אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו וכחלון שוקלים: 20% מהדירות המוזלות בכל ישוב יוקצו לבני המקום צילום: אלעד גרשגורן

נתניהו וכחלון שוקלים: 20% מהדירות המוזלות בכל ישוב יוקצו לבני המקום

למרות שבהסכמים הקואליציוניים סוכם כי כל הקרקעות ישווקו בשיטת "מחיר למשתכן" בפגישה אתמול בין רה"מ לשר האוצר הסתמן מתווה שונה - בעקבות לחץ שהפעיל השלטון המקומי

07.06.2015, 21:37 | אמיתי גזית, עמרי מילמן ואורי תובל

לומדים להתחלק בקרדיט? ערב ישיבת קבינט הדיור הראשונה לממשלה הנוכחית שתיערך מחר נפגשו היום ראש הממשלה ושר האוצר לדון באתגרי הדיור. על הפרק – שיטת המכרזים לחכירת קרקעות לבנייה. בדיונים לקראת הישיבה השתתף צוות מצומצם הכולל מלבד שר האוצר משה כחלון ורה"מ בנימין נתניהו, גם את שר הבינוי יואב גלנט, השר להגנת הסביבה אבי גבאי, יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס וראשי משרד רה"מ, משרד האוצר, משרד הפנים ובנק ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

בהסכמים הקואליציוניים סוכם עם כולנו כי כל מכרזי המדינה יהיו בשיטת "מחיר למשתכן" – בהם הזוכה הוא היזם שהבטיח למכור דירות במחיר הזול ביותר. כעת שוקלים ליצור תמהיל של מכרזים שבחלקם יהיו בשיטה הזאת, אחרים בשיטת "מחיר מטרה" שבה היזמים מתחייבים למכור שיעור מסוים מהדירות בהנחה של 20% מהמחיר הממוצע באותו מתחם. בשתי השיטות הדירות שישווקו מיועדות לזכאים. בנוסף, כדי לא לפגוע באוכלוסיות אחרות שאינן זכאיות, אך מעוניינות לרכוש דירה חדשה שוקלים כי תמהיל המכרזים יכיל גם דירות במחירי השוק כנהוג ברוב המכרזים היום.

עבודות בנייה של דירות חדשות. האוצר דיווח על עלייה חדה בהכנסות ממסוי מקרקעין, צילום: זהר שחר עבודות בנייה של דירות חדשות. האוצר דיווח על עלייה חדה בהכנסות ממסוי מקרקעין | צילום: זהר שחר עבודות בנייה של דירות חדשות. האוצר דיווח על עלייה חדה בהכנסות ממסוי מקרקעין, צילום: זהר שחר

בנוסף, בדרישת הרשויות המקומיות נשקלת האפשרות להקצות כ־20% מהדירות בכל מתחם לבנים ממשיכים של תושבי אותו אזור, וזאת כדי לאפשר לרשות המקומית לשמר את הקהילה. בדיונים עלתה הערכה כי תמהיל כזה של מכרזים מעניק מענה למגוון אוכלוסיות ומעניק גם ליזמים תמריץ כלכלי.

במקביל, חשף אתמול משרד האוצר עוד עלייה חדה בהכנסות המדינה ממיסוי מקרקעין. העלייה בהכנסות ממחישה את ניגוד האינטרסים שבו מצויה הממשלה שמחד צריכה להגדיל את ההכנסות ומנגד לפתור את מצוקת הדיור. הגבייה בינואר עד מאי השנה היתה גבוהה ב־20% בהשוואה לגבייה בתקופה המקבילה אשתקד. כך עולה מנתוני ביצוע התקציב שפרסם האוצר. אם בחמשת החודשים הראשונים של 2014 נגבו 3.3 מיליארד שקל ממיסוי מקרקעין, הרי שקופת המדינה גדלה ב־4 מיליארד בחמשת החודשים הראשונים של 2015.

ההכנסות ממיסוי מקרקעין הסתכמו ב־936 מיליון שקל, עלייה של כ־23% לעומת מאי 2014. במס שבח נרשמה עלייה בשיעור של 11% ובמס רכישה נרשמה עלייה של 30%. שני שלישים מהגידול בגבייה מתרכזים באזור תל אביב ובאזור השפלה, זאת על רקע עסקאות בנדל"ן מניב (חלקן בשל גביית חובות עבר בעסקאות אלו) וגידול בהיקף הרכישות של "דירה נוספת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
רבותי הפיתרון לבעיית הדיור הינו פינוי בינוי בשכונות הערים שהוקמו בשנות השישים
אותן בניני רכבות שניבנו בשנות השישים בצורה מהירה חפלפית שתי קומות ארבע כניסות 24 דירות בנות 60 מ"ר .תופסות שטח יקר במרכז הערים והמדובר כימעט בכל ערי ישראל .על כל בניין כזה שייהרס אפשר ליבנות שתי בנינים בני 12 קומות כל אחד ארבע דירות בכל קומה התוצאה תהיה 60דירות כפול שתיים דהיינו 120 דירות במקום 24 כאשר יוותר די שטח לגינות נאות מגרשי חנייה ומשחקים.והרווח הנוסף מממיזמים כגון אלה הינו א: אין צורך בפיתוח תשתיות הן כבר קיימות.אין צורך בניצול קרקע נוספת מחירי הדירות יהיו זולות משמעותית .
10.06.15
12.
כחלון
לאט לאט מגלה כחלון את הפנים האמיתיות שלו. איש ציבור חלש ללא חוט שדרה. בתחילה הפיאסקו עם הגז, ועכשיו כניעה לראשי השלטון המקומי. במקום להוזיל את המחירים לכל בני הנוער. הוא ייתן דירות מוזלות לבני המקום - זה אומר שבני הישובים העשירים יקלו הנחות במליארדים, ובני האזורים החלשים יקבלו הנחות פחותות ערך. מדוע בחור שנולד בערד או בירוחם יאלץ לקנות דירה במחיר יקר יותר בהרצליה או בבת ים, זהו שוב פגיעה בחלשים. בדיוק כמו שרוב התמיכה לשלטון המקומי מגיעה לישובים העשירים יותר בשיטה הנלוזה של שקל מול שקל.
יץס , דרום  |  08.06.15
לכל התגובות