אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועץ המשפטי של הכנסת מזהיר את הח"כים מפני "לוביסטים שחורים" צילום: שאטרסטוק

היועץ המשפטי של הכנסת מזהיר את הח"כים מפני "לוביסטים שחורים"

עו"ד אייל ינון העביר מכתב לחברי הכנסת ובו הוא מזהיר אותם מפני פעילי מפלגות המקדמים אינטרסים כלכליים תמורת תשלום מבלי להיות רשומים כלוביסטים בכנסת: "זו פעילות פלילית ומי שמורשע בה - דינו כלוקח שוחד"

15.06.2015, 20:30 | אורי תובל

היועץ המשפטי של הכנסת, אייל ינון, העביר היום מכתב לחברי הכנסת ובו הוא מזהיר כי הגיעו אליו טענות על "לוביסטים שחורים" - פעילי מפלגות המקדמים אינטרסים כלכליים תמורת תשלום, מבלי שהם רשומים כלוביסטים בכנסת, וכשהם מנצלים את כוחם על חברי הכנסת ואת קרבתם אליהם. ינון הזהיר את הח"כים כי פעילות כזו היא פלילית ומי שמורשע בה, דינו כלוקח שוחד.

היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון, צילום: עטא עוויסאת היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון | צילום: עטא עוויסאת היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון, צילום: עטא עוויסאת

ינון כותב לח"כים כי "פעילים אלה לא ביקשו ולא קיבלו היתר לפעול כשתדלנים בכנסת, הם אינם נושאים תג המזהה אותם כשדלנים, ופרטי לקוחותיהם אינם מפורסמים באתר האינטרנט של הכנסת. למותר לציין כי פעילות זו, ככל שמתקיימת, הינה אסורה על פי חוק הכנסת".

היועץ המשפטי מסביר כי לפעילי המפלגות, שחלקם נמצאים בגוף הבוחר של המפלגה, יש זכות לגיטימית להשפיע על קידום אינטרסים ציבוריים ולכן נוכחותם במשכן חוקית. אולם כאשר הדבר מנוצל לקידום בשכר של אינטרסים כלכליים הדבר עלול להיחשב לעבירה פלילית, וזאת לפי סעיף ספציפי בחוק העונשין שנוסח כדי למנוע תופעות כאלה. לפי הסעיף ששמו "תיווך בשוחד ותמורה אסורה לבעל השפעה ניכרת", מי שיש לו השפעה על בחירה של נבחר ציבור ומקבל תמורה כספית כדי להשפיע על אותו נבחר בתפקידו, דינו שלוש שנות מאסר והוא נחשב כלוקח שוחד.

ינון מדגיש במכתבו, כי גם פעילים שאינם חלק ממפלגה שמנהלת בחירות פנימיות אינם רשאים לפעול בכנסת עבור לקוחותיהם מבלי שנרשמו באופן רשמי כשתדלנים וקיבלו לכך היתר מהוועדה שבראשה יו"ר הכנסת. כיום חמש מפלגות בכנסת אינן עורכות בחירות פנימיות, ובקואליציה חברות שלוש מפלגות כאלה: כולנו של שר האוצר משה כחלון, ש"ס בראשות שר הכלכלה אריה דרעי, ויהדות התורה.

"שתדלנות בשכר היא ביטוי מובהק לתרגום כוח ההשפעה הפוליטי הלגיטימי לרווח כלכלי אישי אסור ולניצול תלותם של נבחרי הציבור", כותב ינון שאומר כי בשל כך הנחה יו"ר הכנסת כי אישור כניסה קבוע למי שאינו נושא בתפקיד ממלכתי יותנה בחתימה על תצהיר שבו יוסבר למבקש כי ביצוע פעילות שדלנית בכנסת ללא היתר היא אסורה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות