אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבינט הדיור אישר: קרקעות המדינה ישווקו בשיטת "מחיר למשתכן" צילום: אלעד גרשגורן

קבינט הדיור אישר: קרקעות המדינה ישווקו בשיטת "מחיר למשתכן"

לפי התוכנית, יוצעו קרקעות לבנייה בהנחה של 10%-60%, עם שיעור הנחה גדול יותר בפריפריה. עוד הוחלט על תוכנית למניעת הסבת דירות מגורים למשרדים וכן על איתור מתחמים מועדפים לבנייה לחרדים וליישובים ערביים

22.06.2015, 15:13 | אמיתי גזית
קבינט הדיור אישר: קרקעות המדינה ישווקו בשיטת "מחיר למשתכן". על פי התוכנית, במתחמים מתאימים יוצעו קרקעות לבנייה בהנחה של 10%-60%. שיעור ההנחה יהיה גדול יותר בפריפריה. היזמים שיזכו במכרז יהיו אלה שיבטיחו למכור את הדירות הזולות ביותר.

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף, הוחלט כי משרד הבינוי, רשות מקרקעי ישראל, חברת דירה להשכיר ומינהל התכנון יכינו עוד השנה תוכניות מפורטות לקרקעות עליהן ניתן לבנות, בהתאם ליעדים שייקבעו מאוחר יותר. היעדים לחברה הממשלתית דירה להשכיר יועגנו בהסכם שייחתם איתה.

בנוסף, אושר שלב נוסף בתוכנית להגדלת היצע הדירות לרכשי דירה ראשונה. הוחלט על תוכנית למניעת הסבת דירות מגורים למשרדים – על פי ההצעה תקודם הוראת שעה שתוקפה יפוג ב-2018 ובמסגרתה יהיו תיקוני חקיקה שימנעו שימוש חורג בדירות מגורים.

נוסף לכך, אישר הקבינט הצעת החלטה לפיה תוך 45 ימים יאתרו מוסדות התכנון לפחות שלושה מתחמים שייועדו לבנייה לחרדים, ויוכרזו כמתחמים מועדפים. החלטת הקבינט על מתחמים מועדפים מאפשרת להעבירם הליך תכנון מהיר בותמ"ל (וועדה לקידום מתחמים מועדפים). על פי החוק, כדי שמתחם יעבור לתכנון הוועדה הזו צריכות להבנות בו לפחות 750 יחידות דיור, ולפיכך נפח הבנייה שיוקצה לחרדים על פי הצעת ההחלטה הוא לפחות 2,250 יחידות דיור.

בנייה (ארכיון), צילום: זהר שחר בנייה (ארכיון) | צילום: זהר שחר בנייה (ארכיון), צילום: זהר שחר

בנוסף הקבינט הכריז על מתחמים מועדפים לדיור: באבו-גוש מתחם שיכיל 600 יחידות דיור; בטורעאן - 1,000 יחידות דיור; בפוריידיס - 1,100 יחידות דיור ובטייבה 2,500 יחידות. בסך הכל יועברו לותמ"ל מתחמים המאפשרים בניית 5,200 יחידות דיור בישובים בהם מתגוררים ערבים. מדובר בתוכניות הגדולות ביותר ביישובי מיעוטים שהועברו לותמ"ל מאז הקמת המוסד באוגוסט 2014.

השרים אריה דרעי ויריב לוי טענו כי צפיפות הדיור במתחמים המיועדים לערבים, 7-6 יחידות דיור לדונם, נמוכה מידי וביקשו להגדילה. אלא שהתכנון הזה מותאם לתשתיות (כבישים, מדרכות וביוב) באותם ישובים שלא מסוגלות לקלוט כמות גדולה יותר של תושבים. לכן הוחלט כי ייעשה מאמץ להגדיל ככל הניתן את הצפיפות.

הקבינט אימץ את מרבית ההמלצות המבוססות על דו"ח צוות 120 הימים להתמודדות עם מצוקת הדיור בישובי המיעוטים, שפורסמו בתחילת החודש (יוני), אבל דחה את אחת ההמלצות החשובות בו.

אבו גוש. ייבנו 600 יחידות דיור, צילום: נועם מוסקוביץ אבו גוש. ייבנו 600 יחידות דיור | צילום: נועם מוסקוביץ אבו גוש. ייבנו 600 יחידות דיור, צילום: נועם מוסקוביץ

מדובר בסעיף 65 בדו"ח, המציע להקים ועדה לבחינת גבולות ישובי המיעוטים ואת מרחב התכנון בהם. ההמלצה המקורית הציעה להטיל על שר הפנים לקים ועדה אחת שתרכז את הטיפול בנושא. שר הפנים ביקש לדחות את ההחלטה על סעיף זה כדי לבחון את הדרך המתאימה ביותר ליישומה. כבר היום פועלות במשרד הפנים כעשר ועדות הבוחנות את גבולות והכנסות רשויות המיעוטים. שר הפנים שלום לא נכח בדיון, את עמדתו הציגו אנשי המשרד שהסבירו כי אינם משוכנעים כי ריכוז פעילות הוועדות בגוף אחד היא הפתרון היעיל, לכן הוחלט כי ייבחנו דרכים חלופיות.

אחד הגרמים הבולטים למצוקת הדיור בישובים ערביים היא היעדר קרקעות מדינה זמינות לבנייה. הוועדה שביקשו להקים נועדה לתקן את המצב ולאפשר פיתוח של מתחמים לדיור בגבולות הישובים.

המלצות נוספות שהועלו לדיון אושרו על ידי הקבינט, שהורה למשרד הבינוי, הממונה על התקציבים באוצר והרשות לפיתוח כלכלי של המיעוטים להכין תוכנית תקציבית ליישומם.

ההמלצות הן בין היתר, להקים ועדות מקומיות לתכנון ובנייה בישובי מיעוטים, שרובם כפופים כיום לוועדה אזורית המתקשה להתאים את החלטותיה לצרכים בשטח. בנוסף, יינקטו פעולות שנועדו לתמרץ בנייה מהירה ולעודד רישום נכסים באופן שיאפשר לקדם תוכניות בנייה בישובי המיעוטים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות