אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעלות הכריזה על אדריאל כחדלת פירעון חלקית: חשש להחזר החוב ב-2015

מעלות הכריזה על אדריאל כחדלת פירעון חלקית: חשש להחזר החוב ב-2015

דירוג האשראי של אג"ח החברה מסדרה א' נחתך מ-B ל-D - הרמה הנמוכה ביותר. מעלות מחוייבת לצעד זה בכל חברה מדורגת שלא עומדת בתשלום למעלה מחודש ימים

10.06.2015, 15:30 | אורן פרוינד

חברת הדירוג מעלות הכריזה היום על חברת הנדל"ן המניב אדריאל כחדלת פירעון חלקית (Selective Default). הודעת מעלות מגיעה שבוע ימים לאחר שאדריאל מסרה שלא תעמוד בתשלום קרן וריבית של 19 מיליון שקל שאמור היה להתבצע היום (ד'), למחזיקי האג"ח מסדרה א'.  

קראו עוד בכלכליסט

דירוג האשראי של סדרה א', שיתרת הקרן שלה היא 30 מיליון שקל, הורד מרמה של B לרמה הנמוכה ביותר - D. דירוג האשראי של סדרה ב' שיתרת הקרן שלה היא 100 מיליון שקל,ירד מרמת +B לרמת CC - ירידה של חמש דרגות.

חברת אדריאל, שמחזיקה 11 נכסים מניבים - בהם מתחם גיבור ספורט בקריית שמונה ובניין האופרה בתל אביב - הודיעה ביום חמישי האחרון לנאמן האג"ח מסדרה א' כי אינה יכולה לעמוד בתשלום הקרוב וכי היא מבקשת דחייה של חודש בביצוע התשלום. שטר הנאמנות של האג"ח מאפשר לה לבצע דחייה של עד 45 ימים בתשלום האג"ח מבלי שהדבר מאפשר למחזיקים לנקוט בהליכים משפטיים נגדה. אדריאל הסבירה כי הדחייה נובעת מטעמים "טכניים", והיא צופה כי התשלום יבוצע במלואו למחזיקי האג"ח בתום חודש מהבקשה.

את הכלכלנים של מעלות ההסבר הזה לא שיכנע, ומכאן ההחלטה להכריז עליה כבר היום כחדלת פירעון חלקית, בהתאם להוראה שמחייבת להכריז על חברה שלא עומדת בתשלום קרן למעלה מחודש ימים מהמועד המקורי.

"להערכתנו, לחברה לא יהיו מקורות מספקים לפרוע את מלוא ההתחייבויות כלפי מחזיקי אג"ח א' בתוך תקופה זו, בשל סיכוני התממשות במועד ובשל העובדה כי בידיה 45 ימי ארכה, אנו מאמינים כי היא תנצל אותם במלואם ותחרוג מעיכוב של 30 יום" כתבו הכלכלנים.

אדריאל זקוקה לאישורים של נאמן אג"ח סדרה ב' של החברה מכיוון שהכסף לתשלום למחזיקים מסדרה א' נמצא בנאמנות אצל סדרה ב'. לפני שלושה שבועות ביצעה החברה פדיון מוקדם חלקי של 189 מיליון שקל למחזיקי סדרה ב' מכסף שקיבלה ממכירת אחזקותיה (30%) בקניון דיזינגוף סנטר בתל אביב. לאחר התשלום לסדרה ב' לא נותרו מזומנים בקופתה של אדריאל, למעט 17 מיליון שקל שמצאים בנאמנות אצל נאמן אג"ח ב' מכיוון שלסדרה הזו היה שעבוד ראשון על הנכס.

עבור אדריאל מדובר בפעם השנייה שהיא אינה עומדת בתשלומים למחזיקי האג"ח שלה. ב־2013 שחררה החברה כמה הודעות דומות לאחר שלא יכלה לעמוד בתשלומים לשתי הסדרות, שהיקף החוב בגינן עמד בזמנו על 340 מיליון שקל. כחלק מהמאמץ הכניס בעל השליטה אדרי את היד לכיס ושילם למחזיקי האג"ח 12 מיליון שקל.

באפריל 2014 השלימה החברה את מכירת אחזקותיה בקניון דיזנגוף סנטר בתל אביב לקבוצת משקיעים אמריקאים תמורת 304 מיליון שקל, מכירה שהצילה במידה רבה את החברה.

מבדיקה שערך אתר סטוקר עבור "כלכליסט" עולה כי מחזיקי האג"ח הגדולים באדריאל מסדרה א' הם הראל, מגדל, אלטשולר שחם, אנליסט ומיטב דש. בסדרה ב' של החברה מחזיקים מגדל, פסגות, מיטב דש, הראל, אלטשולר שחם וגופים נוספים.  

גבי אדרי, בעל השליטה באדריאל גבי אדרי, בעל השליטה באדריאל גבי אדרי, בעל השליטה באדריאל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות