אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נדחתה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני על הגז

נדחתה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני על הגז

הסיבה: היעדרות של אחד מחברי הקבינט הבכירים בשל נסיבות אישיות; לפי הערכות, ייתכן כי הישיבה תידחה לסוף החודש

16.06.2015, 14:22 | שאול אמסטרדמסקי

ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני בנושא מתווה פירוק מונופול הגז שתוכננה למחר - נדחתה ברגע האחרון. הסיבה הרשמית היא היעדרות של אחד מחברי הקבינט הבכירים בשל נסיבות אישיות. לפיכך, ההערכות הן שהישיבה תתקיים לקראת סוף שבוע הבא, עם אפשרות לדחייה נוספת לסוף החודש. הדחייה המאולצת תאפשר למשרדי הממשלה השונים לגבש מתווה מוסכם לפירוק דואופול הגז שיובא בין השאר גם לשימוע ציבורי.

קראו עוד בכלכליסט

נכון להיום (ג') עוד לא הושגה הסכמה בין נציגי המדינה לבין חברות הגז על מספר נושאים.הנושא המרכזי שעדיין אין עליו הסכמה כרגע הוא מועד לפיתוח מאגר הגז לווייתן.לפי שטר החזקה הנוכחי שבו מחזיקות חברות הגז, המועד המאוחר ביותר לפיתוח מאגר לווייתן הוא סוף שנת 2018. יחד עם זאת, בשל העיכובים במדיניות הממשלה בנושא הגז, שנוצרו כתוצאה מהחלטת הממונה על ההגבלים העסקיים שלא להעניק פטור מהסדר כובל, המדינה מוכנה לדחיה של שנה בפיתוח המאגר. החברות מצדן דורשות דחיה נוספת - לשנת 2020 ואולי אפילו יותר.

מימין: נתניהו ותשובה על רקע מאגר הגז תמר מימין: נתניהו ותשובה על רקע מאגר הגז תמר מימין: נתניהו ותשובה על רקע מאגר הגז תמר

נושא נוסף שעדיין נמצא במחלוקת הוא נקודות היציאה מהחוזים הקיימים שיש לחברת החשמל ולתחנות הכוח הפרטיות מול מאגר תמר. המדינה דורשת כי בכל החוזים החדשים שייחתמו תהיה לחברת החשמל ולתחנות הכוח אופציה לפתוח את החוזים בתוך כמה שנים, כשבתקווה עד אז יהיו ספקי גז נוספים בשוק, ולהתמקח על המחירים מחדש.

נציגי המדינה מקווים שבתוך 5 שנים יהיה בשוק לפחות שחקן נוסף שירכוש מחברות הגז את המאגרים כריש ותנין. גם סוגייה זו נמצאת עדיין במחלוקת, משום שחברות הגז דורשות תקופה ממושכת יותר למכירת השליטה בכריש ותנין מכפי שהמדינה מוכנה להעניק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות