אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"50 אלף דולר ואני יוצא בעבודות שירות" צילום: בועז אופנהיים

"50 אלף דולר ואני יוצא בעבודות שירות"

משפטו של מנחם מגן, מהנאשמים המרכזיים בפרשת הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים, חושף התנהלות מדהימה: מהדלפה של חוקר משטרה על החקירה, דרך עצות לשיבוש החקירה שסיפק לכאורה הסנגור ועד לטענת הנאשם שלפיה ראש לשכת עוה”ד דורון ברזילי הבטיח להוציא אותו בעבודות שירות בלבד אם ישכור את שירותיו; ברזילי: "מעולם לא היתה הבטחה, אלה דברים מטורפים"

15.06.2015, 08:08 | ענת רואה

ההתנהלות של הנאשם מנחם מגן אשר נחשפה בשלב הטיעונים לעונש הצליחה להדהים אפילו את השופט הוותיק דוד רוזן. מגן, נאשם מרכזי בפרשת הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים, הורשע לפני שבועיים במסגרת הסדר טיעון בשורה של עבירות הלבנת הון ועבירות מס, וצפוי לעונש של ארבע שנות מאסר בפועל ולחילוט רכוש בשווי 5 מיליון שקל.

אלא שהדיונים שסבבו את אישור עסקת הטיעון חשפו מסכת התנהלות מדהימה מצד שורה של גורמים שמעורבים בהליך הפלילי. זה התחיל בהדלפה מטרידה של החקירה הסמויה בפרשה, שבעקבותיה קיבלו החשודים התראה על פשיטה משטרתית מגורמים בבורסת היהלומים שבוע לפני שזו התרחשה.

זה נמשך בקובץ מסמכים שנתפס בפשיטה ובו תדרך לכאורה פרקליטו הראשון של מגן, עו"ד יאיר רגב, כיצד להתנהל בחקירה. השופט רוזן קבע שחלק מהעצות בקובץ הן לא פחות מ"שיבוש חקירה".

עו"ד יאיר רגב, צילום: יריב כץ עו"ד יאיר רגב | צילום: יריב כץ עו"ד יאיר רגב, צילום: יריב כץ

זה נמשך בטענות הנאשם על הפרקליטות שלפיהן אף שסייע לה רבות בהודאה המלאה שמסר בחקירותיו הראשונות, היא ממצה עמו את כל חומרת הדין באופן שעורר תהיות אפילו אצל השופט. ולבסוף חשיפת העובדה שמגן הגיש תלונה במשטרה נגד ראש לשכת עורכי הדין דורון ברזילי, שייצג אותו בחלק מהתקופה ולטענת מגן הבטיח לו שאם ישכור את שירותיו הוא יוציא אותו בעונש של עבודות שירות. היחידה לחקירות הונאה במשטרה (יאח"ה) תחקור את התלונה.

1. החקירה הודלפה

כתב האישום שהוגש בפרשה חשף כי במתחם הבורסה ליהלומים ברמת גן הופעל בנק מחתרתי סודי בידי שורת חשודים שגלגלו מאות מיליוני שקלים במסווה של מסחר ביהלומים.

החקירה הגלויה בפרשה נפתחה ב־8 בינואר 2012 בחיפוש שנערך במשרדי הבורסה. שבועיים קודם לכן הוצבו מצלמות סתר במשרדו של מגן, מה שהוביל אותו להודות במהרה ברוב החשדות שיוחסו לו. בדיון שהתקיים באפריל האחרון העיד ראש מחלק החקירות ביאח"ה אסף וולפיש כי "היתה דליפה על החקירה בוורסיה כזו או אחרת" והיו "דיבורים בבית קפה כלשהו על כך שהמשטרה נכנסה לתוך הבורסה". השופט רוזן נדהם: "חמור מאוד שיש דליפה מהחקירה. אתם חיים עם זה בשלום?", ונציגת הפרקליטות ענתה כי העניין טופל וקצין המודיעין כבר לא עובד במשטרה, אך "זה לא היה במכוון, זה נעשה מתוך רשלנות".

בדיון שלאחר מכן סיפר מגן פרטים נוספים על ההתנהלות במשרדי הבורסה ואמר: "נפגשתי עם חבר הנהלה והוא התחייב שאם תהיה פשיטה בתוך שלוש דקות יודיעו לי, כדי שנוכל להתפנות, להסתיר את כל הדברים". דווקא על אותה הפשיטה לא הודיעו לו, "אבל בדרך כלל כן היו מודיעים. זה גם בהקלטות, איך שמודיעים לי ואנחנו מתחילים לטשטש הכל".

מה אתם עושים? שאל השופט רוזן, ומגן השיב: "את זה שולחים לשם, את זה לשם, מרוקנים את המשרד". הוא הוסיף: "שבוע לפני אמר לי הצ’יינג' בבניין: הולכת להיות פשיטה גדולה בשבוע הבא, תיזהר. לא נזהרתי, ואז התגלגלתי לעו"ד רגב".

2. מיחושים בעצת עו"ד

עו"ד רגב שמגן מדבר עליו הוא יאיר רגב. החוקר וולפיש טען כי ביום שבו נערכה הפשיטה על המשרדים הם עימתו את מגן "עם קובץ מוזר שלא פגשתי הרבה שנים, שאיגד עו"ד יאיר רגב שהיה אחד הסנגורים שלו". רגב, אגב, שירת שנים רבות במשטרה בטרם הפך לסנגור פרטי.

לפי עדותו של וולפיש, "בעמוד 6 בקובץ מורה לו אותו עורך דין 'אם אינך מרגיש טוב תפסיק את החקירה, תבקש לראות רופא, אל תסתיר את חולשתך הפיזית, תבקש לקבל את התרופות שלך אם החוקר לוחץ עליך’. בהמשך המסמכים האלה גם כתוב 'תטען שיש לך לחץ בחזה ושאתה לא מרגיש טוב'".

עו"ד דורון ברזילי, צילום: עמית שעל עו"ד דורון ברזילי | צילום: עמית שעל עו"ד דורון ברזילי, צילום: עמית שעל

השופט רוזן לא אהב את מה ששמע ואמר "זה דברים לא חוקיים, מה זה 'תבזבז זמן' זה שיבוש מהלכי חקירה", והחוקר משיב: "ההמלצות האלה אינן אמורפיות. במפגש הראשון שלי עם הנאשם הוא יישם את ההוראות שקיבל מעו"ד רגב".

השופט רוזן שב והכריז "זה שיבוש מהלכי משפט", והחוקר המשיך: "מתחילת החיפוש הוא טען שיש לו מיחושים בחזה, ומשום שהוראות הבורסה מחייבות אותו להיבדק בידי רופא המקום, בזבזנו שעות יקרות במתחם המרפאה שבתוך הבורסה. לאחר מכן, בהוראת הרופא של הבורסה, פינינו את הנאשם לבית חולים. כמדומני, אמרו שהוא נשאר רק למעקב ולא לקה בלבו כפי שחשב".

מעניין להזכיר בהקשר זה שעו"ד רות דוד, לשעבר פרקליטת מחוז תל אביב, הועמדה לדין בגין שיבוש מהלכי חקירה בטענה שהדריכה את מי שהפכה לעדת המדינה ואמרה לה "הקו שלך הוא להיכנס לחדר החקירות ולהתמוטט".

תגובת עו"ד יאיר רגב: "נוכח דורסנות ויחס בלתי ראוי של חוקרי המשטרה כלפי נחקרים נעדרי עבר פלילי אנו נאלצים להבהיר לנחקרים את זכויותיהם המובהקות והבסיסיות. יוזכר כי בישראל עורך דין לא נוכח בחקירה משטרתית. אנו שומרי הסף של זכויות נחקרים וחשודים, ונעשה כל שבידינו לתת בידיהם צידה למסע האיום שנקרא חקירה. לו המשטרה היתה מאמצת את כללי החקירה שקבע משרד המשפטים לא היינו נדרשים לייעוץ פרטני שכזה".

3. ברזילי מציע עסקה

ואולם, החלק המדהים ביותר עלה בבית המשפט רק מאוחר יותר: מגן העיר בפני השופט כי רק לפני שנתיים וחצי הסכימה הפרקליטות שעסקת הטיעון בעניינו תכלול עונש מאסר של שלוש שנים בפועל בלבד וחילוט רכוש בסכום זניח יחסית. לפי טענתו, אנשים מטעמו של ראש לשכת עורכי הדין דורון ברזילי פנו אליו באותה התקופה, ואמרו לו כי אם ישכור את שירותיו של עו"ד ברזילי, הוא יוכל להשיג לו עסקת טיעון טובה בהרבה שתכלול רק עונש של עבודות שירות ולא מאסר בפועל. בסופו של דבר ברזילי לא הצליח להשיג למגן עסקה טובה יותר, וכעת הוא נאלץ להסכים לעונש חמור יותר. לפיכך הוא מאשים את ברזילי בהונאה ואף הגיש תלונה למשטרה בעניין. מגן טוען כי העביר למשטרה קלטות שבהן ברזילי מבטיח לו שיוכל להשיג עבורו עסקה טובה יותר.

מגן העיד כי בשלוש וחצי השנים מאז התפוצצה הפרשה החליף לפחות ארבעה עורכי דין. בשלב מסוים שכר במקום עו"ד רגב את עו"ד רונן רוזנבלום, שהחל לגבש עבורו עסקת טיעון. על הנסיבות שבהן סיים את הייצוג של רוזנבלום העיד מגן: "רונן אחלה עורך דין. הוא בא אליי בשמונה בלילה לבית, מוריד אותי למטה ואומר 'סידרתי לך עסקה'. שבועיים לפני זה האנשים של ברזילי אמרו לי 'אם לא תהיה מרוצה מהעסקה של רוזנבלום, אנחנו ניתן לך עסקה טובה יותר'".

מגן פירט כי רוזנבלום הצליח לגבש עסקת טיעון שתכלול עונש מאסר של שלוש שנים, ונציגת הפרקליטות אורנה גלבשטיין אישרה כי התקיימו מגעים ונקבעה פגישה אך מגן ביטל אותה. השופט רוזן שאל בשלב זה את מגן מדוע לא הסכים לקבל את העסקה המוצעת, ומגן השיב: "כי אני יודע שאם יש עסקה יותר טובה, אני משלם 50 אלף דולר ויוצא עם עבודות שירות. זו היתה ההצעה". הוא המשיך: "טעיתי כשלא לקחתי את העסקה, אני מודה, אבל ברזילי אמר לי שהוא ישיג לי עסקה יותר טובה, כשידע שהידיים שלו כבולות והוא לא יכול לעשות כלום".

בסופו של דבר נאלץ מגן לחתום על עסקת טיעון שכוללת עונש של ארבע שנות מאסר וחילוט רכוש בשווי גבוה. הוא טען כי ברזילי מעולם לא אמר לו שהפרקליטות תדרוש ארבע שנות מאסר: "שייקחו אותי ואותו למכונת אמת", אמר. "בימי חיי ברזילי לא אמר לי את המספר הזה".

תגובת עו"ד ברזילי: "מעולם לא היתה הבטחה. אלה דברים מטורפים. לפני הבחירות ללשכה הגיעה ידיעה על תלונת שווא שקרית של לקוח לשעבר, עבריין מורשע, תלונה שדורון ברזילי לא ידע עליה. ברור שמדובר בשקר בחירות של גורמים אינטרסנטיים".

סנגורו של מגן, עו"ד עדי ברקאי ממשרד ברקאי ושות', מסר: "סברתי, כי הסדר הטיעון שאליו הגענו עם התביעה הינו ראוי ומאוזן בנסיבות העניין, ואני שמח כי בית המשפט הנכבד אכן קיבל את ההסדר. כפי שכתב כבוד השופט רוזן בגזר הדין, הרף העליון של העבירות נשוא כתב האישום עומד על 8 ואף 9 שנות מאסר, ואני שמח שכבוד השופט רוזן בחר להקל בעונשו של מר מגן, וזאת, בין היתר, לאור העובדה כי מרשי שיתף פעולה עם רשויות החוק למן הרגע הראשון, סייע לחשיפת הפרשה כולה, לקח אחריות על מעשיו וחסך מזמנו היקר של בית המשפט הנכבד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
לכל המגיבים מטעם ברזילי - תנוחו
אולי כדאי לספק תשובות לעניין כאלה בהחלט דרושות כפי שמצטייר מהכתבה, במקום לשאול למה זה מתפרסם לפני הבחירות. מה לעשות שהטיעונים לעונש של מנחם מגן נשמעו ממש לפני הבחירות ללשכה ובדיוק אז הוא החליט לספר לשופט מה עולל לו הפרקליט שלו. אני מבין שלשיטתכם הלקוח היה צריך לחכות עם התלונה שלו עד אחרי שהעסקנים יגמרו את הבחירות שלהם?
מוישלה , בקה אל גרביה  |  15.06.15
לכל התגובות