אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גולן טלקום עלולה לאבד רישיון אחרי שפירקה 86% מהאנטנות צילום: יובל חן

בלעדי לכלכליסט

גולן טלקום עלולה לאבד רישיון אחרי שפירקה 86% מהאנטנות

גולן החלה לפרק את האנטנות שלה לאחר חתימתה על הסכם לשיתוף רשתות, שעדיין לא קיבל את אישור משרד התקשורת. החברה פירקה את רוב האנטנות שלה בשנה וחצי האחרונות, 611 במספר. אם העניין לא ייפתר, הסוגיה עשויה להגיע לבג"ץ

10.06.2015, 06:53 | אופיר דור

חברת גולן טלקום עשויה להימצא בהפרה מהותית של רישיון הסלולר שלה בסוף השנה. לפי תנאי הרישיון, החברה מחויבת להגיע לפריסת רשת סלולר ב־40% משטח המדינה עד סוף שנת 2015. אולם גולן, שהחזיקה ביותר מ־700 אנטנות בסוף 2013 ועמדה ביעד הראשוני של פריסת רשת ב־20% משטח המדינה, פירקה יותר ויותר אנטנות סלולריות ונכון לחודש מאי החזיקה רק ב־95 אנטנות פעילות, אשר רובן בתל אביב.

קראו עוד בכלכליסט

פירוק האנטנות של גולן חוסך לה לא מעט כסף. עלות התפעול של אתר סלולרי נאמדת ב־150 אלף שקל בשנה. משמעות הדבר היא שפירוק של כ־600 אתרים חוסך 90 מיליון שקל בשנה. הפחתת האנטנות העצמאיות אינה פוגעת בקליטה שממנה נהנים הלקוחות כיוון שהם ממשיכים להתארח על רשת סלקום במקומות שאין לגולן פריסה עצמאית.

גולן החלה בפירוק האנטנות לאחר שחתמה על הסכם להקמה ותפעול של רשת משותפת עם סלקום ופלאפון בדצמבר 2013. הסכם משולש זה לא אושר, ובמקומו חתמו סלקום וגולן טלקום על הסכם חדש ביניהן במאי 2014. החתימה על הסכם זה היתה אמורה להחליף את המחויבות של גולן טלקום להקמת רשת עצמאית, אבל ההסכם בין השתיים עדיין לא קיבל את אישורם של משרד התקשורת ושל רשות ההגבלים העסקיים.

לפני חג הפסח נפגש הממונה על ההגבלים דיויד גילה בנפרד עם מנכ"ל סלקום ניר שטרן ועם מנכ"ל גולן טלקום מיכאל גולן והבהיר להם כי לאחר תיקונים קלים הרשות תאשר את ההסכם. לעומת זאת, משרד התקשורת דורש מסלקום ומגולן לעשות בהסכם שינוי מהותי בהסכם, שבמסגרתו תהפוך גולן לשותפה מלאה בבעלות על אתרי הסלולר מדור 2 ו־3 הקיימים בסלקום, ולא רק באתרי דור 4 החדשים שנבנים. סלקום תצטרך לתמחר את כל האתרים הקיימים שלה ולמכור אותם לגולן טלקום.

אנטנה סלולרית, צילום: shutterstock אנטנה סלולרית | צילום: shutterstock אנטנה סלולרית, צילום: shutterstock

בסלקום ובגולן טלקום טוענים כי דרישת משרד התקשורת סותרת את מסמכי המדיניות הקודמים שפרסמה ואם לא יימצא פיתרון בקרוב, ייתכן שהנושא יגיע לבג"ץ. במסגרת ההסכם המתוכנן תשלם גולן טלקום כ־2 מיליארד שקל לסלקום למשך 10 שנים. אי עמידה בדרישות הפריסה היא עילה לשלילת רישיונה, אך ככל הנראה משרד התקשורת לא ימהר לנקוט פעולה זו לאור התחרות שגולן מחוללת בשוק הסלולר. כיום יש לגולן טלקום כ־791 אלף מנויים, כ־160 אלף מהם הצטרפו מתחילת השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
רק בישראל כל שרלטן יכול לשווק חבילת תקשורת/טלויזיה /סלולר !!! פשוט שערוריה !
איך בדיוק מאפשרים לגולן טלקום העומדת להשיק את שירותי הטלוויזיה שלה, שגם לא מתכוונת לבקש רישיון שידורים !? בגולן מנצלים "פירצה " בשיטיות ובהתמדה ... חוסר השוויון בין הוט ו-yes כחברות בעלות רישיון שידורים, לבין החברות החדשות כמו סלקום וגולן (שתיכנס בקרוב), בכל הקשור לחובות המוטלות עליהן מבחינת פיקוח והפקות מקור. הבעיה בטלוויזיה המתוכננת של גולן אפילו חמורה יותר, מכיוון שסלקום אמרה להגנתה ששידוריה הם אינטרנטיים (שאינם מפוקחים) דרך ספריית VOD, ואילו הערוצים הליניאריים או ערוצי הברודקאסט שהיא משדרת מקורם בעידן פלוס, שמוסדרים כחוק - ולכן לא יכולה להיות למועצת הכבלים דרישה לחייב אותה באותן חובות שמוטלות על yes והוט. בגולן, המודל המתוכנן הוא של שילוב בין ערוצים ישירים, עידן פלוס וספריית VOD - ולכן נראה כי על פניו הוא עשוי להוות בעיה יותר מורכבת מבחינה רגולטורית. קראנו שגולן גם ביקר מספר פעמים במועצת הכבלים והלוויין על מנת לוודא כי המועצה לא תדרוש ממנו מחויבויות שעשויות להכביד עליו בשלב ההתחלתי, מה שלא נראה שיקרה, לנוכח העובדה שהמועצה חסרת סמכויות לפעול נגד החברות בשל היעדר חקיקה מתאימה. רק בישראל כל שרלטן יכול לשווק חבילת תקשורת/טלויזיה /סלולר !!! פשוט שערוריה !
יאיר מאירי  |  17.06.15
20.
המילה מהפכה בשוק הסלולר והענקת כתר נפוליאון המהפכה לגולן טלקום מעוררת בנו בחילה ...
מדיניות משרד התקשורת התייחסה במסמך המקורי לאיחוד רשתות בין מפעיל ותיק למפעיל קטן בעל רשת חלקית ומצבת כוח אדם. במקרה זה, ניתן למצוא היגיון והצדקה לדרישת הרגולטור להקמת תאגיד חיצוני, חרף השלכותיו הקשות עבור העובדים אלא שבניגוד לכך, איחודי הרשתות שעומדים על הפרק בין חברת פלאפון לחברת אקספון ובין חברת סלקום לחברת גולן טלקום, שונים בתכלית מהמתכונת המובאת במסמך המדיניות משום שהמפעילים הקטנים אינם מעסיקים עובדים ואין ברשותם רשתות פעילות בהתאם למדיניות משרד התקשורת, החברות הוט ופרטנר חתמו כבר על הסכם לאיחוד רשתות שכבר אושר והוא יוצא לפועל בימים אלה - כולל פיטורי העובדים המתוכננים בשתי החברות והעברת העובדים הנשארים למיזם החדש. העובדים בפלאפון ובסלקום מבינים שהסכמי איחוד הרשתות יוצרים חוסר איזון בשוק הסלולר מכיוון שמדיניות משרד התקשורת מובילה לכך שמפעיל קטן וחדש מקבל לידיו זכות שימוש ברשת סלולרית קיימת, אבל מבחינת הנכסים שהוא מביא למיזם המשותף, ומבחינת המחירים שהוא משלם, הרי שבסוף יוצא שהוא מקבל בעלות על רשת תמורת "נזיד עדשים! במצב עניינים זה, הוצאת העובדים לעבודה בתאגיד חיצוני אינה נחוצה ואינה משיגה דבר מלבד הפיכתם של העובדים לעובדי קבלן, ופגיעה חמורה במעמדם. פגיעה זו, ללא כל צורך, מחייבת דיון מעמיק וטיפול בעובדים שעתידים להיפגע !!! האבסורד של מדיניות משרד התקשורת ואיחוד הרשתות המדובר תלוש מכל היגיון. הצחבור בישראל לא יתן יד לכך שהחלטה כה קריטית תתקבל מעל ראשם של העובדים וללא שיתופם וישלח אלפי עובדים ומשפחותיהם לאבטלה וחרפה !! מי שריסק שוק הסלולר וממשיך לרסק בקניבליזציה של תשתיות במחיר נזיד עדשים באפסס השקעות בתשתיות/תחזוקתן והעסקת עובדים/שרות זהו גולן טלקום ! המילה מהפכה בשוק הסלולר ונפוליאון המהפכה גולן טלקום מעוררת בנו בחילה ....
ישראלים למען ישראלים  |  16.06.15
19.
מה ש"גולן" עושים בשוק הישראלי זה לא בזכות אלא לגמרי בחסד של רגולציה מוגזמת.
המחוקק / רגולטור הכריח את חברות הסלולר למכור לחברות הוירטואליות בזול, וגולן מוכר אפילו יותר בזול כדי להוריד את ערך החברות האחרות. גולן לא משקיע בתשתיות ולא חשוב לו שלא תצאו "פראיירים" אלא לגרום לחברה גדולה לקנות אותם ולעשות Exit עצבני (או לקנות חברה קיימת אחרי שירד הערך שלה).והנסיון של משרד התקשורת לעשות שפטים בתשתיות וחברת בזק הוא מוגזם גם !! אז עכשיו הציבור נהנה מהתחרות עקומה ונוקם את המחירים של פעם.. אבל זה יעלה לכולנו בשירות ובאיכות תשתיות סלולר וכמובן במקומות עבודה. מה ש"גולן" עושים בשוק הישראלי זה לא בזכות אלא לגמרי בחסד של רגולציה מוגזמת. את המחיר כווולנו נשלם ומי שיוצא עם רווחים-תרתי משמע - זוהי גולן טלקום שאותה כוולנו למעשה מממנים כאן.
GUY לאסי  |  16.06.15
18.
ל-15-גולן מתפאר שהוזיל מחירי סלולר אבל מסתיר שזה על גב עושק תשתיות וספקים גם!!
גולן לא מוכנה להעביר כספים למפעילים בינלאומיים שדרכם לקוחות שלה מתקשרים, וזאת כי היא לא מצליחה לגבות את הכסף מהם ???? על פי מדיניות משרד התקשורת, גולן רשאית לגבות עמלת גבייה בשיעור של 5% מהשיחות שמבצעים לקוחותיה דרך מפעילים בינלאומיים מתחרים. אולם גולן טוענת שמתוך הסכום הזה ישנם כספים שלא גבתה בפועל ולכן היא לא מוכנה להכליל אותם בהתחשבנות ?.. גולן טלקום נחשף במערומיו בתחמנותו - תרתי משמע !! להתפאר כאן כרובין הוד שהוזיל את מחירי הסלולר תוך הסתרת "עושק תשתיות חברת סלולר וותיקה בישראל וספקים של גולן " ??? משרד התקשורת אסר על גולן בתחילת הדרך בעת שיצא לשווק חבילות עם שיחות לחו"ל להפסיק "לרכב" על תשתיות אורנג' טאלפאפרנס שעל גבי תשתיותיה רוכבת FREE בצרפת וגולן טלקון בניגוד לתקנות משרד התקשורת ניצלו "העברת שיחות לחו"ל " באמצעות FREE כדי לחסוך.... המחיר שבו גולן משווק חבילת סלולר בישראל מבוסס על קומבינה של עושק- נקודה .
אביב שני , מודיעין  |  16.06.15
לכל התגובות