אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון וסלינגר שולפים מהמגירות רפורמות בתחום הפנסיה צילום: אבי אוחיון, לע"מ

כחלון וסלינגר שולפים מהמגירות רפורמות בתחום הפנסיה

המפקחת על הביטוח ושר האוצר הכריזו היום על הרפורמות, אלא שאלה כוללות בעיקר סוגיות שכבר מטופלות על ידי אגף שוק ההון, ובהם הקטנת היקף החשבונות המוקפאים בקרנות הפנסיה

14.06.2015, 14:14 | רחלי בינדמן

שר האוצר משה כחלון והמפקחת על הביטוח דורית סלינגר פרסמו היום (א') שורה של תוכניות עתידיות לטיפול בשוק החיסכון הפנסיוני, רבות מהן כבר נמצאות בשלבי תכנון ועבודה.

קראו עוד בכלכליסט

על הכוונת: צמצום החשבונות הלא פעילים - שנוצרו כתוצאה ממעבר בין עבודות

 

בראש ובראשונה מבקשים באוצר לצמצם את החשבונות הלא פעילים בקרנות הפנסיה, מהלך שסלינגר כבר הכריזה עליו. כיום כשליש מכספי החוסכים בקרנות הפנסיה הם בעצם חשבונות מוקפאים בעקבות מקרים של הפסקת עבודה. לאחריהם, גם אם החוסך חזר לעבוד במקום אחר, הוא "שכח" לאחד את החשבונות והחשבון הקודם נותר קפוא ודמי הניהול בו זינקו לדמי הניהול המקסימאלים. לפי הרפורמה, הכספים בחשבונות הלא פעילים - יועברו לחשבונו הפעיל של החוסך. הרפורמה לא מפרטת כיצד הדבר יתרחש, אך סלינגר כבר חשפה את כוונתה זו בנובמבר האחרון בכנס באוניברסיטת בן גוריון ולאחר מכן אף פרסמה טיוטת הוראות בנושא.

לפי ההוראות שפרסמה סלינגר, קרן הפנסיה אליה מצטרף עובד שמצטרף למקום עבודה חדש תידרש להציע לו לאחד את החשבונות שלו עם חשבונות פנסיה קודמים וכך יצומצמו החשבונות המוקפאים. לא ברור אם בכוונת האוצר להרחיב את המהלך. במסגרת ההודעה שפורסמה היום, נאמר רק באופן כללי כי "הכספים בחשבונות לא פעילים יועברו לחשבונו הפעיל של החוסך, כשהמטרה היא לפשט את המערכת הפנסיונית, ליצור רצף ביטוחי, להפחית את עלויות הניהול והכיסויים הביטוחים ולמנוע תופעות של "כספים אבודים"". בקרנות הפנסיה החדשות יש כיום כ-1.7 מיליון חשבונות לא פעילים, המהווים 50% מהחשבונות בקרנות (ושליש במונחי כסף צבור). היקף הכספים המנוהלים בחשבונות אלה עומד על כ-25 מיליארד שקל. ריבוי החשבונות הלא פעילים נובע, בין השאר, מכך שבשוק העבודה המודרני עובדים משנים בתכיפות מקום עבודה ולעיתים קרובות נפתחת לעובד תוכנית פנסיונית חדשה בעת הצטרפותו למקום עבודה חדש. המהלך צפוי לחסוך דמי ניהול של עשרות מיליוני שקלים בשנה, כך לפי הערכות באוצר.

ניוד פנסיה (אילוסטרציה). יהיה ניתן לאחד את חשבונות הפנסיה הקפואים לחשבון הפעיל ולצמצם דמי ניהול, צילום: שאטרסטוק ניוד פנסיה (אילוסטרציה). יהיה ניתן לאחד את חשבונות הפנסיה הקפואים לחשבון הפעיל ולצמצם דמי ניהול | צילום: שאטרסטוק ניוד פנסיה (אילוסטרציה). יהיה ניתן לאחד את חשבונות הפנסיה הקפואים לחשבון הפעיל ולצמצם דמי ניהול, צילום: שאטרסטוק

מניעת ניגודי עניינים של מעסיקים בבחירת תוכנית הפנסיה של העובד

 

הרפורמה השנייה נוגעת למניעת ניגודי עניינים של מעסיקים, סוגיה נוספת שכבר מטופלת תקופה ארוכה באגף שוק ההון. הדגש ברפורמה הנוכחית הוא לאסור על המעסיק להתנות את שיעורי ההפקדה לחיסכון הפנסיוני בסוג המוצר הפנסיוני באופן שיעודד למשל חוסך לבחור במוצר עם הפקדות גבוהות יותר, אף על פי שהוא יקר יותר במונחי דמי ניהול. כיום, קיימת תופעה של שונות בשיעור תשלומי המעסיק לחיסכון הפנסיוני של העובד, בהתאם לסוג המוצר שבוחר העובד. מצב זה עלול להוביל לבחירת מוצר פנסיוני שאינו מתאים לעובד ולפגוע בהיקף החיסכון.

מתן אפשרות לקבל קצבה גם מקופת גמל

 

הרפורמה השלישית נוגעת לפיתוח שוק קצבאות – נושא שגם הוא המטופל תקופה ארוכה באוצר – הרעיון הוא להגדיל את היצע המוצרים בשוק על ידי מתן אפשרות לקבל קצבה מקופת גמל באמצעות משיכה תקופתית ורכישת ביטוח אריכות ימים ממבטח חיצוני. במילים אחרות, מדובר בפיתוח שוק אנונות, מהלך שדובר עליו הרבה ומי שהוביל אותו בשנים האחרונות באגף שוק ההון הוא רג'ואן גרייב, סגן בכיר למפקחת שהודיע באחרונה על פרישה מתפקידו. כיום, חוסכים בקרנות פנסיה וביטוחי מנהלים יכולים לקבל קצבת פנסיה רק מקרן הפנסיה או חברת הביטוח בה חסכו. זאת על בסיס מקדם קצבה (שעל פיו נקבעת הקצבה החודשית) שבמקרה של ביטוחי המנהלים קבוע מראש ובמקרה של קרן הפנסיה מתעדכן בהתאם להתארכות תוחלת החיים. חוסכים בקופות גמל לעומת זאת, צריכים לחפש גוף שיסכים לשלם להם קצבת פנסיה – ועליהם לפנות לקרן פנסיה או לחברת ביטוח כדי לקבל הצעות, שכן קופת גמל לא יכולה לשלם קצבה.

הקצבאות המוצעות היום הן לכל חיי הפנסיונר – אם החוסך מת לפני שהסכום שצבר נגמר, יש אפשרות להעביר תשלומים חודשיים לשאריו, אך אם אין לו כאלו הסכום נותר אצל קרן הפנסיה או חברת הביטוח. הרעיון הוא לפתוח את שוק הקצבאות לתחרות ולאפשר לקבל קצבה גם מקופת גמל וגם לפרקי זמן קצרים יותר, כאשר במקביל יוכל החוסך לרכוש ביטוח במצבים שבהם יאריך חיים מעבר לתקופה שבה יקבל קצבה.

נדבך נוסף ברפורמה נוגע להגברת השקיפות במוצרי החיסכון הפנסיוני וקביעת מוצרים אחידים בשוק במטרה לפשט את השוק. לא כל כך ברור במה מדובר, שכן כיום ממילא נאסר לשווק ביטוחי מנהלים עם מקדם קצבה מובטח וכמעט כל שוק החיסכון הפנסיוני החדש מבוסס על קרנות פנסיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
רפורמות לא רציניות
רפורמות מטופשות שלא מקדמות כהוא זה את שוק החיסכון ארוך הטווח. נדרש להחזיר את קופות הגמל ל-15 שנה, רצוי לבטל את ביטוחי המנהלים שעל גבם גוזרים קופונים גדולים חברות הביטוח וסוכניהן, חשוב לקדם את החיסכון האישי (IRA) שמאוד פופולרי בארה"ב, צריך להפריד בין החיסכון הטהור לבין מרכיבי הריסק.
כלכלן  |  14.06.15
3.
אסור להעביר בקרן פנסיה אחת לשניה ללא הסכמה!בגירושין לא מעוניינים לחבר
הם החליטו להביר את החשבונות הלא פעילים ולצרפם לחשבונות הפעילים ללא בקשת הסכמת העובד!! אסור שזה יקרה- יש מקרים בהם רוצה להפריד בין מה שחסך לפני הנשואין ואחריו, יש מקרי גירושין בהם העובד לא רוצה שגרושתו לעתיד תשים יד על הכסף הישן, ועוןוד הרבה דוגמאות למה העובד לא רוצה לחבר בין הקרנות השונות!! זה כמו שהאוצר יחליט על דעת עצמו לחבר בין חשבונותצ הבנקים של לקוחות ללא הסכמתם!
אזרח , מרכז  |  14.06.15
2.
יש לחייב כל קרן להתחיל בתשלום קיצבה בהגיע המוטב לגיל פנסיה מידית
כחוסך בקרן הפנסיה פסגות הגעתי לגיל פרישה. אך קופת הגמל העל נמכרה ברפורמת בכר מבנק הפועלים לגורם אחר שלי לא היה ידוע. משם לעוד גורם עד שנחתה בפסגות. פניתי לפסגות לקבל את הקצבה המגיעה והחלה דרך חתחתים. למלא טפסים לשלוח לטעון שלא התקבל. נשלח ברשום עם אישור מסירה טענו שלא קיבלו. הנפיקו טופס שהבנק לא היה מוכן לחתום עליו. בהתערבות עו"ד של הבנק הוציא טופס אחר נסעתי אישית למסור הטופס. לאחר שנה וחמישה חודשים של טירטור החילותי לקבל קיצבה. לתשומת לב המפקחת והשר
דוד אלויה , רמת גן  |  14.06.15