אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לחדוה בר מניות ואופציות לאומי בשווי כחצי מיליון שקל צילום: אריאל שרוסטר

לחדוה בר מניות ואופציות לאומי בשווי כחצי מיליון שקל

בבנק ישראל יצטרכו להגדיר למפקחת על הבנקים הבאה כיצד לנהוג במניות, שחלקן חסומות ויופשרו בשתי מנות בשנתיים הקרובות. לפי הערכות, בבנק ינסו למצוא דרך לאפשר לבר לממש את המניות כבר עכשיו

23.06.2015, 07:04 | תומר ורון

המפקחת על הבנקים המיועדת חדוה בר, שצפויה להיכנס לתפקידה בתחילת החודש הבא, מחזיקה בכ־18 אלף מניות חסומות של בנק לאומי, שבו כיהנה כמנהלת סיכונים ראשית וכחברת הנהלה בכירה בשנים האחרונות. המניות החסומות תלויות ביצועים ואמורות להפשיר בעתיד בשתי מנות שוות - הראשונה במרץ 2016 והשנייה במרץ 2017.

קראו עוד בכלכליסט

כעת תצטרך היועצת המשפטית של בנק ישראל טידה שמיר למצוא את ההליך המשפטי הנכון ביותר לטיפול במניות החסומות, ששוויין נכון למחיר הסגירה אתמול עומד על 290 אלף שקל. בר מחזיקה גם בכ־9,000 מניות פנויות של הבנק בשווי של 145 אלף שקל. את חלקן מימשה ב־1 ביוני, שמונה ימים לפני שמונתה רשמית לתפקיד המפקחת.

האתגר הגדול של בנק ישראל בניסוח ניגוד העניינים של בר יהיה להגדיר כיצד עליה לנהוג באותן מניות חסומות. על פי גורמים במערכת הבנקאית, בבנק ישראל התנגדו בעבר לקולות שעלו מהבנקים וקראו לאפשר מימוש מיידי של מניות חסומות במקרים חריגים, וזאת כדי להתמודד עם מקרים מעין אלו. אותם גורמים הוסיפו שבבנק ישראל לא רצו בעבר להשאיר פתח למימוש חריג, כדי לא לאפשר לבכירים שעוזבים את הבנקים בטרם עת לנצל את הפרצה וכך לנתק את הקשר מביצועי הבנק בעתיד. על פי הערכות בשוק, הבנק ינסה למצוא דרך להחריג את החסימה ולאפשר לבר לממש את המניות על פי מנגנון שייקבע, וזאת כדי למנוע מצב שבו בר נכנסת לתפקידה עם מניות חסומות של לאומי.

בר. בבנק ישראל בטוחים שיצליחו להרכיב מסמך ניגוד עניינים שלא ירוקן את התפקיד מתוכן, צילום: אריאל שרוסטר בר. בבנק ישראל בטוחים שיצליחו להרכיב מסמך ניגוד עניינים שלא ירוקן את התפקיד מתוכן | צילום: אריאל שרוסטר בר. בבנק ישראל בטוחים שיצליחו להרכיב מסמך ניגוד עניינים שלא ירוקן את התפקיד מתוכן, צילום: אריאל שרוסטר

המינוי של בר לא עבר חלק. בשבוע שעבר עתרו חברי קבוצת צדק פיננסי בראשות הראל פרימק לבג"ץ נגד מינויה לתפקיד, מאחר שהיא מגיעה כאמור מאחד משני הבנקים הגדולים במערכת. "מינוי כזה מערער באופן הרסני את אמון הציבור בפיקוח על הבנקים, בבנק ישראל ובמוסדות השלטון כולם, ומאיים על יציבות המערכת הפיננסית והבנקאית", כתב עו”ד תומר ברם בעתירה. ההחלטה בדבר העתירה צפויה לעלות מחר לדיון בבית המשפט, שבו יוכרע אם הגשתה תאושר או תידחה על הסף.

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג התייחסה בעבר לנושא כשענתה לדרישה של ח”כ זהבה גלאון ממרצ לפסול את בר: “האינטרס הציבורי מחייב שבמכלול השיקולים הנדרשים בבחירת מפקח על הבנקים תיבחן גם היכרותו והבנתו המקצועית של כל מועמד בהתייחס למערכת הבנקאות שעליה הוא נדרש לפקח”, כתבה פלוג. “ייבחנו הפתרונות האפשריים ליצירת איזונים באופן שיאפשר למפקח הבא למלא את תפקידו באופן תקין ונטול פניות”. בבנק ישראל בדקו היטב את הפן המשפטי לפני מינוי בר והגיעו למסקנה שיצליחו להרכיב מסמך ניגוד עניינים שלא ירוקן מתוכן את תפקידה.

עו"ד תומר ברם עו"ד תומר ברם עו"ד תומר ברם

בנק לאומי סיים את 2013 ברווח נקי של 1.9 מיליארד שקל ותשואה להון של 7.6%. תוצאות הבנק זיכו את בכיריו בבונוסים ובמענקים, וכך קיבלה בר 26 אלף מניות חסומות. אלו הצטרפו ל־3,780 מניות חופשיות שהחזיקה קודם לכן, שאותן קיבלה על תוצאות הבנק של 2011. בסוף מרץ הגיעה ההפשרה הראשונה של המניות החסומות, שליש מהחבילה של בר השתחררה ואז עמדו אחזקותיה על 17,819 מניות חסומות ו־12,700 פנויות. היום, אחרי שמימשה חלק מהן, היא מחזיקה ב־8,909 מניות פנויות.

“לא ייתכן שלאדם שממונה לתפקיד המפקחת על הבנקים תהיה פוזיציה פתוחה בשוק ההון הקשורה לביצועי הבנק. האחזקות הללו מעקרות מתוכן כל הסדרי ניגוד עניינים שיחתמו בין הבנק לבין המפקחת העתידית״, אמר עו”ד ברם ל”כלכליסט”.

מבבנק ישראל נמסר בתגובה כי “הבנק והמפקחת המיועדת ערים לנושא, והוא יוסדר, כפי הנהוג והנדרש, טרם כניסתה לתפקיד”. מבנק לאומי נמסר: “הבנק ייפעל לפי הנהלים המקובלים והנחיות הרגולטור בנושא”

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות