אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חופש אמנותי מלא

חופש אמנותי מלא

בעיצומה של מלחמת התרבות תיאטרון גשר פותח את עונת ההצגות בעיבוד ל"דון קיחוטה". "הוא סמל נגד הציניות", מסביר המנהל האמנותי יבגני אריה

23.06.2015, 09:18 | מאיה נחום שחל
"הצנזורה שלנו היא בעיקר מטעמים כספיים ולא ברמה התוכנית. אם מתישהו נקרוס אז זה יהיה בגלל מחסור בכסף ולא בגלל פוליטיקה".

את הדברים האלה אמרה אתמול מנכ"לית תיאטרון גשר לנה קריינדלין במסיבת עיתונאים להצגת רפרטואר התיאטרון לעונת 2015–2016. קריינדלין התייחסה, איך לא, למלחמת התרבות המתקיימת בחודש האחרון.

יו"ר התיאטרון עו"ד אלי זוהר הוסיף: "במשך 25 שנה איש לא התערב בחופש האמנותי של התיאטרון, וכך זה יימשך. דווקא האנשים שהקימו את גשר ברחו מהחיים ברוסיה הקומוניסטית, מדינה שסתמה פיות, ועלו לארץ כדי לזכות בחופש הבלתי מסויג לעשות כרצונם".

שחקני "אני דון דיחוטה". "מחזה חדש בהשראת הרומן" שחקני "אני דון דיחוטה". "מחזה חדש בהשראת הרומן" שחקני "אני דון דיחוטה". "מחזה חדש בהשראת הרומן"

 

צמד דון קיחוטים

תיאטרון גשר יחגוג בשנה הבאה 25 להיווסדו ויציין זאת באירוע שיתקיים ב־19 באפריל, תאריך עליית ההצגה הראשונה של התיאטרון — "רוזנקרנץ וגילדנשטרן מתים". "אנחנו עושים רפרטואר של תיאטרון לאומי", אמר המנהל האמנותי יבגני אריה כשנשאל למה אין מספיק מחזות ישראליים. "התיאטרון מגיש עיבודים חדשים ומקוריים למבחר יצירות, ובמובן הזה אלה יצירות ישראליות של צברים", הדגישה קריינדלין.

את העונה תפתח, ביום שני הקרוב, ההצגה "אני דון קיחוטה", מחזה חדש של רועי חן ("הדיבוק", "אליס") על פי הרומן האלמותי מאת סרוונטס. את התפקיד הראשי של הפנטזיונר הנלחם בטחנות רוח יגלמו לסירוגין שני שחקנים — דורון תבורי וסשה דמידוב.

מכיוון שמדובר בשני שחקנים שונים באופיים ייווצרו למעשה שתי הצגות. "סנצ'ו פנצ'ו ייקרע בין שנינו ויהיה 'משרתם של שני דון קיחוטים'", צוחק תבורי. "זה לא עיבוד של הרומן במובן הקלאסי, אלא יצירה מקורית בהשראת התמות המרכזיות שלו", מסביר חן. אריה מרחיב באשר לסיבות לעבד את הרומן לבמה: "ראשית, הספרות הולכת ונעלמת מחיי האנשים, ובעיקר הצעירים, ונראה לנו חשוב לעשות הצגה על תפקיד הספר בחיים — במובן הזה זו הצגה שהיא מחווה לרומן. שנית, נעשינו ציניים, ודון קיחוטה, בטירוף שלו, הוא סמל נגד הציניות".

בציר תיאטרוני טוב

בהמשך תעלה ההצגה "פציעות קטנות", דרמה קומית־רומנטית על חברי ילדות שלא יודעים איך להתבגר מאת רג'יב ג'וזף, בתרגום ובבימוי ארז דריגס ובהשתתפות יובל ינאי ונעמי לבוב, שמצטרפת ללהקת השחקנים. "אני נרגשת להיות בתיאטרון שאני מעריצה מאז שהייתי קטנה", אומרת לבוב. לאחר מכן יעלו על במת התיאטרון עיבוד של יואב שוטן־גושן ועירד רובינשטיין לרומן "מר ורטיגו" של פול אוסטר שרובינשטיין יביים, ועוד שלל הצגות ייחודיות ומפתיעות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות