אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפרקליטות: "פישר הוא אדם חסר גבולות, רמס את תשתית מקצוע עריכת הדין בשל תאוות בצע" צילום: אלכס קולומויסקי

הפרקליטות: "פישר הוא אדם חסר גבולות, רמס את תשתית מקצוע עריכת הדין בשל תאוות בצע"

ביהמ"ש דחה לשבוע הבא את הכרעתו במעצרם עד לתום ההליכים של ערן מלכה ושל פישר. נציגת מח"ש מתנגדת לשחרור פישר: "עסקינן באדם חסר גבולות באופן קיצוני. מדובר בתופעה עבריינית שהשחיתה לכאורה כל חלקה טובה"

10.06.2015, 16:09 | זוהר שחר לוי

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה לשבוע הבא את הכרעתו במעצרם עד לתום ההליכים של קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה ועו"ד רונאל פישר. "טיבו של מלכה אינו מאפשר את שחרור ופישר הוא תופעה עבריינית שהשחיתה לכאורה כל חלקה טובה", טענה היום (ד') נציגת הפרקליטות בדיון בפני השופט כרמי מוסק.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך הדיון ציינה נציגת מח"ש, קרן אלטמן, כי התסקיר שהוגש בעניינם של מלכה ופישר מבהיר כי אין לשחררם ממעצר.

באשר למלכה, ציינה אלטמן כי התסקיר בעניינו מבהיר ש"טיבו של האיש אינו מאפשר לתת בו אמון במסגרת חלופת מעצר". לשיטתה, שירות המבחן "בצעד לא שגרתי" לא ממליץ על שחרור ממעצר בשל הסיכון הקיים.

לפי נציגת מח"ש, במסגרת הסדר הטיעון עם מלכה, הוסכם בין הצדדים כי מלכה ישוחרר לפרק זמן של שבועיים שבו ישהה מלכה בביתו. במח"ש דורשים שפרק זמן זה יתקיים רק לאחר מתן גזר הדין. "מבחינתנו", אמרה, "זה יהיה לאחר גזר הדין בשל הצורך בפרידה מבוקרת של מלכה מילדיו. ההסכמה נועדה לתכלית מאוד ספציפית של פרידה ולכן נקודת הזמן מבחינתנו היא לפני יציאתו למאסר ממושך, היא נקודת גזר הדין ולא היום. האיזון הזה הוא אכן חריג והוא פועל יוצא של הסכמה".

בעקבות ההסדר והודייתו של מלכה, יבקשו במח"ש מתחם ענישה של 10-7 שנות מאסר כשהכוונה היא לטעון לרף הגבוה. "אנחנו רואים במאסר לא רק גמול, אלא אלמנט מניעתי.אנחנו סבורים ששהות ממושכת מאחורי סורג ובריח תכהה את המסוכנות", דברי אלטמן.

באי כוחו של מלכה, עוה"ד עופר ברטל ודב גלעד כהן טענו מנגד כי ניתן לשחרר אותו לחלופת מעצר. לפי עו"ד ברטל, מלכה נמצא בתנאי מעצר קשים ביותר. "הוא נמצא בצינוק כל הזמן", אמר, "23 שעות ביום בהפרדה. כשהוא מטייל בחצר אז סוגרים את כל הכלא. עד כדי כך תנאי מעצרו קשרים. אין לנו חזקת חפות כבר, הודינו בכתב אישום מתוקן. אבל כל עילת השיבוש כבר לא קיימת וירדה מהפרק. ברגע שאדם הודה אין לו מה לשבש הליכים נגדו. ההדלפות של ערן, שהן הדלפות לא טובות, הן הדלפות של מועדי פרוץ חקירה, הדלפת שאלות מחקירות. אין כאן הדלפות של עניינים מורכבים יותר. אין כאן שום דבר אחר".

ברטל הוסיף: "ערן כשל ללא ספק וכשל באופן קשה. אבל צריך להבדיל בין היוזם בין מי שחטא למי שהחטיא. הסכמנו שמלכה התחנן על נפשו באחד האישומים ולא רצה לפגוע בחקירה שניהל ולא רצה שיתערבו באחת החקירות, למרות תחינותיו ניסו לדרוס אותה. בפעם הראשונה שמלכה קיבל, לצערנו, שלמונים זה קרה אחרי שפישר השקה אותו בוויסקי לשוכרה, כשמישהי נתבקשה לפתות אותו ביחד עם השכרות, ואלו השיטות. במסיבות שפישר ערך היו שמנה וסלתה של המדינה, והוא התגנדר בכל אותם מכובדים ואין ספק שהוא כשרוני מאוד ואנו רואים את הכישרון בכך שטווה קורים לכל אחד מהקורבנות בכתב האישום. אי אפשר לטעון שערן הפעיל את רונאל. מי שהפעיל זה רונאל הוא הסיבה והוא המסובב. הוא מצטער ומתחרט ומבקש סליחה. אנחנו עדיין לא בשלב הרחמים, אבל אפשר להסיק מכך כבר עכשיו- מי שמודה הוא פחות מסוכן".

ערן מלכה היום בבית המשפט, צילום: זוהר שחר לוי ערן מלכה היום בבית המשפט | צילום: זוהר שחר לוי ערן מלכה היום בבית המשפט, צילום: זוהר שחר לוי

"טרם נאמרה המילה האחרונה"

בעניינו של פישר, כך לפי מח"ש, התסקיר מתאר ו"מבהיר היטב מדוע לא ניתן בשום אופן לשחרר אותו לחלופת מעצר. סוקרים בו קשיים בולטים שנשקפים מפרמטרים בולטים ולא רואים דרך להפחית את הסיכון הנשקף ממנו אלא בדרך של המשך המעצר מאחורי סורג ובריח".

"עסקינן באדם חסר גבולות באופן קיצוני", הבהיר עו"ד אלטמן. "מדובר בתופעה עבריינית שהשחיתה לכאורה כל חלקה טובה. מדובר בתופעה עבריינית שמתגלמת בהתנהלות של אדם. מדובר בכתב אישום נדיר וייחודי וחומר הראיות תומך ברחל בתך הקטנה בכל מה שכתוב בכתב האישום. התלונות ממשיכות לזרום, החקירה חודשה לאחר הגשת כתב האישום בעקבות המידע שמסר מלכה. החקירה ממשיכה להתנהל בימים האלה וטרם נאמרה המילה האחרונה".

אלטמן הוסיפה: "פישר הוכיח יכולות מניפולטיביות ברמה גבוהה ביותר, רמס ערכים כמעט מקודשים של חיסיון עו"ד-לקוח, רמס את תשתית מקצוע עריכת הדין בשל תאוות בצע. איננו רואים כיצד ניצן תת בו אמון שהוא יעמוד בתנאים אם ישוחרר, על כל המשתמע מכך. אין דרך להבטיח את תכליות המעצר אלא בדרך של מעצר מאחורי סורג ובריח. באת כוחו תטען שעסקינן בבירות שוחד וצווארון לבן ולא מקובל לעצור בעבירות אלה. על כך אשיב כי עבירות של מרמה בהיקף נרחב וברמת תחכום גבוהה ביותר כשהמעשים חוזרים והעבירה הופכת לטבע שני של האדם אז כן, מקובל לעצור. אין מנוס אלא מלהתיר את המשיבים במעצר מאחורי סורג ובריח.

"פישר אינו יכול לשבש את החקירה בעניינו"

באת כוחו של פישר, דר' קרן שפירא-אטינגר טענה שבעניינו של פישר יש לשחררו ולא להותירו במעצר. לשיטתה, פישר אינו יכול לשבש את החקירה בעניינו שכן מדובר בפרשה המסוקרת ביותר במדינה. "העובדות", טענה, "לפחות גרסתו של מלכה ולשל מח"ש ידועות לכל ילד והן אינן ניתנות לשיבוש ולו רק בגלל שהמדינה חתמה על 4 הסכמים עם עדי מדינה. מלכה הוא עד מדינה, אשי הציבור היחידי, האיש שממנו יוצא המידע הוא כבר הורשע ולא ניתן לשבש בעניינו".

שפירא-אטינגר הוסיפה: "פישר עצור כבר קרוב ל-60 יום. ההקראה קבוע לעוד חודש ועד אז יהיה צור כ-90 ימים וזה לפני שהתחיל המשפט. אני לא מכירה אף תקדים, אולי סוחרי סמים קשים שנמצאים במעצר פרק זמן שכזה. למה נדחתה ההקראה? כי הפרקליטות טרם הוציאה תעודת חיסיון וטרם העבירה את מלוא החומרים".

"קולו של פישר עדיין לא נשמע, אכן בעצת פרקליטיו", הוסיפה הסנגורית. "הוא לא הודה בכתב האישום ולא מסר את תשובתו. ואנחנו מתכוונים לתת תשובה מפורטת. כל מה שנאמר עכשיו הוא אך ורק מפיו של מלכה שקיבל כסף טוב כדי להגיד את הדברים. בצם, הטיעון המרכזי שאני שמעתי היום מהדהד חזק מאוד מהטענה של חומרת העבירה. אז ברור שחומרת העבירה היא לא עילה למעצר".

עוד ציינה הפרקליטה כי אין תקדים, בוודאי לא בפרשיות שחיתות, שבהן הוארך מעצר המעורבים עד לתום ההליכים בעניינם. "נדמה לי שעיקר הזעם כאן הוא הפגיעה במערכת המשפט, איך יכול להיות שפגעתם בחקירת משטרה, בפגיעה בשלטון החוק?".

לאחר ששמע את טיעוני הצדדים דחה השופט מוסק את ההכרעה בסוגייה הזו לשבוע הבא, אז יתקיים בפניו דיון נוסף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות