה על הדעת שכל עבריין צעצוע לא נירתא ממערכת העכיפה יש רק דבר אחד לעשות להגדיל את העונשים לפרוס עוד מאות שוטרים אמיצים ולפגוע בעברינים האלו
שלום , חולון  |  07.06.15
3.
אבל בכוונה העלימו עין כדי לצ'פר את חברי מרכז הליכוד והחברים העבריינים שלהם! מה פתאום לאכוף?
שישראל תהיה מדינת חוק? זה יהיה נורא מוזר! בכל אופן אנשים תעשו לעצמכם טובה ואל תקנו דירה בלי לצפות בסרטון הרציני והמושקע - ששמו: הסיבה האמיתית לעליית מחירי הדירות בישראל והסיבה שבקרוב הם יירדו חפשו את זה באינטרנט
דוד הכי טוב  |  07.06.15
לכל התגובות