אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טכנופוביה, לא מה שחשבת: העיירה שפחדה מן ה-WiFi

דו"ח טכנולוגי

טכנופוביה, לא מה שחשבת: העיירה שפחדה מן ה-WiFi

עשרות אמריקאים שחיבור רשת אלחוטי גורם להם לכאב פיזי חד מצאו מפלט בכפר נידח במערב וירג'יניה, האיחוד האירופי עומד להמטיר גשם כבד על גוגל ומצר את צעדי פייסבוק וקובה מגלה את האינטרנט

21.06.2015, 15:55 | יוסי גורביץ

עיירת המנודים

אחת התופעות המשונות של העידן הנוכחי היא רגישות לאות אלקטרומגנטי, Electrosensitivity או EHS בלעז. מדובר בתופעה שהמדע עוד לא הצליח להחליט אם היא בכלל קיימת ואם כן, מה היא; אבל הסובלים ממנה, אחוז קטן מאד מהאוכלוסיה, נשבעים שעצם הקרבה לפס רחב גורמת להם מצוקה וכאבים פיזיים.

כתוצאה מכך, נרשמה בשנים האחרונות הגירה שקטה של סובלים מ-EHS לעיירה קטנה בשם גרין בנק במערב וירג'יניה. היחוד של גרין בנק הוא שמשום שהיא יושבת סמוך מאוד למצפה כוכבים פדרלי, השימוש ב-WiFi אסור בה, ואין בה קליטה סלולרית.

אמאל אמאל'ה, WiFi! | צילום: shutterstock אמאל

כ-40 סובלים מ-EHS נהרו לעיירה, שבה יש בסך הכל 120 תושבים, ולמרות שמדובר באופן כללי באנשים לא מזיקים, נוצרו תוך זמן קצר חיכוכים בינם ובין המקומיים. מערב וירג'יניה איננה, איך לומר, המקום הקוסמופוליטי ביותר בסביבה, והמהגרים החדשים החלו לדבר על התנכלות.

המקומיים, מצידם, טענו שהם לא ערוכים לפלישה שלשווה ערך לשליש מהאוכלוסיה, שלא רק משבשים את הכלכלה המקומית בעצם נוכחותם, גם יש להם דרישות משונות והתייחסות מתנשאת כלפי המקומיים. בכמה מקרים, טענו המהגרים שפגישות או כינוסים שלהם שובשו. הם טוענים שהם סובלים מאי הבנה מצד המקומיים, שחלק מהם עבדו או עובדים בחברות טלקום ושחושבים שהסובלים מ-EHS מביעים עוינות כלפי התעשיה.

הרתעה, בייבי

גוגל, כך נראה, עומדת לחטוף שטוזה של ממש מהאיחוד האירופי. זה האחרון הוציא לה מכתב התרעה, על פי בכוונתו לקנוס אותה בסכום גדול בשל ניצול מעמדה בשוק כדי לדחוק מתחרים, אחד הסעיפים שבהם נחקרת גוגל כבר שנים.

כמה גדול? האיחוד לא נקב במספרים, אבל הוא אמר שהסכום יהיה גדול מספיק כדי לשמש כ"הרתעה", מה שאומר שאם הפעם הם רציניים בקשר למה שהם כותבים, הם מדברים על יותר ממיליארד דולר. אינטל, שנתפסה באיחוד האירופי בהפרת חוקי ההגבלים העסקיים, ספגה קנס של כמעט מיליארד וחצי לפני כמה שנים; מיקרוסופט ספגה, בתחילת שנת האלפיים, קנס שהאמיר עם הזמן עד שני מיליארד ומשהו.

האיחוד האירופי מחפש את גוגל האיחוד האירופי מחפש את גוגל האיחוד האירופי מחפש את גוגל

וכך צריך: חברות בגודל של גוגל חושבות שהן יכולות להתנהל כמו מדינה עצמאית. אם המדינות האמיתיות רוצות לשמור על מעמדן מול תאגידים כאלה, הן צריכות להחזיר לעצמן את ההרתעה. קנס של כמה מיליארדים, שבתרבות התאגידית האמריקאית נלווית אליו גם תביעה על כמה מאות מיליונים מצד משקיעים כעוסים, צריך להיות כואב מספיק כדי למשוך את תשומת הלב של לארי פייג' ושאר בכירי החברה, ולגרום להם לחשוב שוב על עבירה על החוק – משהו שגוגל עושה כל שני וחמישי. 

יסוד שני של הרתעה, עם זאת, הוא ענישה מהירה. הליך של שנים, שבמסגרתו המנכ"ל מספיק להתחלף ויכול לזרוק את התיק על קודמו בתפקיד, לא בדיוק מועיל כאן. אבל נראה שמול פייסבוק, האיחוד מתחיל להתעורר במהירות רבה יחסית.

פרבוטן!

פייסבוק הודיעה בשבוע שעבר על כלי ריגול חדש שלה: אחרי שכמה וכמה גורמים הזהירו אותה מפני שימוש בזיהוי פנים, היא הכניסה אותו בדלת האחורית. היא השיקה "כלי ארגון תמונות" שיסדר את התמונות שלך על פי האנשים שמופיעים בהן. הכלי נקרא Moments והוא הושק בשבוע שעבר בארה"ב.

ובכן, Moments לא יגיע בעתיד הקרוב לאירופה. הרגולטורים שם, שחלקם כבר מנהלים מאבק משפטי נגד פייסבוק וחלקם מתריעים עליה ככלי ריגול מזה שנים, נעמדו על הרגליים האחוריות. הם הודיעו לפייסבוק שאם היא חושבת להביע את התועבה הזו לחופיהם, היא צריכה להיות בשיטת opt-in, כלומר שהמשתמש יצטרך להחליט בעצמו אם הוא רוצה לאפשר לזוועה לזהות אותו ורק אחר כך היא תוכל להיות מופעלת כלפיו.

moments של פייסבוק moments של פייסבוק moments של פייסבוק

לפייסבוק, כמובן, אין שום אופציה כזו. הברירה להשתמש היא "אתה הרכוש שלנו ואנחנו נשתמש בך איך שבא לנו, ואם זה לא מתאים לך אתה יכול למחוק את החשבון שלך בפייסבוק אבל זה לא יעזור כי נמשיך לעקוב אחריך באמצעות כפתורי Like". אז הרגולטורים עמדו על שלהם, Moments לא זמין באירופה, ועל פי ההודעות של פייסבוק לא ברור מתי אם בכלל יהיה זמין.

ובישראל? ובכן, שר התקשורת שלכם, מר ב. נתניהו, לא מוטרד בשום צורה מענייני הפרטיות שלכם או הזכויות שלכם ברשת. לא הייתי סומך עליו בנושא.

קובה ליברה

קובה החלה לחדש את היחסים הדיפלומטיים עם ארה"ב אחרי 50 ומשהו שנים של אמברגו לא ברור - ובהתאם, היא גם מתחילה להסיר בהיסוס את המגבלות על הרשת באי.

התקשורת הרשמית של קובה הודיעה בסוף השבוע שהממשלה מתכוונת להתקין כ-30 נקודות WiFi ציבוריות ברחבי המדינה, כמו גם להוריד משמעותית את המחירים של החיבור. המחיר צפוי לרדת לכשליש ממחירו הנוכחי: שני דולרים לשעה.

רחוב בקובה, צילום: שאטרסטוק רחוב בקובה | צילום: שאטרסטוק רחוב בקובה, צילום: שאטרסטוק

זה עדיין מחיר גבוה, ודאי למי שהורגל לתשלום חודשי קטן עבור חיבור בלתי פוסק, ובמיוחד לאור העובדה שבמשכורת הקובנית הממוצעת שני דולר הם לא מעט כסף. אבל מדובר בשינוי מהותי לעומת המצב הקודם: עד לאחרונה, העמדה הרשמית היתה "אף אחד לא יכול להתחבר לרשת אלא אם הרשינו לו". עכשיו היא "כולם יוכלו להתחבר, אבל זה ייקח זמן ונעשה את זה בקצב שלנו". 

יש להניח שמשטר האחים קסטרו, שראה אלוהים יודעת כמה נסיונות של היאנקים להפיל אותו ולהתנקש בבכיריו, שומר לעצמו את הזכות להפסיק בחדות את הניסוי הדמוקרטי הזה ברגע שיתברר שהוא משמש יותר את המשטר בוושינגטון מאשר את זה של הוואנה. העובדה ששתי חברות שנחשבות מקושרות מאוד לממשלה האמריקאית - טוויטר וגוגל - ניסו השנה להרחיב את השירותים שלהן ודאי משכה את תשומת הלב של המשטר. האמריקאי הממוצע אולי שכח מה קרה באיראן ב-2009 ובמצרים ב-2011, אבל הפקידים הקובנים כנראה לא.

קצרצרים

1. רשות השידורים הפדרלית בארה"ב, ה-FCC, מתכוונת בקרוב לפרסם הנחיות נוקשות בהרבה בכל מה שקשור לספאם סלולרי (המוכר בישראל כ"שיחות ישיבת קבר רחל") והודעות סמס שיווקיות. החוק בארה"ב כבר מכיר באפשרות של רשימות "אל תתקשר אלי", שברגע שאתה מופיע בהן לספאמרים אסור ליצור איתך קשר, אבל אחרי שנים של יעילות, חברות הספאם למדו לעקוף את המכשול הזה. ההצעה החדשה (לידיעת שר התקשורת נתניהו) קובעת שמעתה, ברגע שהלקוח מתלונן בפני חברת הטלפון או הסלולר שלו, המספר המטריד יהיה חסום ברמת חברת התקשורת - השיחה או המסרון פשוט לא יעברו הלאה. הצעת החוק קובעת עוד שהמשתמש ימשיך לקבל שיחות טלפון קריטיות, כמו הודעה של הבנק שלך על כך שיש סימנים להונאה בחשבון או מצד הרופא שלך שאתה צריך לקבל מרשם חדש; כל השאר, כולל שיחות מגובי חובות, ייבלם.

בארה"ב יהיה פחות. ואצלנו?, צילום: בלומברג בארה"ב יהיה פחות. ואצלנו? | צילום: בלומברג בארה"ב יהיה פחות. ואצלנו?, צילום: בלומברג

2. אתר המכירות של היוצרים העצמאיים, Etsy, הודיע על הפסקת הסחר במה שהוא מכנה "השפעות מטאפיזיות": כשפים, קללות, ברכות ושירותים של דמונים למיניהם. הסוחרים והיוצרים עדיין יכולים למכור חפצים מאגיים, כגון קלפי טארוט, מפות אסטרולוגית, בובות וודו בדמות האקס המיתולוגי, ויש להניח שבמקרים קיצוניים גם hand of glory (ידו הכרותה של גנב שנתלה, חפץ מאגי נחשק במיוחד) - אבל הם לא יוכלו יותר לומר שיש להם כוחות קסומים. בקהילה התת-קרקעית של הוויקה (מכשפים מודרנים, בהפשטה גסה - ליל אמצע הקיץ שמח, למי שחוגג) הביעו חוסר שביעות רצון, בלשון המעטה. 

3. ונקנח בחדשות חיוביות: מחקר חדש אומר שצפיה בסרטוני חתולים באינטרנט מעלה את האנרגיה שלכם, כמו גם את הרגשות החיוביים שלכם. עורכיו דיווחו שרבים מ-7,000 משתתפי סקר שנכלל במחקר הכירו לא מעט חתולים-סלבריטאים, כגון הנרי. המדור מוחה על אי הכנסתו של מארו לרשימה. בקיצור, בפעם הבאה שהבוס תופס אתכם מביטים בסרטון חתולים במקום לעשות את המטלה שלכם, הראו לו את המחקר הזה. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות