אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פחד וכלכלה מתערבבים: איום המגפה "הוריד" את הריבית בדרום קוריאה

פחד וכלכלה מתערבבים: איום המגפה "הוריד" את הריבית בדרום קוריאה

בעקבות ההתפשטות המהירה של וירוס ה-MERS במדינה והחששות לפגיעה כלכלית קשה הוריד הבנק המרכזי את הריבית ל-1.5%, שפל של כל הזמנים. נשיאת דרום קוריאה ביקשה מהאזרחים להתנהל ככל שניתן כרגיל "לטובת הכלכלה הקוריאנית"

11.06.2015, 10:08 | מיקי גרינפלד

כשפחד וכלכלה מתערבבים: הבנק המרכזי של דרום קוריאה חתך היום במפתיע את הריבית ב-0.25% ל-1.5%, רמת שפל של כל הזמנים. הודעת הבנק מסיאול, שבתקופה רגילה תופנה למדורי הפיננסיים של התקשורת הבינלאומית, נוגעת הפעם לעניין גדול הרבה יותר: הפחד שמתפשט בימים אלה במדינה ממגפת ה-MERS.  

קראו עוד בכלכליסט

רק הבוקר דיווחו הרשויות הרפואיות בסיאול על 14 אנשים חדשים שנדבקו בוירוס ה-MERS, ובכך הגיע מספר הנדבקים ל-122, כש-9 מתוכם מתו - על פי הרשויות המתים היו אנשים מבוגרים שסבלו מבעיות נוספות. נכון להיום, כ-3,000 אזרחים דרום קוריאנים נמצאים בבידוד בשל חשש שנדבקו בוירוס.

כל זאת תוך בפחות משלושה שבועות - ב-20 במאי אובחן החולה הראשון, שנשא את הוירוס לאחר שביקר במזרח התיכון - מקור ההתפשטות של הווירוס הוא בערב הסעודית.

ברקע להחלטת הבנק מסיאול עומדות החששות שהמגפה עלולה להביא לפגיעה קשה ביותר בכלכלת המדינה, ובין היתר להביא לירידה עצומה בהכנסות קוריאה מתיירות ומקשרים מסחריים.

נשיאת דרום קוריאה פארק גוון היי (Park Geun-hye) ביטלה את נסיעתה המתוכננת לוושינגטון על מנת להוביל את ההתמודדות עם המשבר. הנשיאה קראה לאזרחים להמשיך כככל שניתן כרגיל, וביקשה כי "לטובת הכלכלה הקוריאנית", להימנע מלנהל את החיים בהשפעת החששות מהוירוס.

ה-MERS (ובשמו המלא - Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus) הוא וירוס קטלני שהתגלה לראשונה בבני אדם ב-2012 ושמקורו ככל הנראה בערב הסעודית, שם התגלה המקרה הראשון. נכון ל-2014 מתו בערב הסעודית כ-35% מהנגועים במחלה.

עד כה דווחו על כ-1,000 מקרים בערב הסעודית, וההתפרצות בדרום קוריאה היא הגדולה ביותר שנרשמה מחוץ לענקית מהמפרץ.

נשיאת דרום קוריאה Park Geun-hye , צילום: בלומברג נשיאת דרום קוריאה Park Geun-hye | צילום: בלומברג נשיאת דרום קוריאה Park Geun-hye , צילום: בלומברג

איום ה-MERS מגיע לדרום קוריאה בתקופה כלכלית קשה ממילא, כשהיא מתמודדת עם ירידה ביצוא הסחורות - בחודש מאי רשם היצוא הקוריאני ירידה של 10.9% בהשוואה לחודש המקביל ב-2014, הירידה הגדולה ביותר ב-6 השנים האחרונות.

נתוני המאקרו החלשים עמדו מאחורי החלטת הבנק המרכזי במרץ האחרון להוריד את הריבית ב-0.25% לרמה של 1.75%. המהלך עורר מחלוקת בין הכלכלנים לגבי הצעדים הנדרשים מהבנק המרכזי, כשהמתנגדים למהלך טענו כי הוא יעודד את האזרחים להגדיל הוצאות, בתקופה שרמת החוב של בתי האב כבר גבוהה מאד. חודש מאוחר יותר הוריד הבנק את תחזיות הצמיחה ל-2015 מ-3.4% ל-3.1%, לאחר עלייה של 3.3% ב-2014.  

.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות