אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבינט הדיור אישר את מעבר מנהל התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר צילום: אלעד גרשגורן

קבינט הדיור אישר את מעבר מנהל התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר

מוקדם יותר אמר שר הפנים סילבן שלום כי ההצעה להעביר את מינהל התכנון לאוצר - "נגועה בטיפשות או באיוולת"; כמו כן הוכרזו מתחמים להקמת 20 אלף יחידות דיור בתכנון מהיר

08.06.2015, 13:59 | אורי תובל ואמיתי גזית

קבינט הדיור אישר פה אחד את העברת מנהל התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר והקמת מטה הדיור, כמו כן מתחמים ובהם קרקעות לבניית כ-20 אלף דירות הועברו לתכנון בותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמים מועדפים -) בין היתר בקריית גת, נתניה, באר שבע, בסמת טבעון וטמרה. כ-7% מסך הדירות שייבנו, מיועדות להשכרה. במהלך הישיבה הפגינו פעילים של ארגונים ירוקים מחוץ למשרד ראש הממשלה, נגד פגיעה בשטחים פתוחים ובאיכות הסביבה.

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות החלטת הממשלה הושלם מהפך בניהול הנדל"ן בישראל, ושרשרת ייצור הדירות עברה כמעט במלואה למשרד האוצר. בראש המבנה החדש יעמוד מטה הדיור שיסנכרן בין הגופים הרלוונטיים. מנהל התכנון, שהפך יחידת סמך במשרד האוצר, ימשיך להתוות את מדיניות התכנון במדינה. יושבי ראש הוועדות המחוזיות ימונו על ידי האוצר.

הפגנה מחוץ לישיבת קבינט הדיור, צילום: דב גרינבלט הפגנה מחוץ לישיבת קבינט הדיור | צילום: דב גרינבלט הפגנה מחוץ לישיבת קבינט הדיור, צילום: דב גרינבלט

בניגוד לתוכניות המוקדמות, מתכנני המחוז יהיו כפופים ליושבי הראש, ולא לראשת מנהל התכנון כפי ששאף כחלון בתחילה. עובדה זו תשמר את עצמאות הוועדות, ובאוצר חוששים כי תגרום לעיכובים בתכנון קרקעות לבנייה.

שינוי מהותי נוסף הוא בהקצאת הקרקעות, עד עתה רשות מקרקעי ישראל הייתה אמונה על כך. מעתה תקצה את הקרקעות "ועדה לתכנון ופיתוח" שבה שישה - יו"ר מטה הדיור, מנהל רמ"י, מנכ"ל משרד הבינוי, נציג מנהל התכנון, נציג אגף תקציבים של האוצר, ונציג אגף החשב הכללי.

אותה ועדה תקצה קרקעות לרמ"י, משרד הבינוי, חברת דירה להשכיר, ערים ועמידר. כל אחד מהגופים יפעל לתכנון, פיתוח ושיווק הקרקעות ליזמים. בכך מקווה כחלון כי תתפתח תחרות שתגרום להתייעלות בשיווק הקרקעות והוזלתן, בשאיפה כי הדבר יתגלגל בסופו של דבר למחירה הסופי של דירה.

סילבן שלום: "ההחלטה נגועה בטיפשות"

"ההצעות האלו נגועות בחוצפה או בטיפשות ואווילות", אמר שר הפנים סילבן שלום במהלך הישיבה ולפני ההצבעה, "כשיש מכונה שחלק ממנה מקולקל לא מעבירים אותה מחדר לחדר - תתקנו. אם חושבים לבוא בכוחנות או דורסנות זה לא ילך. אם כבר החליטו להעביר את מנהל התכנון, העבירו את החלקים הרלוונטיים. פתאום זה רשות, ויש מנכ"ל, ותקציבים לכל דבר. משרד האוצר מעולם לא היה ביצועי אלא משרד מטה. יש לו מה להגיד על כל דבר, אבל לא מבצע. אולי שיבצע בענייני תחבורה. בשביל מה צריך משרד תחבורה שיעשו רשות תחבורה באוצר. שיעשו רשות תיירות למה צריך משרד תיירות?!".

בהמשך דבריו אמר השר שלום "אתם יודעים מה נשאר במשרד הפנים ומסרבים לקחת? נושא האכיפה. הוא (כחלון, א"ג) ייתן, יתכנן, ויבנה ואני אהיה ההורס. אם אתה בונה - אתה גם תהרוס. לא, הם לא רוצים. אולי נמצא את הפראייר התורן - השר ארדן במשרד לביטחון פנים שיהיה אחראי על ההרס".

שר הפנים סילבן שלום, צילום: אוראל כהן שר הפנים סילבן שלום | צילום: אוראל כהן שר הפנים סילבן שלום, צילום: אוראל כהן

השר שלום המשיך בדבריו: "המסר מובן, אני מתנגד להצעה הזאת ואמשיך להילחם בכל דרך שעומדת בפניי. ההצעה לא נכונה ולא טובה. האוצר יוצר כאן מונופול וצריך לפרק אותו בעודו באיבו. חשבתי שבאנו לפרק מונופלים.

לדברי שר הפנים, השיב כחלון, כי "אין שום דבר שלקחנו שלא הרגשנו שצריכים. אין לי שום עניין לקחת משהו מעבר למה שצריך. אנחנו רוצים להצליח. ואם יש משהו שאתה חושב שלא בסדר אפשר לשבת ולדבר".

דרעי: "זה לא סוד שהתנגדתי בעבר"

שר הכלכלה אריה דרעי, שכיהן בעבר כשר הפנים הביע הסכמה עם דבריו של השר שלום ואמר: "אני אצביע בעד כי אני מחויב לפי ההסכמים. אבל זה לא סוד שהתנגדתי לעניין כשר הפנים לשעבר.

"אני יכול לתת עצה של זקן בעניין הזה. משה (כחלון, א"ג) לטובת העניין, תעשו מאמץ להביא את הסכמת הפנים. באמת יש בעיה בלי השלטון המקומי, ובלי משרד הפנים זה לא יעבוד. תעשו מאמץ להגיע להסכמה".

בפתח הישיבה אמר כחלון, כי אחד מיעדיה העיקריים של תוכניתו היא לסייע לזוגות צעירים וזאת באמצעות הגדלת ההיצע וריסון הביקושים על ידי מתן הגנה לשוק השוכרים. עוד ציין כחלון כי משרד הבינוי יהיה הזרוע הביצועית של משרד האוצר בתחום הבניה.

מלבד שר אוצר, הפנים והכלכלה נכחו בדיון גם שר הבינוי יואב גלנט, השר להגנת הסביבה אבי גבאי, שר התיירות יריב לוין, שר החקלאות אורי אריאל, שרת התרבות והספורט מירי רגב, שר התחבורה ישראל כץ, שר הקליטה והשר לענייני ירושלים זאב אלקין והשר לענייני דתות דוד אזולאי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
הסכם ניגוד עניינים
האם מנהלת מנהל התכנון, ההופכת לראש רשות כבר חתמה על הסכם ניגוד העניינים החדש שלה או שהיא עדיין מתמהמהת? להזכירכם- עניינו של ההסכם הנו הבטחת אי ניגוד עניינים בין פעולתו ומעורבותו של בן זוגה בעניינים בהם היא מעורבת, כלומר , בשל רום סמכותה- בכל ענייני התכנון בארץ. אגב, ממה הוא יתפרנס במטותא מכם??
גרון עמוק מאד  |  08.06.15
לכל התגובות