אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אבי מוטולה עיוות דו"חות של אפריקה תעשיות בעשרות מיליוני שקלים" צילום: אוראל כהן

"אבי מוטולה עיוות דו"חות של אפריקה תעשיות בעשרות מיליוני שקלים"

מנכ"ל אפריקה תעשיות לשעבר נחקר היום באזהרה ברשות ניירות ערך עם שני בכירים, סמנכ"ל הכספים לשעבר בנגב קרמיקה אביהו איבשיץ ומנהלת שירות הלקוחות בנגב לשעבר גלית בן מאיר. הוא שוחרר לביתו עד יום שישי תוך הפקדת ערבות של 400 אלף שקל

09.06.2015, 22:29 | זוהר שחר לוי ותומר גנון

הותר לפרסום: מנכ"ל אפריקה תעשיות לשעבר אבי מוטולה, סמנכ"ל הכספים לשעבר בנגב קרמיקה, אביהו איבשיץ, ומנהלת שירות הלקוחות בנגב לשעבר גלית בן מאיר נחקרו היום באזהרה ברשות ני"ע בחשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, שיבוש מהלכי משפט, מרמה והפרת אמונים, ועבירות דיווח לפי חוק ני"ע.

בית משפט השלום שחרר הערב את השלושה בתנאים מגבילים. מוטולה עצמו שוחרר למעצר בית עד יום שישי, תוך הפקדת ערבות בנקאית של 400 אלף שקל.

על פי הבקשה שהוגשה לבית המשפט, מחקירת הרשות עולה חשד לפי מוטולה, אבישיץ, ובן מאיר, יחד עם אחרים נוספים, גרמו בצוותא להצגת נתונים כוזבים בדו"חות הכספיים של החברה בין השנים 2011-2014. זאת באמצעות יצירת שינויים באופן שיטתי, מתוחכם ומתמשך בערך המלאי, בהכנסות החברה ובסעיפים נוספים בדו"חות הכספיים.  

קראו עוד בכלכליסט

על פי החשד, במעשיהם המתמשכים עיוותו החשודים בצוותא פרטים שונים בדו"חות הכספיים של החברה בהיקף מצטבר של עשרות מיליוני שקלים תוך הטעייה של ציבור המשקיעים. במהלך תקופה זו נהנו המעורבים מתגמול הנסמך על תוצאות כספיות מסולפות. על פי החשד, הקימה בן מאיר בהנחיית מוטולה ואיבשיץ, מערך מתוחכם של הפקת חשבוניות כפולות שיאפשרו מצג גידול הכנסות בדו"חות הכספיים.

על פי החשד, בתקופה הרלבנטית, בין המעורבים התקיימו יחסים מקצועיים וחבריים. כפי שנחשף בשבועות האחרונים ב"כלכליסט", יחסים אלו תוגמלו על ידי החשודים, בין היתר, בטובות הנאה שמומנו מכספי החברה. הרשות טוענת בנוסף שקיימים ממצאים לפיהם החשודים פעלו כדי לשבש את מהלכי החקירה.

לטענת הרשות, על פי ממצאי החקירה המעורבים "בישלו" את התוצאות בדו"חות הכספים, שגרמו להטעיה משמעותית של המשקיעים, במספר שיטות. כך למשל הם ביצעו רישום מוקדם שלא כדין של הכנסות, רישום כפול של הכנסות, רישום מוטה של סעיפי הלקוחות וכם גידול מלאכותי בסעיפי המלאי של חברות קבוצות נגב.

"מעשים שבבסיסם הקמת מערך שלם של מרמה חשבונאית"

"אנחנו מדברים על מעשים ממושכים ומתוחכמים שבבסיסם הקמת מערך שלם של מרמה חשבונאית", אמר בדיון סגן היועצת המשפטית של מחלקת החקירות של רשות ני"ע, עו"ד ערן שחם שביט. "מטרתן להמיר את מלאי נגב והחברה הציבורית מעליה – אפריקה תעשיות. בנוסף קיים חשד לשיבוש מהלכי משפט שנעשה אגב הערכות לחקרה זו וממש מהותית על נושאי החקירה".

עו"ד שחם-שביט התייחס לפרסומים מהשבועות האחרונים ב"כלכליסט", אודות ממצאי החקירה הפנימית שביצעה אפריקה-תעשיות באמצעות משרד החקירות וייצמן-יער. ממצאים שהובילו למחיקה של 71 מיליון שקלים מדו"חות החברה, וכן העלו שנעשה שימוש בכספי החברה לצרכים אישיים של מוטולה, אבישיץ ובן מאיר. "נכון שהיו פרסומים על זה שהחברה הציבורית ערכה בדיקות על החשדות", אמר שחם-שביט. "אבל לא דין בדיקה פנימית כדין חקירה פלילית. מדובר במי שכיהן כמנכ"ל החברה. הוא נושא באחריות, הוא ראש הפירמידה גם ביוזמה של ביצוע החשד".

לגבי סמנכ"ל הכספים איבשיץ טען בדיון עו"ד שחם-שביט כי "אנו מדברים על מנהל בכיר בחברה אשר אמון על הדו"חות הכספיים וכמי שהגה ויזם יחד עם אחרים את ביצוע אותה מרמה חשבונאית. מעורבותו באירועים על פי הראיות שיש לנו, היא עמוקה. מהותית כל כולו במעשה המרמה".

חוקרי רשות ניירות ערך פשטו על משרדי נגב קרמיקה

מוקדם יותר דיווחה אפריקה תעשיות לבורסה כי רשות ניירות ערך פתחה בחקירה בעניין אי סדרים בנגב קרמיקה. על פי ההודעה, היום בוצע חיפוש במשרדי נגב על ידי חוקרי הרשות.

 

בשבועות האחרונים עלה שמה של אפריקה תעשיות לכותרות, על רקע הדחתו של מנכ"ל אפריקה תעשיות אבי מוטולה. מוטולה הודח לאחר שנטען כי ביצע לכאורה עבירות מרמה ורישומים כוזבים במסמכי החברה כדי להוציא מקופתה כספים לצרכים אישיים וכדי לחלק טובות הנאה לעובדים ומקורבים אליו בה, שחלקם סייעו לכאורה בניפוח הכנסותיה. כך עולה מהתלונה שהגישה לאחרונה אפריקה תעשיות לרשות ניירות ערך, המבוססת על ממצאים שאסף משרד החקירות ויצמן יער, ששכר מבקר הפנים של החברה עמי פיבל.

אבי מוטולה, צילום: אוראל כהן אבי מוטולה | צילום: אוראל כהן אבי מוטולה, צילום: אוראל כהן

כפי שעלה מממצאי החקירה של ויצמן יער, ההתנהלות הכספית של מוטולה כמנכ"ל נראית תמוהה, ומתברר שהפרסומים עליה ב"כלכליסט" בשבועות האחרונים היו רק קצה הקרחון. חלק מההוצאות האישיות של מוטולה, שהחברה מעריכה ב־2 מיליון שקל, הושבו לה בידי מוטולה לאחר פיטוריו.

את ממצאי החקירה שעומדים בלב התלונה לרשות ני"ע אפשר לחלק באופן גס לשלושה חלקים: הוצאות אישיות של מוטולה, טובות הנאה שנתן לעובדים בכירים - סמנכ"ל הכספים אביהו איבשיץ ומנהלת משאבי האנוש מירי בן יוסף - ואישור תשלומים חריגים לעובדים.

מהחקירה שביצע משרד החקירות עלה, בין השאר, כי מוטולה "חגג" על כרטיס האשראי העסקי של החברה, וערבב בין הוצאותיו האישיות ובין ההוצאות של החברה. במקביל הוא דאג לכאורה שהרישומים בהנהלת החשבונות יסווגו באופן לא מדויק. כך למשל נמצאה חשבונית של 360 אלף שקל של חברת קל נופש ותיירות אשר סווגה בהנהלת החשבונות כ"חדרי הדרכות". בנגב ערכו את רוב ההדרכות לעובדים במשרדים, ולכן לא היה ברור עבור מה התקבלה החשבונית. הבדיקה העלתה שחלק נכבד מההוצאה שימש עבור נופשונים ומלונות בארץ למוטולה ולעובדים נוספים. לאחר שפוטר, השיבה קל תיירות ונופש את כל הסכום לנגב. כ־170 אלף שקל מתוך הסכום שילם מוטולה היישר לחברת קל נופש לאחר שהתברר כי שימשו למימון חופשות פרטיות שאין להן כל קשר לחברת נגב.

בכיר נוסף שעל פי התלונה נהנה משיטת התשלומים המפוקפקת של מוטולה הוא סמנכ"ל הכספים אביהו איבשיץ. על פי העדויות שאספו חוקרי ויצמן יער, הוא היה גם אחד הגורמים הדומיננטיים בטיפול בחשבוניות המנופחות שנרשמו כהכנסות בטרם עת, והיה חתום על מסמכים חשבונאיים רבים. על פי התלונה, הוא טס לחופשה משפחתית בתאילנד בעלות של כ־20 אלף שקל על חשבון החברה. נוסף על כך אושרה לו הלוואה של 100 אלף שקל, שלא הושבה עד היום, לטענת החברה.

על פי עדויות שהגיעו לידי ויצמן יער, לאחר שהחלה בדיקת ההוצאות בחברה, איבשיץ פנה לעובדת בכירה שהיתה מעורבת בהן וביקש ש"תנקה אותו". איבשיץ עצמו ירד למחתרת מאז התפוצצה הפרשה. הוא סירב לשתף פעולה עם החוקרים ולהגיע לשימוע לקראת פיטורים.

מוטולה אישר גם הוצאות כספים חריגות לצרכים אישיים של עובדים זוטרים יותר מקופת נגב. כך למשל, לפי התלונה, החברה מימנה עבור שתי עובדות השתתפות במסע של תחרות מלכת המדבר בשווי אלפי שקלים, ולמנהל אחר בחברה אושר תשלום על חופשת סקי. במקרה אחר עובדת רכשה ג'יפ סובארו מסוכנות ליסינג. באישור של מוטולה נגב, כך מתברר, העניקה לאותה עובדת הלוואה, ובסוף כל שנה היא זיכתה אותה בסכום זהה לסכום החיוב בגין ההחזר, כך שבפועל החברה מימנה את רכישתו של הג'יפ מבלי שהכסף הושב לקופתה.

במקרה אחר העלתה החקירה שנגב שילמה שכר לימוד של שנתיים במרכז הבינתחומי הרצליה עבור בתה של עובדת. כמו כן אושר תשלום של עשרות אלפי שקלים עבור פסיכולוג של בן של עובדת אחרת. בשני המקרים התשלום נרשם בהנהלת החשבונות תחת הסיווג "הדרכות" או "סוציאליות" וכך הוסוותה מהותו האמיתית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
ועכשיו ה"משפחה" נא להסתדר בזוגות לואלס סוחף לקולם של ותיקי השומר הצעיר
לוסטיג, אתה עם בן פורת. ביקובסקי, אפוא אתה מתחבא? אתה עם קובני כמובן. שגב יקירי, הרווחת את קליין. ראוכורגר, אווו ראוכורגר, לא שכחנו אותך. האמת, לכאורה קצת מוזר לנו שגב' בן מאיר הצליחה להנדס את התוכנות שלך לבדה. עקב העדרה תסתדר לבד. בכל מקרה תתחיל להשחיז את הלשון למידה של לוטן. ועכשיו, כולנו ביחד כש... למטבח בא כלב גנב משם בשר הרגה המבשלת בכף את הגנב. אזזז באו כל הכלבים וקבר לו כרו ומצבה התקינו ועליה כתבו כש...
ד"ר ליכטיג בר זוהר , נווה צדק  |  11.06.15
14.
בריון בתחפושת
בריון בתחפושת מנכ"ל איך לא קלטו אותו איך התעלל הציק ולקח מהעובדים את האומץ לענות להגיב ולקום נגדו מקור הפרנסה של העובדים היה תלוי בגחמות של האיש הרע הזה שקוראים לו אבי מוטולה לא משנה מה עוד יגידו או לא יגידו מאות העובדים יודעים את האמת הם חיו אותה יום יום במשך שנים ופשוט שתקו חכו לסוף שלו
עובד  |  10.06.15
לכל התגובות