אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שרת המשפטים מתנגדת לפיקוח על גובה שכר הדירה צילום: אביגיל עוזי

שרת המשפטים מתנגדת לפיקוח על גובה שכר הדירה

חוק שכירות הוגנת מתעכב בגלל התנגדות שקד. לפי ההצעה, בשלוש השנים הראשונות יוכל בעל הדירה להעלות שכר דירה פעם בשנה ובלא יותר מ־2%

15.06.2015, 06:43 | אורי תובל

ועדת השרים לחקיקה לא תצביע היום על הצעת חוק שכירות הוגנת של סתיו שפיר ורועי פולקמן בגלל חילוקי דעות עם שרת המשפטים איילת שקד בנוגע למרכיב המהותי ביותר בו – הגבלה של העלאת שכר הדירה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הצעת החוק, בשלוש השנים שלאחר חתימת החוזה יוכל בעל הדירה להעלות את שכר הדירה רק פעם בשנה, ב־2% לכל היותר. ההצעה, שיזמה שפיר בכנסת הקודמת, הפכה בממשלה הקודמת לתזכיר חוק ממשלתי מטעם משרדי המשפטים והאוצר. פיטוריהם של יאיר לפיד וציפי לבני, ואחריהם הבחירות, קטעו את קידום החוק.

ח"כ סתיו שפיר. "נגיע לפשרה עם משרד המשפטים", צילום: עומר מסינגר ח"כ סתיו שפיר. "נגיע לפשרה עם משרד המשפטים" | צילום: עומר מסינגר ח"כ סתיו שפיר. "נגיע לפשרה עם משרד המשפטים", צילום: עומר מסינגר

עתה טוענת שקד כי ההצעה הפרטית של שפיר ופולקמן דומה להצעה הממשלתית, ובעיניה יש צורך בשיפורים מהותיים בהצעה. לטענתה יהיה קשה לאכוף את ההגבלה וצפוי שבעלי דירות יעקפו אותה על ידי קביעת סכום גבוה עם חתימת החוזה. מלשכת שקד נמסר כי השרה ממתינה להמלצות חדשות כיצד לתמרץ את המשכירים שלא להעלות שכר דירה, וכשתגובש הצעת החוק הממשלתית שתי ההצעות יוצמדו. נראה שהרעיונות החדשים אמורים להגיע מהמועצה הלאומית לכלכלה, המעורבת בדיונים. ראש המועצה יוג'ין קנדל מתנגד לפיקוח על מחירים, וככל הנראה מעדיף תמריצי מס. שקד התייעצה גם עם הכלכלן פרופ' עומר מואב, המתנגד באופן נחרץ לפיקוח על מחירי השכירות.

התנגדותה של שקד לחוק במתכונתו הנוכחית מעוררת חיכוך אפשרי בין הבית היהודי לכולנו: על הצעת החוק חתומים שמונה ח"כים מכולנו והיא הוגשה בגיבוי שר האוצר משה כחלון. הצדדים מבקשים לטפל בזהירות במחלוקת ולכן הוסכם שההצעה לא תעלה להצבעה והשיחות בין יוזמי החוק לשקד יימשכו השבוע.

"שקד לא תומכת בפיקוח, כנראה כחלק מהתפיסה של הבית היהודי שהם חסידי חוסר התערבות ממשלתית בשוק", אמר ח"כ פולקמן, והוסיף כי בכוונתו להחזיר את החוק לוועדה בתוך שלושה שבועות, ולהצעה טרומית עוד במושב הכנסת הנוכחי. ח"כ שפיר הוסיפה כי "ברור לכולם שהחוק חייב לעבור ואנחנו אמורים להגיע לפשרה עם הצוות של משרד המשפטים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
כל הכבוד לשרה שקד. כל החוק הזה דורש שיפור. אנא כנסי.
למשל - מה פתאום מתערבים בגובה הבטחונות שהמשכיר רשאי לדרוש? זה הנכס שלו וזכותו להגן עליו, במיוחד כשהיום החוק הישראלי לא מאפשר פינוי בפחות משנה (אחרי בימ"ש, הוצל"פ וכו'). שלא לדבר על שוכרים שהורסים את הדירות. שכר הדירה צריך להיות צמוד למדד + אפשרות להעלאה מתונה מדי 3 שנים. צריך לבטל את הפטור ולהשאיר מיסוי של 10% או מס שולי מלא עם הכרה בהוצאות (ולמען ההגינות, הכרה רטרו' באופן יחסי, כדי שהאוצר לא יהנה מכך שהוצאה לשיפוץ / תיקון נערכה שנה שנתיים לפני כן). מציע לכבוד השרה לדבר לא רק עם פרופסורים אלא עם זוגות צעירים ועם משכירים. לא הכל זה הסטודנטים של סתו שפיר ורועי פולקמן שרוצים לגור ברוטשילד בחצי חינם.
גל , מרכז  |  07.07.15
19.
שקד מפתיעה לטובה
אני משכיר במחיר הוגן שנים רבות. אם יעבור חוק כזה מיד אעלה את שכר הדירה. מי יודע מה יהיה מחיר השוק בעוד שנתיים? בינתיים אתגונן. בין כל המינויים האחרונים, שקד מתנהלת בחכמה ובשונה מחבריה לא מתך פופוליזם צרוף ושנאת עשירים מזיקה. כשמסתכלים על המפה הדמוגרפית ומביאים בחשבון את העובדה שהעם הולך ימינה יש סיכוי לא רע ששקד עוד תהיה ראשת הממשלה..
משכיר  |  19.06.15
לכל התגובות