אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קלין הארבורס: אג"ח זבל במובן הטוב של המילה

קלין הארבורס: אג"ח זבל במובן הטוב של המילה

רווחיות החברה, המתמחה בניהול אשפה וחומרים מסוכנים, אמנם נשחקה לאחרונה בגלל החשיפה לענף הנפט, אך היא מציגה יחסים פיננסיים סבירים לאורך זמן

22.06.2015, 08:11 | אריאל קורינאלדי
חברת קלין הארבורס (Clean Harbors) מספקת שירותי ניהול אשפה ואיכות סביבה למגוון לקוחות ותעשיות בארה"ב וקנדה. החברה מתמחה באיסוף אשפה וחומרים מסוכנים, הובלה וטיפול בהם, טיפול בחומרי מעבדה ובנוזלים תעשייתיים, מיחזור דלקים ושמנים ועוד. בנוסף היא מפעילה חטיבה המספקת מגורונים לאתרי קידוח, בעיקר בקנדה. קלין הארבורס נסחרת בניו יורק (CLH).  

קראו עוד בכלכליסט

החברה נחשבת למובילה בתחום שירותי הסביבה, והיא המפעילה הגדולה של מתקני טיפול בחומרים בלתי מסוכנים בצפון אמריקה. יש לה בסיס לקוחות גדול, מרכיב גבוה של הכנסות חוזרות והרבה לקוחות שבויים, שכן עלויות השחלוף בענף שלה גבוהות.

קלין הארבורס, שנוסדה ב־1980 והמנוהלת בידי אחד ממייסדיה, נהנתה מצמיחה גבוהה מתחילת שנות האלפיים — מהכנסות של 200 מיליון דולר בשנת 2000 ל־3.4 מיליארד דולר כיום.

מתכננת עוד רכישות

 

חלק מהצמיחה נובע, אמנם, מרכישת חברת Safety-Kleen, עסקה שבוצעה ב־2012 תמורת 1.26 מיליארד דולר, אך רוב השיפור בפעילות הוא אורגני ומתבסס על הצורך הגובר של חברות לעמוד בדרישות הבטיחות והבריאות המחמירות ובתקנות רגולטריות בתחום איכות הסביבה.

החברה, ש־99% מהכנסותיה מגיעים מפעילותה בצפון אמריקה, מעוניינת להרחיב את מקורות ההכנסה שלה. בנוסף החברה שמה דגש לאחרונה על הגברת שיתוף הפעולה בין שש חטיבותיה, וממשיכה להתמקד ברכישת חברות ושירותים משלימים ויציאה מתחומים שאינם בליבת הפעילות.

לאחר הצמיחה הגבוהה שנרשמה בשנת 2013, בעיקר בעקבות הרכישה של Safety-Kleen, רשמה החברה ירידה של 3.1% בהכנסות ב־2014. הירידה נבעה בעיקר מהפעילות בתחום שירותי המגורים ומהפעילות מול חברות הנפט והגז, שנפגעו כתוצאה מהצניחה הגלובלית במחיר הנפט.

השחיקה בשולי הרווח התפעולי ב־2014 ל־3.3% לעומת 6.3% בשנה המקבילה נגרמה בעיקר עקב מחיקת מוניטין חד־פעמית בהיקף של 123 מיליון דולר. עם זאת, נתון ה־Adjusted EBITDA (הרווח התפעולי המתואם לפני פחת והפחתות) המשיך להיות חזק וגדל ל־522 מיליון דולר, כלומר כ־15.3% מהיקף ההכנסות לעומת 14.5% בשנה הקודמת.

תוצאות הרבעון הראשון של 2015 המשיכו את המגמה עם ירידה של 13% בהכנסות כתוצאה מהמשך החולשה בשוק הנפט — ירידה שהשפיעה על הרווחיות ועל שיעור רווח ה־EBITDA.

כדי לממן את רכישת Safety-Kleen, גייסה קלין הארבורס חוב והעלתה את רמת החוב נטו ל־1.16 מיליארד דולר. עם זאת, הגיוס לווה בתהליך הנפקת מניות לחיזוק ההון העצמי, ולכן יחס החוב נטו להון העצמי עדיין סביר ועומד על 1, ויחס החוב ברוטו לסך המאזן הוא כ־0.39. בנוסף, למרות השחיקה בהכנסות וברווחיות היא מציגה יחס חוב נטו לרווח EBITDA של 2.3 לעומת נתון של 2.7 לאחר רכישת Safety-Kleen. לאורך השנים מציגה החברה תזרים נקי (תזרים מפעילות שוטפת בניכוי השקעות בציוד קבוע) חיובי נמוך, שעמד בשנים האחרונות על כ־100 מיליון דולר.

עובדי קלין הארבורס מפנים חומרים מסוכנים עובדי קלין הארבורס מפנים חומרים מסוכנים עובדי קלין הארבורס מפנים חומרים מסוכנים

 

פועלת בתחום תחרותי

למרות ריבוי התחומים שהיא פעילה בהם, יש לקלין הארבורס חשיפה לכמה ענפים — כמו תעשיית הגז והנפט — שעלולים להשפיע לרעה על תוצאותיה בטווח הקצר. כמו כן, התחרותיות הגבוהה בתחום ניהול האשפה לחומרים מסוכנים עלולה להשפיע על המחירים והרווחיות.

הסיכון העיקרי מבחינת בעלי החוב הוא התזרים התפעולי השוטף הנמוך יחסית, שאמור לשרת את בעלי החוב אך גם לשמש לרכישת רכוש קבוע ולתוכנית רכישת מניות חוזרת שהחברה מבצעת.

אנו ממליצים על סדרת החוב של החברה בעלת קופון של 5.25%, הנפדית באוגוסט 2020 ומדורגת BB+ בידי סוכנות הדירוג S&P. זו סדרה בגודל 800 מיליון דולר הניתנת לפדיון מוקדם מאוגוסט 2016 (לפי מחיר הקבוע מראש ומשתנה מדי שנה).

השורה התחתונה: החברה מציגה זה עשור צמיחה חזקה ורווחיות תפעולית ממוצעת של 8% בשנה ויש לה פוטנציאל גידול גלובאלי

אריאל קורינאלדי הוא מנהל מחלקת המחקר ביובנק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות