אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם טים דאנקן ימשיך ב-NBA בגלל שאיבד את הונו בהונאה? צילום:אי פי איי

האם טים דאנקן ימשיך ב-NBA בגלל שאיבד את הונו בהונאה?

ההבטחה לחוזה של מיליוני דולרים לא תהווה גורם בהחלטתו של טים דאנקן האם לשוב ל-NBA לעונה ה-19 במספר שלו, זאת על אף ששחקנה של סן אנטוניו ספרס הודה שהפסיד יותר מ-20 מיליון דולר בשל יועץ פיננסי לא ישר

21.06.2015, 12:53 | שירות כלכליסט

ההבטחה לחוזה של מיליוני דולרים לא תהווה גורם בהחלטתו של טים דנקן האם לשוב ל-NBA לעונה ה-19 במספר שלו, זאת על אף ששחקנה של סן אנטוניו ספרס הודה שהפסיד יותר מ-20 מיליון דולר בשל יועץ פיננסי לא ישר.

קראו עוד בכלכליסט

טים דאנקן עם מאנו ג טים דאנקן עם מאנו ג'ינובלי. ההפסדים שנצברו בין השנים 2005-2012 התגלו במהלך ביקורת על מצבו הפיננסי של דאנקן, שנערכה במסגרת הגירושים שלו | צילום:אי פי איי טים דאנקן עם מאנו ג

"למזלי הייתה לי קריירה ארוכה והרווחתי כסף טוב", אמר דאנקן (39), שהרוויח 220 מיליון דולר לאורך הקריירה שלו, כולל 10 מיליון דולר בעונה החולפת. "זה היה סכום משמעותי, אבל זה לא ישנה את החיים שלי, ויגרום לי לקבל החלטות".

בינואר, דאנקן תבע את יועצו הפיננסי לשעבר, צ'רלס בנקס, בטענה שדחף אותו לבצע השקעות על אף ניגודי אינטרסים שהובילו בסופו של דבר להפסדים. על פי התביעה, בנקס הסתיר את האינטרסים שלו בהזדמנויות ההשקעה שהמליץ לדאנקן, שנבחר 15 פעמים למשחק האולסטארס.

ההפסדים שנצברו בין השנים 2005-2012 התגלו במהלך ביקורת על מצבו הפיננסי של דאנקן, שנערכה במסגרת הגירושים שלו.

"סמכתי על מישהו שיעשה את העבודה שעבורה העסקתי אותו, והוא ניצל את האמון שלי והחל להשתמש בכסף שלי", אמר בראיון. לדבריו, הוא חשף את הסיפור על מנת לשלול את טענתו של בנקס שההפסדים נגרמו בעקבות אי הבנה או מכיוון שהיה חסר סבלנות ודרש לסגת מהשקעות מסוימות. "אני רוצה שאנשים יבינו שההצהרות שפרסם אינן נכונות, שהוא רק מנסה להציג עצמו באור חיובי ולהציל את הדימוי שלו כשכבר אין מה להציל".

עורך דינו של בנקס, אנטרוי אראולה מסר את תגובתו: "לפי ההבנה שלנו, בנקס לא שוחח או העביר הצעות לעורכי דינו של דנקן בבוקר שבו הגיש דאנקן את התביעה נגד בנקס", נכתב בהצהרה. "למעשה, בנקס הופתע מהמהלך המשפטי, מכיוון שלדנקן אין שום טענות נגדו. ני"ע שמצוין בתביעה עדיין קיים ודאנקן מרוויח עליו ריבית של 12%, וההשקעות של דאנקן כמכלול רשמו ביצועים טובים. אנחנו בטוחים שכשכל העובדות יוצגו, יהיו ברור שהטענות הן חסרות בסיס".

עם זאת, דאנקן טוען עוד כי בנקס ניסה למנוע ממנו להגיש את התביעה, בטענה כי ישיב לו את הכסף. "נתנו לו הזדמנות לעמוד במילה שלו", ציין דנקן. "לא קרה מזה דבר. היינו חייבים להתקדם". הוא הוסיף כי אינו מתכוון לשפוט את עצמו על כך שלא שמר בצורה טובה יותר על הכסף שלו. לדבריו, ה-NBA עושים "עבודה מעולה" בכל הקשור ללימוד השחקנים על מלכודות שעלולות להתלוות לניהול הכסף שלהם. "חשבתי שבגדול אני עוקב אחר העניינים. צריך להעסיק אנשים שיבדקו אנשים שבודקים אנשים. עשיתי זאת למשך זמן מה. אך ברור כי הגעתי לנקודה שבה האנשים בהם בטחתי בדקו את עצמם", טוען דאנקן, שנבחר פעמיים ל-MVP של הליגה וזכה חמש פעמים באליפות עם הספרס. "השורה התחתונה היא: אתה לא יכול לכעוס על עצמך. אני כל הזמן חוזר על המילה הזו, אבל כן, בטחתי במישהו, ושגיתי. נדפקתי בגלל זה. אני לא כועס על עצמי בגלל זה, זה הלקח שלמדתי לעולם לא אשים את עצמי שוב בסיטואציה הזו".

טים דאנקן. לא הולך להרצות לאף אחד, צילום: רויטרס טים דאנקן. לא הולך להרצות לאף אחד | צילום: רויטרס טים דאנקן. לא הולך להרצות לאף אחד, צילום: רויטרס

הזמנות אישיות למכוניות ואחזקות פיננסיות

דאנקן סיפר כי הכיר את בנקס בשנתו הראשונה בליגה ב-1998. על פי התביעה, בעידודו של בנקס, השקיע השחקן כמה מיליוני דולרים במלונות, מוצרי טיפוח, מרצ'נדייז של ספורט ויקבים, שהיו בבעלות היועץ או שבהם היו לו אחזקות פיננסיות.

בנקס הוא משקיע, ובינואר טען כי דאנקן משתמש בתביעה כדי לצאת מהשקעות בשותפויות מוגבלות. בראיון שהעניק באותה תקופה טען כי הוא ודנקן שותפים מוגבלים במספר עסקאות, וכי הוא לא שימש כיועץ הפיננסי של השחקן מאז 2007.

דאנקן מצידו אומר כי לא יחפש הזדמנויות לחנך את השחקנים הצעירים כיצד לנהל את הכסף שלהם. "אני לא איש של הרצאות. אני לא מתכוון להטיף לאף אחד", אמר דאנקן, שהמיזמים שלו מחוץ למגרש כוללים את BlackJack Speed Shop, עסק של הזמנות אישיות למכוניות בעל שני סניפים בטקסס. "אני לא אצא לדרכים כדי להזהיר אנשים".

עם זאת, דאנקן אומר כי הוא מקווה שהסיפור שלו "יתפרסם" כך שהשחקנים הצעירים יוכלו ללמוד להיזהר ולא לחשוב שזה לעולם לא יקרה להם. "אני בחור נאמן, אני עומד במילה שלי, והנחתי שאנשים אחרים יעשו זאת גם. אבל זה לא מיד קורה ככה בחיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות