אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מספר הדירות החדשות שנמכרו זינק ב־27% צילום: אלעד גרשגורן

בדיקת כלכליסט

מספר הדירות החדשות שנמכרו זינק ב־27%

מחירי הדירות החדשות עלו ממחיר ממוצע של 1.44 מיליון שקל ל־1.5 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה, כך מגלים הדו"חות של חברות הנדל"ן הציבוריות. כמעט כל החברות העלו את היקף מכירת הדירות, וההכנסות מהמכירות עלו ב־32%

10.06.2015, 06:56 | דותן לוי

מחירי הדירות החדשות עלו בתוך כשנה בשיעור של כ־4%, כך עולה מניתוח דיווחי חברות הנדל"ן הציבוריות לבורסה בסיכום הרבעון הראשון של שנת 2015. בעוד שחלק מהעליות נובעות מפרויקטים ספציפיים ולאו דווקא משינוי כללי בשוק, עדיין נראה כי לביטול תוכנית 0% מע"מ בסוף 2014 היתה השפעה משמעותית על העלייה בביקוש, וזו התניעה את העלייה במכירות ובמחירים.

על אף שהניתוח מספק הצצה למספר מצומצם של חברות ומתייחס רק לדירות חדשות, סיכום כלל הנתונים בהחלט משקף את הנעשה בשוק. כך למשל עולה מהנתונים כי בעוד שברבעון הראשון של 2014 נמכרה דירה ממוצעת ב־1.44 מיליון שקל, ברבעון הראשון של שנת 2015 נמכרה דירה ממוצעת ב־1.5 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

 

ההכנסות עלו בכחצי מיליארד שקל

 

מהשוואה בין שני הרבעונים עולה כי ברבעון הראשון של 2014 מכרו 19 חברות הנדל"ן 1,083 יחידות דיור בעוד שברבעון הראשון של 2015 נמכרו 1,376 יחידות דיור. מדובר בעלייה בשיעור של 27%. גם צד ההכנסות של החברות עלה, מ־1.559 מיליארד שקל ל־2.073 מיליארד שקל – שיעור של 32%. ההפרש בין העלייה בהיקף מכירת הדירות לעלייה בהכנסות משקף את העלייה במחירי הדירות. כאמור, במרבית החברות שנבדקו עלה היקף מכירת הדירות, כאשר בלטו במיוחד החברות חנן מור עם עלייה של 180% בזכות תחילת מכירות בחריש, לוינשטיין עם עלייה של 246% בגלל פתיחת פרויקט בעפולה, ומצלאוי עם עלייה של 192% בזכות הפרויקטים אונו פריים בקרית אונו ושוק אשכנזי ביהוד. יחד עם זאת, בחברות גב ים ומנרב ירד היקף המכירות בשיעורים של 61% ו־30% בהתאמה. בגב ים מסבירים שחלה האטה בקצב מכירת הדירות ב־2015 מפני שהפרויקטים של החברה נמצאים בשלבים מוקדמים ובמנרב טוענים שהסיבה היא מעבר לפרויקטים יוקרתיים, שהדירות בהם נוטות להימכר בקצב איטי יותר.

בהקשר זה חשוב לסייג: ראשית, לא מדובר ברווח, כיוון שבאותה עת ייתכן שעלו הוצאות הבנייה של החברות ומחירי הקרקעות. כמו כן, מדובר בנתונים תלויי פרויקט, כלומר ייתכן צירוף שבו כמה חברות מכרו דירות בפרויקטים שנחשבים ליוקרתיים יותר ברבעון הראשון של 2015 לעומת 2014. נקודה נוספת היא שבגלל שינוי בתקינה החשבונאית של חברות הנדל"ן, ההכרה בהכנסות היא בעת מסירת הדירות ולא בשלב המכירה – נקודה זו מהותית שכן ההכרה בהכנסות הללו תשתקף בתוצאות דו"חות החברות רק בעוד כשנתיים בממוצע.

 

מלאי הקרקעות שומר על שיכון ובינוי

 

החברה שבלטה הן בהיקף המכירות והן בצד ההכנסות היא שיכון ובינוי, הגדולה מבין החברות הציבוריות. שיכון ובינוי הצליחה לשמור על עקביות בהיקפי המכירות, מעל קו ה־200 יח"ד, זאת ככל הנראה לאור מלאי קרקעות שברשות החברה, שאפשר לה לבנות ולמכור פרויקטים בשלבים לפי תכנון ארוך טווח, זאת לעומת חברות קטנות יותר שלוח הזמנים שלהן תלוי במרכזים לקרקעות ושמגבלות מימון גורם מובילות אותן למכירה ובנייה בקצב מהיר יותר.

גם דמרי, אפריקה ישראל ואשדר הציגו יציבות בהיקפי המכירות, עם שינוי של 3%, 14.6% ו־14.8% בהתאמה. לעומתן, אזורים קפצה ב־30%. החברה החלה בשיווק פרויקטים ברחובות, אשקלון, הרצליה וחדרה בסוף 2014, לאחר שהובהר סופית כי תוכנית 0% לא תצא לפועל. גם קצב המכירות בפרויקט עיר ימים בנתניה של אזורים עלה.

במרבית החברות עלו מחירי הדירות, מלבד אצל ב.יאיר, בוני תיכון ולוינשטיין, שבה ירדו מחירי הדירות בשיעור הגבוה ביותר עם כניסתה לבנייה בפריפריה (עפולה) לעומת שיווק בקדימה צורן ומודיעין ברבעון הראשון של 2014. אשדר ורוטשטיין הן היחידות שבהן מחירי הדירות לא השתנו, ושיכון ובינוי מצלאוי וצמח המרמן העלו את המחירים בשיעורים של 7%-4%. החברה שבה חלה העלייה החדה ביותר במחירי הדירות היא מנרב עם 23%. הסיבה היא מעבר מפרויקטים שנחשבים עממיים יותר בערים ראשון לציון, באר יעקב ומודיעין לפרויקטים יוקרתיים בסמוך לשכונת דניה בחיפה ובחולון. גם בדמרי עלו המחירים ב־20%, בעקבות מכירה של דירות חדשות בפרויקטים של החברה בממילא ירושלים ונתניה לעומת פרויקטים עממיים יותר שנמכרו ב־2014.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
לא הייתי מסיק מסקנות מהנתונים האלה:
קודם כל לא כתבתם בכלל מחיר למטר רבוע אלא מחיר הדירה. כפי שהסברתם, יכול להיות שפשוט מכרו דירות יותר גדולות. דבר שני, גם אם המחיר למ"ר גם עלה, יכול להיות שיותר דירות נבנו בגוש דן ופחות דירות בפריפריה וזה ההסבר. גם אם המחירים באמת עלו, הריבית ירדה מאז 2014 ב 1% לפחות, בכל מסלולי המשכנתא השונים. מדובר בהוזלה ההחזר החודשי ביותר מ 10% כך שגם אם המחיר עלה ב 4% כפי שכותרת הכתבה רומזת (התייקרות של 60,000) עדיין ההחזרים החודשיים של מי שקונה היום דווקא קטנים יותר. ועוד דבר - השכר הממוצע ב 2015 גבוה ב 2% מאשר ב 2014 וגם זה עוזר קצת. צריך לגייס עכשיו 4% יותר הון עצמי מאשר בשנה שעבר? אז ככה- ההון העצמי שלכם ושל ההורים, בהנחה שהוא מושקע בבורסה או בקרנות השתלמות או באגרות חוב או בקרנות פנסיה וקופות גמל - התנפח בצורה משמעותית בשנה האחרונה. הסיבה היא שכל אפיקי ההשקעה עלו מאוד. תזכרו ששורש הבעיה בישראל זה הפקדת ההחלטה לבנות או לא לבנות בידי התאחדות בוני הארץ (הקבלנים). הם מחזיקים בקרקעות למאות אלפי יחידות דיור, דירות שתוכננו מזמן, ושווקו מזמן. אבל הם לא בונים משיקולים שלהם. כשאין ביקוש הם בקושי בונים, וגורמים למחסור שהולך ומצטבר עד שהוא משפיע. כשיש ביקוש חזק הם בונים, אבל המחירים עולים בגלל הביקוש החזק (ההיצע מגיב באיחור גדול, תמיד).
מושיקו  |  10.06.15
1.
הגיע הזמן שיתנו מדד נורמאלי ולא "דירה ממוצעת"
מה זה דירה ממוצעת? 70 מטר? 90 מטר? 120 מטר? והאם גם ב 2014 וגם ב 2015 מדובר על דירה באותו הגודל? באותם אזורים? אם מתייחסים למחיר דירה ממוצעת, תנו גם את הפרמטרים של מהי דירה ממוצעת לאותה בדיקה. על מנת שניתן יהיה להתייחס למידע ברצינות.
שגיא , קריות  |  10.06.15