אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עכשיו זה רשמי: חדוה בר נבחרה למפקחת על הבנקים צילום: אריאל שרוסטר

פרסום ראשון

עכשיו זה רשמי: חדוה בר נבחרה למפקחת על הבנקים

חברת הנהלת בנק לאומי ומנהלת הסיכונים הראשית בבנק, נבחרה להיות המפקחת על הבנקים הבאה. בר תיכנס לתפקיד בסוף החודש, אז יפרוש מתפקידו המפקח על הבנקים, דודו זקן

09.06.2015, 13:00 | תומר ורון

חדוה בר, חברת הנהלת בנק לאומי ומנהלת הסיכונים הראשית בבנק, נבחרה להיות המפקחת על הבנקים הבאה. בר תיכנס לתפקיד בסוף החודש, אז יפרוש מתפקידו המפקח על הבנקים, דודו זקן.

קראו עוד בכלכליסט

בר היתה המועמדת המובילה מתחילתו של המירוץ ובבנקים העריכו כי זו אכן תמונה לתפקיד. בר הייתה המועמדת המועדפת של הנגידה, קרנית פלוג, אך מינויה נתקל בקשיים בעקבות ציבורית על כך שהיא מגיעה מאחד הבנקים הגדולים ביותר במערכת. מינויה של בר התעכב לאחר שבבנק ישראל בדקו האם מבחינה משפטית אפשר להגן על מינוי.

חדוה בר. המתמודדת המובילה הגיעה לסוף המירוץ, צילום: רון קדמי חדוה בר. המתמודדת המובילה הגיעה לסוף המירוץ | צילום: רון קדמי חדוה בר. המתמודדת המובילה הגיעה לסוף המירוץ, צילום: רון קדמי

כמו כן, בבנק ישראל בדקו בימים האחרונים שהסכם ניגוד העניינים עם כניסתה של בר אינו מרוקן את תפקידה מתוכן שכן בר תימנע מלעסוק בענייני לאומי בתקופה של שנה לפחות. העובדה כי מפקח מנוע מלהתעסק בעניינו של אחד הבנקים במערכת אינה מהווה תקדים, שכן ב־2006 החליט הנגיד סנטלי פישר למנות לתפקיד את סמנכ"ל החטיבה העסקית של דיסקונט ויו"ר דיסקונט למשכנתאות רוני חזקיהו. פישר העביר את הפיקוח בענייני דיסקונט לראש האגף להערכה מוסדית שבה יש יחידת פיקוח על כל בנק בנפרד. במידה ונדרש השימוש בסמכויות המפקח, עלה העניין לחתימתו הישירה של פישר. עם זאת, בנק דיסקונט הוא אינו בנק לאומי – אחד משני הבנקים הגדולים במערכת הישראלית המחזיק בנתח שוק של 30%. ככל הידוע פרקטיקה דומה תעבוד גם עתה בעניין בר ולאומי כאשר במקרים מיוחדים יעלו ענייני הבנק לחתימת הנגידה.

במשך השנים האחרונות לאומי היה תחת חקירה של הרשויות בארה"ב וחתם לפני כחצי שנה על הסדר סופי עם האמריקאים שבו הודה כי סייע ללקוחותיו להתחמק מתשלום מסים. ההודאה עלתה לבנק 400 מיליון דולר ואחריה הוגשו לבית המשפט תביעות נגזרות וייצוגיות.

לבר לא היתה נגיעה לתקופה הנחקרת - החקירה מתייחסת לפעילות של לאומי בשנים 2002–2010 ובר הצטרפה לבנק רק ב־2008, אז היתה אחראית על תיק הנוסטרו של הבנק ואף הובילה את השינוי במדיניות "הכסף המוצהר" של הבנק. עם זאת, העובדה שכיום שני בנקים נוספים נחקרים באותן חשדות – בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות – יחד עם הדרישה כי המפקח יהיה מעורב יותר, יכולה להעמיד אתגרים רבים בפני חופש הפעולה של בר.

רקפת רוסק עמינח מסרה עם המינוי "כמנכ"לית לאומי אני מצטערת על עזיבתה של ד״ר חדוה בר. יחד עם זאת, מהיכרותי את יכולותיה הגבוהות אני שמחה שהיא תמלא תפקיד משמעותי זה, החיוני לכלכלת ישראל בכלל ולמערכת הבנקאות בפרט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות