אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת פיפ"א חושפת את הקשר הבעייתי של נייקי עם הכדורגל הברזילאי צילום: איי אף פי

פרשת פיפ"א חושפת את הקשר הבעייתי של נייקי עם הכדורגל הברזילאי

מותגים גדולים יעמדו במרכז חקירה פרלמטרית בברזיל על הקשר העסקי של התאחדות הכדורגל במדינה עם נותני החסות שלה

09.06.2015, 11:45 | שירות כלכליסט

וכמה חברות בינלאומית גדולות נוספות יחקרו בנוגע להשפעה שלהן על הכדורגל בברזיל, זאת לאחר ששחקן הנבחרת לשעבר שהפך לסנטור נשבע לחשוף את מה שהוא מתאר כחוזי שיווק מפוקפקים והקשרים שלהם לתשלומים מושחתים.  

קראו עוד בכלכליסט

לפי חוזה הספונסרשיפ הנוכחי של נייקי בברזיל, שבתוקף עד 2026, שפרטיו אינם ידועים, החברה משלמת להתאחדות 40 מיליון דולר בשנה, צילום: רויטרס לפי חוזה הספונסרשיפ הנוכחי של נייקי בברזיל, שבתוקף עד 2026, שפרטיו אינם ידועים, החברה משלמת להתאחדות 40 מיליון דולר בשנה | צילום: רויטרס לפי חוזה הספונסרשיפ הנוכחי של נייקי בברזיל, שבתוקף עד 2026, שפרטיו אינם ידועים, החברה משלמת להתאחדות 40 מיליון דולר בשנה, צילום: רויטרס

רומריו חוקר

רומריו, החלוץ שהוביל את ברזיל לניצחון במונדיאל 1994, נעול בנעלי הענקית האמריקאית, מוביל כעת חקירה חדשה של הקונגרס בנוגע לחוזי הספונסרשיפ, זאת לאור האשמות השוחד שהגישו הרשויות האמריקאיות שטלטלו את עולם הכדורגל. 3 ברזילאים נכללו בכתבי האישום שהוגשו בארה"ב, ביניהם לשעבר ראש קונפדרציית הכדורגל של ברזיל (CBF). רומריו והחוקרים בברזיל לא טוענים כי נייקי פעלה שלא חוק, זאת על אף שהחברה חתמה ב-1996 על חוזה ספונסרשיפ בשווי 160 מיליון דולר עם הנבחרת הלאומית, שמקושר בכתב האישום האמריקאי לתשלומי שוחד.

נייקי עצמה לא אוזכרה בכתב האישום, אף שהחברה מתאימה לתיאור התובעים. בהצהרה שפורסמה בשבוע שעבר לאחר חשיפת כתב האישום, ציינו בנייקי כי מהאישומים לא עולה כי היא עסקה בפעילות פלילית או שהעובדים שלה היו מעורבים או מודעים לשוחד. רומריו, התומך הקולני ביותר בברזיל ביישום רפורמות בכדורגל, שתהילתו על המגרש מגבירה את ההשפעה שלו, טוען כי ברצונו לחקור את חוזי הספונסרשיפ מסוג זה כדי לראות אם שימשו כצינור להעברת כספים לבכירים והאם הייתה להם השפעה על הספורט.  ועדת החקירה, שתתחיל לפעול השבוע, תהיה בעלת סמכות לזמן עדים, חשבונות בנק וחוזים אישיים, אל אינה מורשה להנפיק צווי חיפוש או מעצר.

הספונסרים בברזיל אינם ששים להתייחס להאשמות על שחיתות ומעדיפים להדגיש את התמיכה שלהם בנבחרת הלאומית ולא בהתאחדות, צילום: איי אף פי הספונסרים בברזיל אינם ששים להתייחס להאשמות על שחיתות ומעדיפים להדגיש את התמיכה שלהם בנבחרת הלאומית ולא בהתאחדות | צילום: איי אף פי הספונסרים בברזיל אינם ששים להתייחס להאשמות על שחיתות ומעדיפים להדגיש את התמיכה שלהם בנבחרת הלאומית ולא בהתאחדות, צילום: איי אף פי

בין החברות שחוזי הספונסרשיפ שלהן עם הנבחרת בברזיל מעוררים תהיות נמנות חברת התעופה TAM, הזרוע הברזילאית של לאטאם איירליינס ו- Ambev, חברה בת של יצרנית הבירה אנהאוזר בוש. "המותגים האלה יעמדו במרכז החקירה...הם לא יוכלו לשמור על שתיקה", הגיב פרננדו פריירה שעומד בראש חברת שיווק הספורט פלורי. בדבריו הוא מתבסס על ההתמקדות על הספונסריות בחקירה דומה מלפני 15 שנים. "לאנשים נמאס והם רוצים לדעת מה הספונסרים עושים עם פנקסי ההמחאות שלהם כדי לדרוש שינויים בספורט".

הספונסרים בברזיל אינם ששים להתייחס להאשמות על שחיתות ומעדיפים להדגיש את התמיכה שלהם בנבחרת הלאומית ולא בהתאחדות. השימוש במתווכחים הוא נפוץ בחוזים בברזיל וייתכן שאין לספונסרים ידע ישיר על התנהלות לא הולמת.  חקירות קודמות חשפו חוזים לזכויות שיווק ושידור שבהם היו מעורבים מתווכים שהעבירו את כספי הספונסרשיפ למקורבים של בכירים ב-CBF, ובכך פתחו את הדלת להעברת שוחד וטובות הנאה.

רומריו נפגש בשבוע שעבר עם התובע הפדרלי הראשי בברזיל ומסר כי הם משתפים פעולה בחקירה. המשטרה הפדראלית חקרה בכירים לשעבר בהתאחדות בחשד להלבנות הון והעלמות מס, אך החוקרים הפדראליים לא אישרו שהוגשו כתבי אישום רשמיים.

על פי עורך דין המתמחה בשחיתות, המעמד המשפטי של ההתאחדות כישות פרטית פירושה שלא ניתן להאשים חברה שנתנה שוחד להתאחדות. "במקרה הגרוע ביותר, הבעיה תהיה שיגרם נזק לדימוי של החברה", הוסיף עורך הדין. לדבריו, התובעים יצטרכו למצוא אישומים אחרים נגד המתווכים כמו הלבנת הון והונאת מס.

רומריו ורונלדו. רומאריו נפגש בשבוע שעבר עם התובע הפדראלי הראשי בברזיל ומסר כי הם משתפים פעולה בחקירה. המשטרה הפדראלית חקרה בכירים לשעבר בהתאחדות בחשד להלבנות הון והעלמות מס, אך החוקרים הפדראליים לא אישרו שהוגשו כתבי אישום רשמיים. , צילום: איי פי רומריו ורונלדו. רומאריו נפגש בשבוע שעבר עם התובע הפדראלי הראשי בברזיל ומסר כי הם משתפים פעולה בחקירה. המשטרה הפדראלית חקרה בכירים לשעבר בהתאחדות בחשד להלבנות הון והעלמות מס, אך החוקרים הפדראליים לא אישרו שהוגשו כתבי אישום רשמיים. | צילום: איי פי רומריו ורונלדו. רומאריו נפגש בשבוע שעבר עם התובע הפדראלי הראשי בברזיל ומסר כי הם משתפים פעולה בחקירה. המשטרה הפדראלית חקרה בכירים לשעבר בהתאחדות בחשד להלבנות הון והעלמות מס, אך החוקרים הפדראליים לא אישרו שהוגשו כתבי אישום רשמיים. , צילום: איי פי

נייקי הכריחה את רונלדו לשחק ב-1998

בכתב האישום שהוגש בארה"ב מצוין כי בעסקה מ-1996 "חברת ביגוד הספורט A" – שהיא ככל הנראה נייקי – הסכימה לשלם 40 מיליון דולר "בעמלות שיווק", שלא היו מצוינים בחוזה המקורי עם ההתאחדות, לחשבון הבנק השוויצרי של החברה הבת של חברת שיווק הספורט הברזילאית טראפיק.

ז'וזה האווילה, המייסד של טראפיק שאוזכר בכתב האישום כמי שהורשע בנתינת שוחד, הסכים לשלם מחצית מכל מה שהוא הרוויח מהעסקה לבכיר אלמוני ב-CBF, כך לפי משרד המשפטים האמריקאי. על פי כתב האישום מדובר ב"מיליוני דולרים" שעברו כשוחד.

החקירה החדשה בסנאט הברזילאי חוזרת על חקירה דומה שנערכה בקונגרס לפני 15 שנה. החקירה אופיינה בסכסוכים פוליטיים ולא הסתכמה בהגשת כתבי אישום. אך היא העלתה פרטים חשאיים מעסקת נייקי, שחשפו כי היא קיבלה השפעה משמעותית על הנבחרת שזכתה במספר שיא של 5 פעמים במונדיאל. נחשף כי העסקה העניקה לנייקי את הזכות לארגן חמישה משחקי ידידות בשנה, כולל בחירת היריבות והשחקנים.

המחוקקים חקרו בכירים בנייקי ומאמנים גם בנוגע לאחת מתיאוריית הקונספירציה הגדולות בכדורגל – שלחץ מחוזה הספונסרשיפ הוביל לשיתופו של החלוץ ונער הפרסומת של נייקי, רונלדו בגמר המונדיאל ב-1998 אף שהיה חולה. ברזיל הפסידה במשחק, ונייקי ורונאלדו הכחישו מאז את ההאשמות.

על אף השערורייה, נייקי זוכה להצלחה בברזיל. המדינה מייצגת קרוב למיליארד דולר מההכנסות השנתיות של נייקי, שהם 5% מהעסקים העולמיים שלה, זאת לעומת חצי מיליארד דולר בהכנסות מכל אמריקה הלטינית ושוקי לא מרכזיים אחרים ב-1996. החקירה החדשה של רומריו זכתה במהירות לתמיכה של סנטורים נוספים ואף של הממשלה בראשותה של הנשיאה דילמה רוסף. הוא הדגיש כי ברזיל לא תסכים לכך שגם החקירה הזו תסתיים בלי עונשים. "אני חושב שאנחנו בתקופה שונה לגמרי. מלכי הכדורגל נחלשו. העולם כולו צופה. לא מדובר רק בכדורגל בברזיל", אמר לרויטרס. "אני יכול להבטיח שאעשה כל מה שאפשרי כדי לשים את הנוכלים מאחורי סורג ובריח"

החוקרים של העסקאות משנות ה-90' טוענים כי ההתנהלות העסקית בספורט כמעט ולא השתנתה מאז. "בשנים האחרונות, עסקאות הכדורגל רק הלכו וגדלו, אך הן עדיין מבוססות על אותו מודל, עם מתווכים וחברות קש להלבנת הון", הסביר המחוקק סילביו טורס, שחיבר דו"ח על הוועדה של 2000.

כמה מהחוזים שחקר עדיין תקפים עד היום. רומריו סימן את הספונסרשיפ כנתיב להעברת שוחד בהתאחדות. הוא מציג לדוגמה עסקה עם TAM. חברת התעופה הפסיקה לשמש כספונסרים של הנבחרת הלאומית ב-2012 לאחר שהעיתון Folha de S.Paulo דיווח כי לפי החוזה היא מעבירה 7 מיליון דולר בשנה לחברות בבעלות מקורבים של נשיא ההתאחדות לשעבר, ריקרדו טשיירה. נציג מטעם החברה אמר כי הם מוכנים להבהיר את הפרטים של החוזה מהשנים 2007-2012 לרשויות.

חקירה של הסנאט חשפה פרטים של חוזה ספונסרשיפ מ-2001 עם Ambev, שבמסגרתו 9 מיליון דולר לפחות הועברו לחברה מתווכת בבעלות מקורב לטשיירה. טשיירה פרש מההתאחדות ב-2012 לאחר שנודע על חקירה משטרתית בחשד שקיבל שוחד של מיליוני דולרים מחברת שיווק ספורט. הוא הכחיש את ההאשמות ולא הוגש נגדו כתב אישום.

הנשיא הנוכחי של ההתאחדות מרקו פולו דל נירו אמר בתגובה כי לא היה לו כל ידע על מזימות שוחד לכאורה שבהן הייתה מעורבת ההתאחדות והם משתפים פעולה עם החקירה. לפי חוזה הספונסרשיפ הנוכחי של נייקי בברזיל, שבתוקף עד 2026, שפרטיו אינם ידועים, החברה משלמת להתאחדות 40 מיליון דולר בשנה, כך לפי מקור המקורב לחוזה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות