אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צרות בצרורות באפריקה ישראל: ויה ארקדיה סוגרת סניפים ומפטרת עובדים צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

צרות בצרורות באפריקה ישראל: ויה ארקדיה סוגרת סניפים ומפטרת עובדים

רשת עיצוב הבית, שנגב קרמיקה רכשה ב־2011, הוגדרה אז בידי מנכ"ל החברה אבי מוטולה כמנוף לצמיחה ופיתוח עסקי. ארבע שנים אחרי, סניף הדגל בראשון לציון נסגר, עובדיו יפוטרו ורק אולם תצוגה אחד ייוותר פעיל

11.06.2015, 07:20 | אורנה יפת

הצרות באפריקה ישראל נמשכות. ל"כלכליסט" נודע כי השבוע סגרה החברה את סניף ויה ארקדיה בראשון לציון בהתראה קצרה של כמה ימים. ביום ראשון קיבלו העובדים הודעה כי פעילות הסניף אינה מצדיקה עצמה כלכלית ולכן הוא עומד להיסגר. לאחר כמה ימים הוא נסגר ומרבית עובדיו, 20 במספר, פוטרו. גורמים בענף אומרים כי הסניף, שפעל במתחם 1G בראשון לציון, לא היה רווחי, אך קושרים את סגירתו המהירה גם לפרשיות של אי־סדרים כספיים ופיטורי מנכ"ל החברה אבי מוטולה, שהיו לאחרונה.

קראו עוד בכלכליסט

רשת עיצוב הבית ויה ארקדיה, שמנתה בשיאה שישה סניפים, משווקת אריחי פורצלן, שיש ואבן, פרקט, כלים סניטריים, מקלחונים, אמבטיות ועוד אביזרים נלווים. הסניף בראשון לציון הושק ביולי 2010 והושקעו בו 4 מיליון שקל. הוא הוגדר כסניף הדגל של הרשת וכלל 1,300 מ"ר שחולקו ל־20 חללים ייעודיים למוצרים ואביזרי עיצוב. כמה חודשים קודם לכן פתחה ויה ארקדיה שני סניפים בירושלים על שטח של 4,500 מ"ר בהשקעה של 6 מיליון שקל.

אבי מוטולה, צילום: אוראל כהן אבי מוטולה | צילום: אוראל כהן אבי מוטולה, צילום: אוראל כהן

נגב, מקבוצת אפריקה ישראל, רכשה בשנת 2011 את החברות ויה ארקדיה (שכללה גם את המותג הזול יותר סופר קרמיק) וח.ג.י.י שיווק מוצרי בנייה תמורת 2 שקלים וכיסוי חלק מהחובות שצברה ח.ג.י.י, שהיתה חברה ציבורית. החברה פעלה תחת אזהרת עסק חי וצברה חובות של 115 מיליון שקל לבנקים. במועד השלמת העסקה מחקו לה הבנקים חוב של 64 מיליון שקל.

סניף ויה ארקדיה בראשון לציון, צילום: אוראל כהן סניף ויה ארקדיה בראשון לציון | צילום: אוראל כהן סניף ויה ארקדיה בראשון לציון, צילום: אוראל כהן

נגב קרמיקה מסרה אז כי ויה ארקדיה היא פלטפורמה לפיתוח עסקי של הקבוצה בשנים הקרובות. בדו"חות הכספיים של החברה ל־2011 היא דיווחה: "האסטרטגיה ברכישת ח.ג.י.י היא להרחיב את הפעילות הקמעונאית של הקבוצה במקביל לפעילות עצמאית ואוטונומית של חברת ויה ארקדיה שתיתמך בתשתיות התפעול של החברה". אבי מוטולה, ששימש באותה העת מנכ"ל קבוצת נגב, צוטט בעיתונות בהקשר הזה באומרו: "רכישת ויה ארקדיה תהיה צעד נוסף ביישום התוכנית האסטרטגית של הקבוצה להמשך צמיחה והתרחבות בשוקי היעד שלה. זאת, בין היתר, באמצעות רכישות של חברות מתוך מטרה להגדיל ולגוון את סל המוצרים שמשווקת הקבוצה".

למרות ההצהרות נסגרו מרבית הסניפים, וכיום, עם סגירת הסניף בראשון לציון, רק אולם התצוגה של המותג בבני ברק נותר פעיל.

בדו"חות הרבעון הראשון של 2015 דיווחה אפריקה תעשיות על ירידה בהכנסות בתחום עיצוב הבית (שבמסגרתו היא מייצרת, מייבאת ומשווקת קרמיקה, ברזים, כלים סניטריים ומוצרי גמר לעיצוב הבית במסגרת חברת נגב קרמיקה, שבבעלותה המלאה, אשר מפעילה גם חנויות של נגב ושל סופר קרמיק - א"י). זאת בין השאר בעקבות ירידה בהכנסות הרשת, שגררה ירידה של 32% ברווח הגולמי לעומת רבעון מקביל 2014. החברה דיווחה על הפסד נקי של 33 מיליון שקל בתחום עיצוב הבית ברבעון, בהשוואה להפסד של 5 מיליון שקל ברבעון מקביל אשתקד. החברה ציינה בדו"ח כי בעקבות אי־הסדרים שנחקרים בימים אלה התגלה לאורך כמה שנים עד סוף 2014 שבוצעו בקבוצת נגב רישומים לא חוקיים.

עוד דיווחה החברה כי לנוכח אי־העמידה באמות המידה הפיננסיות הנהלתה פועלת לשיפור מצבן של החברות בה, בין היתר בתחום עיצוב הבית. אפריקה תעשיות דיווחה כבר בדו"ח השנתי של 2014 כי היא בוחנת סגירה של כמה חנויות שאינן רווחיות. עם חנויות נגב קרמיקה מנו חנויות הקמעונאות של הקבוצה 23 סניפים נכון לסוף 2014.

עמרי לוטן, מנכ"ל קבוצת נגב מסר: "נסיבות פיטוריו של המנכ"ל הקודם, אבי מוטולה אינן קשורות להחלטה על העתקת פעילות הסניף. כפי שציינה החברה בדוחותיה הכספיים, עוד במהלך כהונתו של המנכ"ל הקודם נבחנה בחברה האופציה למיזוג פעילות סניף ויה ארקדיה בראשל"צ עם הסניף ברחוב הלחי בבני ברק, וזאת, לאור העדפת הלקוחות לבצע רכישות בסניף הדגל שבבני ברק, בשל התשתית הנוחה שמספק".

"העתקת הפעילות לבני ברק בוצעה בהתאם לתוכנית מסודרת מראש, אשר כללה הודעה מבעוד מועד לדיירים, לקבלנים ולאדריכלים שעובדים עם הסניף וכן לעובדי הסניף. יצויין כי בסניף ראשל"צ עבדו שישה עובדים סה"כ, כאשר לאור המיזוג האמור אף עובד לא פוטר ואף נמצא עבורם פתרון, העברתם לחיזוק הפעילות בסניפים אחרים בקבוצה".

"ראוי להבהיר כי תחת קבוצת נגב, פעלו בשנים האחרונות שלושה סניפים של המותג ויה ארקדיה. לפני כשנתיים הוסב סניף רעננה למותג סופר קרמיק ובימים אלה סניף ראשל"צ אוחד עם סניף הלח"י בבני ברק. ויה ארקדיה תמשיך בחיזוק מעמדה כחברה המובילה בתחום עיצוב הבית, הודות להיצע המותגים העשיר ולשירות המקצועי שמציעה למגוון לקוחותיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
עיסקת ויה ארקדיה/סופר קרמיק נולדה בחטא ההיבריס בו היה מוצף המנכ"ל דאז
2.0 מיליון ש' עבור "מלאי מת". חוב של 30.0 מיליון ש' שרובץ על 3 סניפים גוססים שאחד מהם ניסגר מייד והשני בימים אלה. השלישי שופץ בהשקעה נומינלית של 15.0 מיליון (כיאה לקיסרות הצפון קוריאנית). ריאלית התנפחה ההשקעה לאזור ה 30.0 מיליון - בהחלט שיא מזרח תיכוני להקמת סניף בודד. כפי שפורסם, פעילות הסניף שימשה בין השאר לרישומים כוזבים שיפוץ הדוחות הכספיים. אכן תותחן על ומנכ"ל מצטיין.
יצחק , נגב  |  14.06.15
לכל התגובות