אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבצע צוק איתן צילום: עמית שעל

מבצע צוק איתן

"הורים קונים היום ספרים לילדים כמו צעצועים: מה שזול ובמבצע", מלינה הסופרת אירית שטייף־שושני, שבמרכז ספרה החדש חברות בין ילדה מעזה וילד מאשדוד

09.06.2015, 09:25 | מאיה נחום שחל

"אני חושבת שאני עוד קצת ילדה", אומרת סופרת הילדים והנוער אירית שטייף־שושני (67). "זו כנראה הסיבה שהכתיבה לצעירים קולחת עבורי ועושה אותי מאושרת".

בימים אלה רואה אור ספרה התשיעי של שטייף־שושני "לפרוש כנפיים" (הוצאת דני ספרים), ובמרכזו ידידות הנרקמת בין יאיר, נער אשדודי שנפצע מרסיס של רקטה, לאיה, ילדה מעזה ששוכבת לצדו בבית החולים. עיתונאית צעירה כותבת על אודותיהם בעיתון המתנ"ס השכונתי, הכתבה מתגלגלת לעיתון "הניו יורק טיימס", וחייו של יאיר משתנים לבלי הכר.

"תמיד השתוקקתי לכתוב משהו שיבטא את העזרה ההומניטרית שישראל מגישה לחולים מהמדינות שאנו ביחסי עימות איתן", אומרת שטייף־שושני, "אני רואה בזה אצילות מדינית, והיה לי חשוב שזה יבוא לידי ביטוי בספר. נושא נוסף הוא הכריזמה של הילד שמגיע ממשפחה ענייה ומנסה לעזור לאמא שלו בכל דרך".

זה מוטיב חוזר בספרייך?

"זה הופיע גם בספרי הראשון 'מבוכים', על ילד שאיבד את אמו, אביו נקלע לקשיים, והוא נאלץ לחיות אצל משפחה אומנת ולעבוד בשטיפת מכוניות כדי לעזור לו לכסות את החובות. אני מרגישה שאני רוצה לגעת בכל מיני קשיים שיש לילדים, לא רק ממעמד סוציו־אקונומי גבוה, אלא פשוט להגיע לכל הילדים, שיידעו לקבל את האחר".

שטייף־שושני מציינת שאין כאן אלמנטים אוטוביוגרפיים. היא עצמה עלתה לארץ מפולין ב־1957 וחוותה קשיי קליטה, אבל מעולם לא נאלצה לסייע בפרנסת המשפחה. "יש לי קצת נפש סוציאלית ואני אוהבת לעזור. אני אמנם לא עובדת סוציאלית אבל יכולתי להיות, אני מנחה חוג לספרות בבית העיוור", היא מספרת.

ספרים על המשקל

חוק הספרים לדבריה פגע בעיקר בספרי הילדים והנוער, כיוון שהם נמכרים במחיר מלא וההורים היום "קונים ספרים לילדים קצת כמו צעצועים - את מה שזול ובמבצע", היא אומרת. "המחירים שקובעים היום לספרים החדשים אמנם נמוכים יותר, אבל הפסיכולוגיה האנושית היא כזו שאם זה לא במבצע אז זה קצת מרתיע".

מהם האתגרים שעומדים לפני סופר שכותב היום לבני נוער?

"אני לא חושבת על זה, אני כותבת מתוך אהבה וזורמת עם הכתיבה. אני לא חושבת על כך שבני הנוער היום קוראים פחות. אני כן חושבת שמי שכותב היום משלב את החידושים, אז בספר מופיעים פייסבוק ואינטרנט וכל מה שבני נוער עושים, אבל זה קושר אותם לסיפור, לא מעבר לזה".

הספרים שלך נמכרים הרבה?

"אני חושבת שבאופן ממוצע. אף פעם לא היה לי רב־מכר, אבל אני מאוד מאושרת כשיוצא ספר. בשבילי זה כאילו זכיתי במיליון דולר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות