אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הריבית ליולי תישאר ללא שינוי על 0.1%; תחזית בנק ישראל: הריבית לא תעלה עד סוף 2015 צילום: צפריר אביוב

הריבית ליולי תישאר ללא שינוי על 0.1%; תחזית בנק ישראל: הריבית לא תעלה עד סוף 2015

זה החודש החמישי שהריבית נותרת באותה רמה; אחת הסיבות העיקריות להחלטה היא הסימנים ההולכים ומתרבים לכך שהאינפלציה השלילית ששוררת במשק אכן מתחילה לחזור אל תוך תחום היעד השנתי שקבעה הממשלה; סיבה נוספת: נמשכת העלייה במחירי הדירות והורדת ריבית מגדילה את הביקושים למשכנתאות ותורמת להמשך ההתייקרות

22.06.2015, 16:00 | אמנון אטד

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה היום (ב') כצפוי להשאיר את הריבית חודש נוסף ללא שינוי, בנקודת השפל של 0.1% שאליה היא הורדה לפני ארבעה חודשים. 

קראו עוד בכלכליסט

בהודעת בנק ישראל נאמר כי הערכה לתוצר לשנים 2015 ו- 2016 עומד על 3% ו-3.7% בהתאמה. האינפלציה לשנה הקרובה - 1.6%. כמו כן, הריבית תישאר ללא שינוי עד סוף שנה ותעלה ב- 2016.

אחת הסיבות העיקריות להחלטה לא להפחית את הריבית היא הסימנים ההולכים ומתרבים לכך שהאינפלציה השלילית ששוררת במשק אכן מתחילת לחזור אל תוך תחום היעד השנתי שקבעה הממשלה (1%-3%). ריבית נמוכה יותר מגדילה את הביקושים במשק ופועלת בדרך זו לעליית מחירים ולדחיפת האינפלציה בחזרה אל תוך תחום היעד. אולם מדדי המחירים האחרונים שפרסמה הלמ"ס מראים כאמור שאין בכך צורך עכשיו.

אחרי שני המדדים השליליים שנרשמו בחודשיים הראשונים של השנה, התהפכה המגמה ובשלושת החודשים האחרונים נרשמו כבר שלושה מדדים חיוביים רצופים, בשיעור מצטבר של 1.1%. גם האינפלציה הצפויה במשק ל- 12 החודשים הבאים התייצבה לאחרונה סביב הגבול התחתון של היעד השנתי, והיא מסתכמת כעת ב- 1%. התפתחויות אלה תומכות בהערכה של חטיבת המחקר של בנק ישראל, לפיה האינפלציה בפועל צפויה לשוב ולהתכנס אל תוך תחום היעד שקבעה הממשלה כבר במהלך השנה הקרובה.

אילוסטרציה, צילום: shutterstock אילוסטרציה | צילום: shutterstock אילוסטרציה, צילום: shutterstock

סיבה נוספת להחלטה להשאיר את הריבית ללא שינוי היא העלייה במחירי הדירות, שנמשכת כבר שבעה חודשים רצופים. בחודש אפריל עלו מחירי הדירות ב- 0.4% נוספים, בהמשך לעליות של 0.8% בחודש הקודם ושל 0.4% בחודש פברואר. הפחתת הריבית מקטינה את תשלומי הריבית על המשכנתאות במסלול הצמוד לריבית ה"פריים", מגדילה לכן את הביקושים

למשכנתאות ותורמת בכך להמשך העלייה במחירי הדירות.

החלטת הריבית היום תלווה לראשונה בתולדות בנק ישראל בתדרוך עיתונאים. בתדרוך, שיתחיל רבע שעה לאחר פרסום החלטת הריבית וישודר בשידור חי באתר האינטרנט של בנק ישראל, תציג נגידת הבנק ד"ר קרנית פלוג את תנאי הרקע שבהם פעלה המדיניות המוניטרית במהלך הרבעון האחרון ואת הגורמים העיקריים להחלטות הריבית ותענה על שאלות העיתונאים בנושא.

לאחר דברי הנגידה תוצג התחזית המקרו כלכלית הרבעונית של חטיבת המחקר בבנק על ידי מנהל החטיבה ד"ר נתן זוסמן. לדברי בנק ישראל, "מטרת המהלך הינה להגביר את ההבנה בציבור לגבי השיקולים שעמדו בפני הוועדה המוניטרית בעת קבלת החלטות המדיניות".

תגובות

אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי בבית ההשקעות הלמן-אלדובי: "בנק ישראל נמצא בעמדת המתנה אבל אנו ממשיכים להאמין כי סביר והוא יאלץ להוריד את הריבית בשבועות הקרובים לנוכח מלחמת המטבעות וההרחבות הכמותיות המתרחשות בעולם".

יניב פגוט, אסטרטג ראשי קבוצת איילון: "כאב הראש המרכזי של הבנק המרכזי המקומי היה ונותר עוצמתו של שער החליפין הנומינלי אפקטיבי של השקל, אולם דווקא במשור זה סביר להניח כי הפד ינפק את האקמול באמצעות צמד העלאות ריבית עוד השנה אשר יגדילו את פער הריביות בין השקל לדולר לחצי אחוז ויפחיתו את הלחץ על בנק ישראל לפעול".

שמואל בן אריה, מנהל השקעות ראשי ישראל בקבוצת פיוניר: "הלחץ שנובע משער החליפין, לרבות שער השקל-דולר שנחלש, העלה את האפשרות להורדת ריבית נוספת השנה, אך נראה כי ההסתברות שבנק ישראל יוריד את הריבית בעתיד עדיין נמוכה כמו גם ההסתברות שיבצע הרחבה כמותית. מדד המחירים חזר לעלות בקצב אשר עומד ביעד של בנק ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות