אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השיא הצפוי בהיקף המשכנתאות החדשות ביוני: 6 מיליארד שקל צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

השיא הצפוי בהיקף המשכנתאות החדשות ביוני: 6 מיליארד שקל

העלייה שצופים הבנקים בהיקף נטילת המשכנתאות נזקפת בין היתר לזכות עלייה של 25% ברכישת דירות להשקעה, רגע לפני העלאת מס הרכישה ביולי. בקצב הנוכחי 2015 צפויה להיות שנת שיא, וכבר במחציתה נלקח סכום הלוואות של 31 מיליארד שקל

17.06.2015, 07:27 | תומר ורון

חודש יוני צפוי להיות החודש החזק ביותר בכל הזמנים בשוק המשכנתאות — הבנקים צופים כי היקף המשכנתאות החדשות יעלה על 6 מיליארד שקל. החודש החזק ביותר בשוק נכון להיום הוא אוגוסט 2012, אז נלקח סכום משכנתאות חדשות של 5.8 מיליארד שקל.

ביום שהריבית תעלה פצצת הזמן שמסתתרת בתיק המשכנתא שלכם אם לקחתם את המשכנתא לכל אורך 2009–2010, אין לכם סיבה לנשום לרווחה. זה מה שיקרה להחזר החודשי אם הריבית תעלה שאול אמסטרדמסקי, 48 תגובותלכתבה המלאה

בבנקים מציינים כי ישנה עלייה בפעילותם של משקיעים המקדימים רכישות לפני כניסתו הרשמית של מס הירושה במתכונתו החדשה בתחילת החודש הבא, וזו יכולה להיות אחת הסיבות לקביעת השיא.

קונים יותר דירות חדשות

 

נתוני האוצר לרבעון הראשון של 2015 שהתפרסמו אתמול הראו כי מספר הדירות שנרכשו ברבעון הראשון של השנה הגיע ל־32 אלף יח"ד. מספר מרשים זה הוא גם הנתון השני בגובהו בעשור כולו. אחד הנתונים ששוק המשכנתאות נהנה ממנו הוא העלייה במספר עסקאות הדירות החדשות — 21% בהשוואה לרבעון הקודם, שבו נרשם זינוק של 52% בהשוואה לזה שלפניו.

קראו עוד בכלכליסט

גם מספר העסקאות לרכישת דירות להשקעה גבוה ב־25% מזה שנרשם ברבעון הקודם, וההערכות הן כי מספר הרכישות של המשקיעים עוד יעלה ברבעון הבא בעקבות העלאת שיעור מס הרכישה הצפוי בתחילת יולי הקרוב. כבר כעת מספר העסקאות לרכישת דירות להשקעה הוא הגבוה ביותר מאז הרבעון האחרון של 2010, ולפי ההערכות שיא זה צפוי להישבר. לפי הערכות האוצר, התייקרות הדירות להשקעה בעקבות העלאת מס הרכישה תביא לירידה של 35% ברכישת דירות אלה

כמו כן, בבנקים מציינים שלא מעט מן המשקיעים אשר מקדימים את הרכישה נכנסים לבנק כדי לקבל אישור עקרוני למשכנתא ולא נוטלים אותה בחודש הנוכחי — דבר שככל הנראה מעיד שקצב הפעילות יישאר גבוה בחודשים הבאים. אישור עקרוני שמהווה את הסכמת הבנק להעניק את המשכנתא תקף לשלושה חודשים.

המפקח על הבנקים דודו זקן. בנק ישראל תומך במיחזור משכנתאות וכך מעודד את השוק, צילום: מיקי אלון המפקח על הבנקים דודו זקן. בנק ישראל תומך במיחזור משכנתאות וכך מעודד את השוק | צילום: מיקי אלון המפקח על הבנקים דודו זקן. בנק ישראל תומך במיחזור משכנתאות וכך מעודד את השוק, צילום: מיקי אלון

 

31 מיליארד שקל בחצי שנה

 

חודש יוני מצטרף לחמשת החודשים הראשונים של השנה שהתאפיינו בביקושים מוגברים למשכנתאות. סכום המשכנתאות החדשות בחודש מאי היה 5.8 מיליארד שקל - זינוק של 29% לעומת מאי אשתקד. אם ביצועי המשכנתאות ביוני אכן יעמדו על כ־6 מיליארד שקל, אז המחצית הראשונה של 2015 תסתכם בביצועי שיא של 31 מיליארד שקל, זאת לעומת 25.5 מיליארד שקל במחצית הראשונה של 2014 - עלייה של 22%.

נתונים אלה כוללים גם מיחזורי משכנתאות המתבצעים במסגרת הקמפיין של בנק ישראל ומשרד הבינוי לעידוד הזכאים שנטלו משכנתאות מהמדינה למחזר אותן בבנקים. היקף המיחזורים האלה היה בחמשת החודשים הראשונים מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות