אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היעדר פיקוח על בתי השקעות מונע הגבלת שכר בכיריהם צילום: עמית שאבי

היעדר פיקוח על בתי השקעות מונע הגבלת שכר בכיריהם

הסיבה: הפיקוח על הנהלת בתי ההשקעות מתבצע באופן ספוראדי תחת חברות בנות המפוקחות כל אחת על ידי רגולטור אחר

16.06.2015, 08:55 | רחלי בינדמן

הפצצה שהטילו השבוע המפקחת על הביטוח דורית סלינגר והמפקח היוצא על הבנקים דודו זקן בכל הנוגע להגבלת שכר יושבי הראש בבנקים ובגופים המוסדיים, לא תגיע בשלב זה לפתחם של מנהלי בתי ההשקעות, ובהם מנהלים כמו חגי בדש, מנכ"ל פסגות, שככל הידוע משתכר שכר בעלות של כ־5 מיליון שקל בשנה.

 

קראו עוד בכלכליסט

 

בעוד שזקן הוא בעל סמכות פיקוח על מנהלי הבנקים ואילו סלינגר בעלת סמכות פיקוח על מנהלי חברות הביטוח, אין כיום פיקוח הוליסטי ברמת בית ההשקעות. הפיקוח על הנהלת בתי ההשקעות מתבצע באופן ספוראדי תחת חברות בנות המפוקחות כל אחת על ידי רגולטור אחר. כך למשל, סלינגר מפקחת על חברות הגמל והפנסיה שתחת בתי ההשקעות ואילו רשות ני"ע תחת פרופ' שמואל האוזר מפקחת על חברות קרנות הנאמנות, ניהול התיקים ותעודות הסל.

 

מימין: דודו זקן ודורית סלינגר, צילום: אלכס קולומויסקי מימין: דודו זקן ודורית סלינגר | צילום: אלכס קולומויסקי מימין: דודו זקן ודורית סלינגר, צילום: אלכס קולומויסקי

 

בדצמבר, בזמן שהממשלה היתה תחת מערכת בחירות, הוצגו מסקנות ביניים של צוות בין־משרדי שבראשו עמדה מנכ"לית משרד האוצר הפורשת יעל אנדורן, ביחס לפיקוח משותף של הרשות ואגף שוק ההון ברמת בית ההשקעות. בצוות שבו ישבו האוזר וסלינגר מצאו כי הרחבת מנעד הפעילות של בתי ההשקעות (למשל כניסתם לתחום הביטוח) יחד עם מגמת

קונסולדיציה ענפית מביאה לניגודי עניינים הדורשים פיקוח הוליסטי ברמת בית ההשקעות. חברי הוועדה גיבשו המלצות לרגולציה שתאפשר לפקח על הפעילות של אותם גופים פיננסים.עדיין לא ברור מה יעלה בגורל ההמלצות אך הציפייה היא כי שר האוצר משה כחלון ייתן להן רוח גבית בשיתוף פעולה בין סלינגר להאוזר.

עדיין מתחת לרף עלות שכר הבכירים בשוק הפנסיה ב־2014

  • רונן טוב, יו"ר מיטב־דש גמל ופנסיה*: 2.49 מיליון שקל
  • יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים: 2.17 מיליון שקל
  • עופר אליהו, יו"ר מקפת פנסיה ומנכ"ל מגדל: 2.7 מיליון שקל
  • בצלאל צוקר, מנכ"ל מקפת פנסיה: 2.17 מיליון שקל
  • רונן מטמון, מנהל השקעות ראשי אקסלנס גמל: 1.48 מיליון שקל
  • *ומשנה למנכ"ל מיטב־דש
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות