אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא מוצאים את השלט? העבירו ערוצים בטלוויזיה בכוח המחשבה צילום: shutterstock

לא מוצאים את השלט? העבירו ערוצים בטלוויזיה בכוח המחשבה

ניסוי של ה-BBC הוכיח כי ניתן להשתמש בקסדה שקוראת גלי מוח כדי להפוך את הצופה לשלט רחוק בעצמו: כדי להדליק את הטלוויזיה צריך רק להתבונן בה ולהתרכז וניתן גם לעבור בין ערוצים ולכבות את המכשיר

18.06.2015, 12:03 | הראל עילם
לא מוצאים את השלט? אין לכם כוח לקום מהכורסא? תאגיד התקשורת הגדול בעולם, ה-BBC, רוצה להקל עליכם: השבוע הוא חשף פרויקט שבמרכזו קסדה שקוראת את גלי המוח והופכת את המשתמש לשלט רחוק. הקסדה מתמשקת עם הממיר החכם iPlayer של התאגיד.

קראו עוד בכלכליסט

הפיתוח כעת מאפשר למשתמשים רק לכבות ולהדליק את הטלוויזיה בכוח המחשבה ונועד לבעלי מוגבלויות - אם כי אנשי חטיבת הדיגיטל של ה-BBC לא פוסלים את האפשרות שבעתיד הקסדה תאפשר למשתמשים לעבור בין ערוצים ולחפש תכנים ותכוון לכל ציבור המשתמשים הרחב.

המוח הופך לשלט רחוק, צילום: shutterstock המוח הופך לשלט רחוק | צילום: shutterstock המוח הופך לשלט רחוק, צילום: shutterstock

כדי להדליק את הטלוויזיה על המשתמש להביט בה ולהתרכז בה. הפעולה מתבטאת בגלי מוח בתדרים שונים, מה שמאפשר לקסדה להפוך את המוח לאמצעי ממשק. לאחר שהמשתמש מפעיל את הטלוויזיה, הוא מוזמן לתפריט בחירת ערוץ, כאשר על המסך מופיע אחד מחמישה ערוצים שמתחלפים כל עשר שניות. המשתמש אז יכול להתרכז או להירגע כדי לבחור את הערוץ. מחשבה נוספת תסגור את הטלוויזיה.

השימוש בקסדות שקוראות גלי המוח במגוון של ממשקי אדם-מכונה אינו חדש. מהנדסים גם יצרו ממשקים המאפשרים למשתמשים לשלוט במשחקי מחשב ובמזל"טים בעזרת גלי המוח. אבל הפיתוח הגדול ביותר באב הטיפוס של ה-BBC הוא בעצם העובדה שניתן כעת להשתמש גם בקסדה EEG פשוטה וזולה, ללא צורך לרכוש ציוד בעלות של אלפי דולרים. בדרך זו, יתכן שמרפאות, בתי אבות ובתי חולים יוכלו להצטייד בקלות בכלי הזה ויאפשרו למטופלים בעלי נכויות לצפות בטלוויזיה כאשר ירצו בכך.

סיריוס שאיהאן, ראש מחלקת הפיתוח העסקי ב-BBC, אמר כי הניסוי הראשוני כלל עשרה עובדי החברה שהצליחו להפעיל ולכבות את הטלוויזיה בעזרת כוח המחשבה בלבד. "זה היה קל יותר לחלק מהעובדים מאשר לאחרים, אבל בסופו של דבר זה עבד בשביל כולם" אמר שאיהאן.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות