אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למי יועיל צמצום הפטור ממס שבח של כחלון? צילום: עומר מסינגר

למי יועיל צמצום הפטור ממס שבח של כחלון?

ל"כלכליסט" נודע כי לפי נתוני רשות המסים הזמן הממוצע למכירת דירה הוא 250 יום - נתון המטיל ספק ביוזמה של שר האוצר לקיצור הזמן בו ניתן פטור ממס שבח למשפרי דיור משנתיים לשנה

17.06.2015, 09:33 | עמרי מילמן

לפי נתוני רשות המסים, הזמן הממוצע שלוקח למשפרי דיור למכור את דירתם הישנה עומד על 250 יום, כך נודע ל"כלכליסט". הנתון הזה מטיל צל על אחד המהלכים ברפורמת הדיור שעליהם הכריז בשבוע שעבר שר האוצר משה כחלון: צמצום תקופת ההמתנה שבה ניתן למכור את הדירה הראשונה מבלי לשלם מס שבח על הדירה השנייה, שבמסגרתו היא נחשבת כדירה להשקעה, משנתיים לשנה.

קראו עוד בכלכליסט

מטרת המהלך של כחלון היא לעודד את אלו שמחזיקים ברשותם שתי דירות ומעוניינים למכור אחת מהן, לעשות זאת במהירות גדולה יותר. זאת במטרה להגדיל את היצע הדירות בשוק. אך כעת הנתון שנמצא בידי רשות המסים גורם למהלך להיראות כמיותר במעט.

הנתונים אינם מפולחים

המספר שבידי רשות המסים אמנם אינו מספק את התמונה המלאה, שכן הוא מספר ממוצע שלא מציג פילוח מדויק, אך הוא כן מחזק את ההערכות שלפיהן מהלך זה של כחלון לא אמור להשפיע באופן על שוק הנדל"ן.

כמו כן, רשות המסים נשענת בחישוביה על תקופות הדיווח, שיכול להתקבל עד 40 יום ממועד המכירה. סביר להניח שמוכרי הדירות לא מזדרזים לרוץ ולדווח לרשות המסים מיד עם המכירה, כך שבפועל ייתכן כי תקופת ההמתנה אף קצרה יותר.

עוד נודע ל"כלכליסט" כי ההערכות שעליהן התבסס משרד האוצר בקביעת צמצום תקופת ההמתנה הן לא של רשות המסים. במשרד האוצר התבססו על מחקר בינלאומי שלקח את נתוניו מהאתר יד 2. לפי נתוני האתר, למי שרצה למכור את דירתו נדרשו 3.5–5 חודשים בממוצע ב־2014.

ההערכות שעליהן התבסס משרד האוצר בקביעת צמצום תקופת ההמתנה משנתיים לשנה התבססו על מחקר בינלאומי שלקח את נתוניו מאתר האינטרנט יד 2, צילום: אוראל כהן ההערכות שעליהן התבסס משרד האוצר בקביעת צמצום תקופת ההמתנה משנתיים לשנה התבססו על מחקר בינלאומי שלקח את נתוניו מאתר האינטרנט יד 2 | צילום: אוראל כהן ההערכות שעליהן התבסס משרד האוצר בקביעת צמצום תקופת ההמתנה משנתיים לשנה התבססו על מחקר בינלאומי שלקח את נתוניו מאתר האינטרנט יד 2, צילום: אוראל כהן

אלא שהנתונים המצויים בידי האתר אינם מפולחים בדייקנות לפי קטגוריות. כלומר, אי אפשר לדלות מהם את הנתונים המתייחסים באופן ספציפי למשפרי דיור, שכן הנתונים מתייחסים באופן כללי למי שמכר, או הציע למכור, דרך האתר את דירתו.

כך למשל, ייתכן שבעלי דירה להשקעה שמכרו אותה, וגם כך אינם זכאים לאותו פטור ממס שבח שמוגבל לשנתיים, כלל לא הזדרזו למכור את הדירה ולכן העלו את הממוצע - שגם כך הוא מאוד נמוך.

על פי הערכות האוצר, נכון לספטמבר האחרון 17 אלף דירות היו ב"תקופת המתנה". צמצום תקופת ההמתנה אמור לצמצם את היקף הדירות ולזרז את כניסתן של אותן דירות לשוק.

אמנם נתוני רשות המסים מעלים סימן שאלה ביחס ליעילות המהלך, אך בכל זאת ניתן לומר כי הוא עשוי להשפיע על הורדת כוח המיקוח של מוכרי הדירות. זאת משום שתקופת ההמתנה שעומדת לרשותם תקטן חוקית בחצי. כמו כן, אין סיבה לא לקצר תקופת המתנה שממילא אינה מנוצלת עד תומה.

לאוצר חסרים נתונים

בכל הנוגע לצמצום תקופת הפטור ממס שבח עבור דירות הניתנות בירושה, הנתונים של האוצר עמומים עוד יותר. כיום, אדם היורש דירה אינו מחויב במס על כך. חבות המס חלה עליו רק כאשר הוא רוצה למכור את הדירה ולממש את הפטור ממס שבח.

על פי הערכות האוצר, כ־10,000 דירות בשנה מורשות על ידי בעלי דירה שזו דירתם היחידה, כך שהם זכאים בעצמם לפטור.

על בסיס הערכה זו ישנן כיום עשרות אלפי דירות כאלו. הערכות שמרניות טוענות למלאי של 50 אלף דירות, ואילו הערכות מקלות יותר טוענות שהמספר הוא 200 אלף דירות.

אין מספרים רשמיים הנוגעים לדירות האלו, ובאוצר לא יוכלו למצוא נתונים רלבנטיים - פשוט כי הם לא בנמצא - מה שיקשה עליהם לבדוק אם מהלכיו בתחום אפקטיביים או לא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
למה יש תקרת מס על ביטוח לאומי לשכירים בכירים ולשאר 5% משכרם????
למה יש תקרת מס על ביטוח לאומי לשכירים בכירים ולשאר 5% משכרם???? שישלמו 5% כמו כל העובדים בעלי השכר הנמוך והממוצע !!!!!!! למה שכר המנכ"ל 4000000 ש"ח בחברות שמקבלות סיוע הקלות ובטחון והציבור משקיע בהם את הפנסיה שלו , ועובדת הנקיון מרוויחה 4000 ש"ח שכר רעב , היא גם חשובה אם היא לא תנקה כמו שצריך את השירותים המנכ"ל הבכיר יקבל דיזנטריה וכל החברה תושבת.... עוד ועוד עיוותים ... המשקיעים בדיור לילדיהם במדינת ישראל הם לא הבעייה האמיתית של חוסר ההגינות והחזירות כלפי העם העובד הסביר והפשוט במדינת ישראל
ליאת רו"ח , חולון  |  18.06.15
10.
פעולותיו של שר האוצר כחלון רעות לכולנו
מכירת הדירות למשקיעים יעצרו .... בהעדר ביקושים לדירות הקבלנים יעצרו התחלות בניה ... עקב צמצום רכישת הדירות, הכנסות האוצר ממיסי נדל"ן יפגעו וירדו .... עקב הפגיעה בהיצע הדירות, מחירי הדירות יתייקרו מאד .... עקב צמצום במספר הדירות להשכרה, מחירי השכירות יאמירו ...
המצב על הפנים  |  18.06.15
9.
מי שקונה היום דירה לשיפור מגורים לפני שמכר את הישנה רחוק
מלעשות צעד חכם . לא רצוי להתחייב על דירה אשר במקרים רבים יקרה מהנוכחית , לפני שמכרת את הישנה . מוכרים , רואים מה באמת נתקבל , ולא חלומות או דמיונות .. מתנים את המכירה בפינוי של כמה חודשים או חצי שנה , ואז מחפשים בנחת .
חכם בלילה , מרכז  |  18.06.15
8.
כחלון חוזר על הטעויות של הטירון יאיר לפיד ויגרום רק לעליית מחירי השכירות
כל המהלכים החפוזים והנמהרים שביצע האוצר בשוק הנדל"ן בשנים האחרונות רק גרמו לנזקים אדירים ... שוק הנדל"ן בישראל חייב תכנון ועבודה מקצועית ... ההחלטה האומללה של ממשלת אולמרט להפסיק שיווקי דרדע באזור המרכז יצרת מחסור עצום בדירות והביאה לחלוקת דירות לא חוקים .... השליפות של שטיניץ לעודד את מכירת הדירות המושכרות הוציאה את דפני ליף וחבריה לאוהלי המחאה בשד' רוטשילד ... צעדיו המטומטמים של לפיד גרמו להיסטריה של אזרחים לרכישת דירה, ולבזבוז של מאות מיליונים שנשפכו לכיסי הקבלנים אבל לא עזרו בשקל לאזרחי המדינה שביקשו קורת גג ... הפתרון לבעית הדיור בישראל זה לבנות ולבנות ... כדאי לאוצר לשקול להעניק מענק ע"ס 500,000 שקל לזוגות לרוכשי דירה ראשונה ששירתו שרות מלא כלוחמים בצה"ל, 250,000 שקל לרוכשי דירה ראשונה ששירתו שרות מלא כתומכי לחימה, 100,000 שקל לרוכשי דירה ראשונה לחסרי דירה שירתו שרות צבאי מלא ...
כחלון הטירון  |  18.06.15
לכל התגובות