אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המיליארדים שהשקיעה אזרבייג'ן במשחקים האירופים לא עוצרים את הביקורת צילום: איי אף פי

המיליארדים שהשקיעה אזרבייג'ן במשחקים האירופים לא עוצרים את הביקורת

מעצמת הנפט ומארחת המשחקים בבאקו זוכה למטחי ביקורת קשים על הפרת זכויות אדם, שחיתות, ומעצרים פוליטיים

15.06.2015, 12:51 | שירות כלכליסט

אזרבייג'ן מארחת את אירוע הבכורה של משחקי אירופה לאחר שהוציאה מיליארדי דולרים, זאת על רקע הביקורת בנוגע להפרת זכויות אדם שמפעילה לחץ על הנשיא אילהם אלייב.

קראו עוד בכלכליסט

התשובה של הוועד האולימפי האירופי למשחקי פאן אם והמשחקים האסייתים יצאה לדרך ביום שישי באצטדיון האולימפי של באקו שנבנה בעלות של 500 מיליון מאנאט (476 מיליון דולר). בטקס הפתיחה הצטרפו אל אלייב נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, זאת בעוד שמרבית המנהיגים האירופים, ביניהם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, סירבו לבוא.

יצרנית הנפט השלישית בגודלה מקרב מדינות האיחוד הסובייטי לשעבר, שבראשה עומדת משפחת אלייב כבר למעלה מארבעה עשורים, מעוניינת ללטש את הדימוי שלה שנפגע בעקבות התנגשויות עם ארגוני זכויות אדם. אזרבייג'ן שברה את שיאי ההוצאות בעת שארגנה את האירוויזיון ב-2012, והייתה המדינה היחידה שהתמודדה על אירוח המשחקים האירופים. על פי חלק מההערכות, היא הוציאה למעלה מ-3 מיליארד דולר, זאת על אף שירידת מחירי הנפט טלטלה את הכלכלה, הרחיבה את הגירעון התקציבי והובילה לצניחה בשווי המטבע המקומי.

באקו. התמרקה לקראת המשחקים האירופאים הראשונים, צילום: הלן בינט באקו. התמרקה לקראת המשחקים האירופאים הראשונים | צילום: הלן בינט באקו. התמרקה לקראת המשחקים האירופאים הראשונים, צילום: הלן בינט

המשחקים ממקדים את תשומת הלב על "שחיתות, מעצרים פוליטיים ומחדלים" במערכת הפוליטית, טוען נאטיק קפארלי, מזכ"ל קבוצת האופוזיציה האלטרנטיבה הרפובליקנית. "המדינה השקיעה מיליארדי דולרים כדי לחשוף בפני התקשורת העולמית את הבעיות שלה", הוסיף.

המטבע מאנאט נחלש השנה ב-25% מול הדולר, הביצועים השניים הגרועים ביותר מאחורי הרובל של בלרוס. בעקבות זאת, התשואה על אג"ח ממשלתיות לפירעון ב-2024 הנסחרות בדולר, טיפסה ביום רביעי ל-4.67%, השיעור הגבוה ביותר מזה למעלה מחודשיים.

קרן המטבע הבינלאומית הזהירה מפני "ירידה חדה ומתמשכת" בתפוקה הכלכלית אם מחירי הנפט ימשיכו לרדת. על פי התחזית של קרן המטבע, הצמיחה תואט ל-1.8% השנה מהתרחבות של 2.8% בשנה שעברה ו-5.8% ב-2013. עוד העריכו כי הגירעון התקציבי יתרחב ל-7% מהתמ"ג מ-0.4% בשנה שעברה.

אולם, בעוד הכלכלה מאטה אלייב הוציא 3.3 מיליארד דולר לפחות על המשחקים, כך על פי מחקר של קבוצות עצמאיות כמו המרכז לחקר כלכלי בבאקו. שר הספורט עזאד רחימוב טוען כי ההוצאות הסתכמו ב-1.97 מיליארד מאנאט, ומחציתן הוקדשו לבניית המתקנים.

המשלחת הישראלית לבאקו. אזרבייג המשלחת הישראלית לבאקו. אזרבייג'ן מכסה את הוצאות הנסיעות והאירוח של כל המשלחות ורכשה צי של אוטובוסים חדשים ומוניות מלונדון כדי להסיע את המבקרים ברחבי העיר בחינם. חברת התעופה הממשלתית אזרבייג'ן איירליינס מציעה כרטיסים בחצי מחיר עד סוף 2015 לזרים שמגיעים לאירוע. | צילום: איי אף פי המשלחת הישראלית לבאקו. אזרבייג

תיירים נוהרים במוניות

אזרבייג'ן מכסה את הוצאות הנסיעות והאירוח של כל המשלחות ורכשה צי של אוטובוסים חדשים ומוניות מלונדון כדי להסיע את המבקרים ברחבי העיר בחינם. חברת התעופה הממשלתית אזרבייג'ן איירליינס מציעה כרטיסים בחצי מחיר עד סוף 2015 לזרים שמגיעים לאירוע.

"המשחקים יציגו את הכוח של המדינה שלנו ואת הכישרון של האזרחים", כתב אלייב באתר האינטרנט שלו ביום שלישי. מעבר לסיכונים הכלכליים, בתחרויות ישתתפו 6,000 ספורטאים מ-50 מדינות, והוא יצא לדרך בשיאם של עימותים בין הממשל וארגוני זכויות אדם. אמנסטי אינטרנשיונל הודיעה כי נאסר על נציגיה להיכנס למדינה, ומשרד החוץ במדינה הורה בשבוע שעבר לארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה (OSCE) לסגור את המשרדים בבאקו בתוך חודש מבלי לספק הסבר.

המשחקים יצאו לדרך "באווירה של דיכוי ממשלתי חסר תקדים בעידן הפוסט סובייטי", הכריז ארגון זכויות האדם Human Rights Watch מניו יורק. "הדיכוי הממשלתי הופך את המשחקים לחשובים מכל הסיבות הלא נכונות", הגיבה רייצ'ל דנבר, מנהלת הארגון באירופה ובמרכז אסיה. הביקורת המוטחת היא תוצאה של המאמץ של "כמה קבוצות במערב" להפוך את המשחקים לפוליטיים ולצאת נגד אלייב בשל "הרצון העצמאי שלו", טען בפני העיתונאים עלי חסנוב, יועץ פוליטי המקורב לנשיא.

אזרבייג'ן היא מדינת חוק", הוסיף. "כחברים במועצה האירופית כבר קרוב ל-15 שנה, אנחנו נמצאים תחת תחום השיפוט של בית המשפט האירופי לזכויות אדם. כל מי שאינו מסכים עם פסיקות בית המשפט במדינה מוזמן לערער בפני בית המשפט האירופי". אולם באמנסטי סיפרו כי הממשלה הודיעה להם ביום שלישי בערב לבטל את הביקור המתוכנן ליום רביעי שבו היו אמורים לפרסם דו"ח על האופן בו עיתונאים, חברי אופוזיציה ופעילים בעד הדמוקרטיה "הושתקו בצורה מערכתית" באמצעות מעצרים, התקפות ועינויים בתקופה לפני המשחקים.

עם זאת, חסנוב טועם כי אזרבייג'ן לא קיבלה שום בקשה לבקר מצד אמנסטי. לדבריו, הרשויות מנעו ניסיונות של אנשים פרטיים המקושרים לארגון לחדור באופן לא חוקי למדינה. אולם הוא לא סיפק פרטים נוספים על המקרים. ב-OSCE דיווחו באפריל על "הרדיפה רחבת ההיקף של אנשים" וגינו את המעצר של פעיל זכויות האדם ראסול ג'פארוב על שורה של עבירות, ביניהן העלמת מס, ניצול מרות וזיוף.

חסנוב דחה את האשמות על רדיפה פוליטית וטען כי הן חסרות בסיס. עוד הוסיף כי אין אסירים פוליטיים באזרבייג'ן, שכן האסירים הורשעו בעבירות פליליות ספציפיות.

בלי כינונה של דמוקרטיה באזרבייג'ן "כרטיסים זולים, מוניות ומלונות בחינם, כבישים בלי פקקים ושוטרים מחייכים" יהיו זמינים למבקרים בלבד, מסכם פעיל האופוזיציה קפארלי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות