אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רבוע כחול רוצה למכור את כל מגה ולצאת מקמעונאות המזון צילום: יובל חן

רבוע כחול רוצה למכור את כל מגה ולצאת מקמעונאות המזון

לאחר שתיפטר מסניפי הדיסקאונט ההפסדיים מתכננת אלון רבוע כחול למכור גם את הסניפים העירוניים והרווחיים שלה, של רשתות מגה בעיר ועדן טבע מרקט, כיחידה אחת בריאה. בשל רווחיות הסניפים העירוניים, סביר שעובדיהם לא יפוטרו

18.06.2015, 07:09 | נורית קדוש

המהלך לסגירת סניפי הדיסקאונט של רשתות You וזול בשפע מסתמן כצעד בדרך ליציאת אלון רבוע כחול מענף קמעונאות המזון באמצעות מכירה עתידית של הרשת העירונית מגה בעיר. "יש לאלון רבוע כחול הצעות ממספר קונים שמוכנים לשלם לפחות 500 מיליון שקל על מגה בעיר, אבל החברה לא יכולה לקדם עסקה כזאת לפני שתיפטר מסניפי הדיסקאונט שמסבים לה הפסדים כבדים" - כך טוען גורם בסביבת חברה.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, יש הכרח למכור קודם את הסניפים ההפסדיים משום שההוצאות השונות ובהן הוצאות המטה חייבות להיתמך בהכנסות הזרוע הבריאה. "אם ימכרו היום את מגה בעיר לא יהיה מהיכן לממן את ההפסדים של זרוע הדיסקאונט ואת עלויות המטה שחייב להמשיך ולשרת את הסניפים שנותרו, ולכן פועלים בחברה לקדם יציאה מהדיסקאונט. רק לאחר השלמת צעד זה, יגיעו למכור את מגה".

שווייה של מגה מוערך על בסיס 4% רווחיות תפעולית לתת הרשת שמגלגלת 3 מיליארד שקל, המשקפים החזר השקעה בתוך ארבע שנים. ההערכות הן כי היציאה מענף קמעונאות המזון, שמהווה גיבנת על קבוצת אלון רבוע כחול, תעלה את ערכה של החברה בכמיליארד שקל. לצד תרומתו לקבוצה, המהלך טומן בחובו מאבק נוסף עם כ־3,500 עובדים שמועסקים בסניפים העירוניים ומאוגדים תחת הסכם קיבוצי (1,500 עובדים נוספים אינם כלולים בהסכם), אף שהרוכשים הפוטנציאליים צפויים להסכים לכבד את ההסכם הקיבוצי עמם, תוך הפחתה מסוימת בתנאיו, וזאת נוכח הרווחיות הגבוהה יחסית שמאפיינת את תת הרשת.

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

הבוקר יתקיים דיון דחוף במשרדו של אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות, בעקבות חשיפת “כלכליסט” אתמול כי אלון רבוע כחול מבקשת לצאת מתחום הדיסקאונט באמצעות סגירת 52 חנויות בתת הרשתות You וזול בשפע, מהלך הכרוך בפיטורי כ־2,000 עובדים. ההחלטה התקבלה בעקבות הנחיית דירקטוריון אלון רבוע כחול לגבש תוכנית הבראה למגה. בחברה הבינו כי נטל הסניפים ההפסדיים בפורמט הדיסקאונט לא מאפשר לשקם את מגה וניהלו בימים האחרונים מגעים עם ועד עובדי הרשת במטרה לקבל הסכמתו לפיטורי אלפי עובדים המוגנים על ידי הסכם קיבוצי. סירובו של הוועד למהלך הוביל להתערבותו הדחופה של ניסנקורן, שזימן את הצדדים באופן מיידי. ההערכות הן כי ניסנקורן יפעל לגבש פשרה שבמסגרתה תוכל מגה לפטר את אותם 2,000 עובדים, שכן אחרת חרב הפיטורים תרחף מעל כל 7,000 עובדיה.

מנכ”ל קבוצת אלון אביגדור קפלן. צפוי להתפשר ולמכור את סניפי הדיסקאונט לכמה גורמים, צילום: אלכס קולומויסקי מנכ”ל קבוצת אלון אביגדור קפלן. צפוי להתפשר ולמכור את סניפי הדיסקאונט לכמה גורמים | צילום: אלכס קולומויסקי מנכ”ל קבוצת אלון אביגדור קפלן. צפוי להתפשר ולמכור את סניפי הדיסקאונט לכמה גורמים, צילום: אלכס קולומויסקי

משיחות עם גורמים בענף עולה כי אין קונה יחיד שמעוניין לרכוש את כל קבוצת סניפי הדיסקאונט כמקשה אחת. אביגדור קפלן, מנכ"ל קבוצת אלון שהעדיף אפשרות זו, צפוי להתפשר ולפצל את הסניפים בין מספר גורמים, אולם גם אז ייאלץ להמשיך ולהתמודד עם הוצאות חלק מהסניפים. "קפלן רצה למכור את כל חנויות הדיסקאונט תמורת 300 מיליון שקל, ושהקונה יפעיל את החנויות שירצה ואת היתר יסגור. עם הזמן הוא כנראה הבין שאין מי שיסכים לקחת על עצמו עסקת חבילה כזאת ושהוא יצטרך לסגור בעצמו את החנויות שאין להן תקנה", טוען בכיר בענף.

הערכות בענף הן כי מתוך 52 הסניפים קפלן יכול למכור כ־40, מה שישאיר את אלון רבוע כחול עם הוצאות שכר הדירה והארנונה של כ־12 סניפים שייסגרו. אלא שגם 40 החנויות שלהן יש קונים פוטנציאליים סובלות משטחי מסחר גדולים מאלו שהקונים מעוניינים בהם, ולכן אלון רבוע כחול תצטרך לשאת בחלק מעלויות שכר הדירה והארנונה שלהם, כפי שעשתה בעבר כשמכרה סניפים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות