אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיום של חמת מתגשם: באר שבע OUT, איזמיר IN צילום: ניר גולן

האיום של חמת מתגשם: באר שבע OUT, איזמיר IN

חמת הודיעה כי תרכוש קרקע של 30 דונם ליד איזמיר ב-10 מיליון שקל להקמת מפעל לייצור כלים סניטריים. בעבר הודיעה כי תסגור את מפעל הכלים הסניטריים חרסה בבאר שבע בגלל הפער בעלויות הייצור מול מדינות כמו טורקיה

23.06.2015, 09:17 | גיל קליאן

חמת מממשת את האיום שלה להעביר את ייצור הכלים הסניטריים שלה (כיורים, אסלות וכדומה) לטורקיה. החברה דיווחה היום (ג') כי תרכוש קרקע של 30 דונם בפארק תעשייה סמוך לאיזמיר שבטורקיה, כחלק מההכנות להקמת מפעל כלים סניטריים עם שותף מקומי.

קראו עוד בכלכליסט

חמת טרם דיווחה כמה השקעה היא צופה במפעל החדש, או כמה מקומות עבודה יהיו בו - מקומות עבודה שלא יתווספו למפעל הקיים של הקבוצה לכלים סניטריים בבאר שבע. עם זאת דיווחה חמת כי בכוונתה להיות בעלים של 80%-90% מהמפעל החדש.

חמת הזהירה בעבר כי עלויות הייצור הזולות בטורקיה יגרמו לה בסופו של דבר לסגור את המפעל בבאר שבע ולהעביר את הייצור לטורקיה - צעד שנראה כי מתחיל להתגשם.

גם בסוף 2014, כאשר נחתם הסכם קיבוצי חדש עבור 100 עובדי חרסה בבאר שבע, אמר בעל השליטה בחברה, יואב גולן, כי ללא חיבור מהיר לתשתית הגז והנחה בארנונה - לא יוכל להתחרות בשוק עם ייצור מקומי. "הגז רק יתן לנו זריקת חיים לכמה חודשים, הבעיה האמיתית היא הארנונה. הארנונה שלנו גבוהה פי 10 מטורקיה, ופי 7 מגרמניה. בכסף הזה אני יכול לקנות מכונות חדישות, לייצר דגמים חדשים. היום אני תקוע – כל התזרים מזומנים שלי הולך לארנונה. המפעל לא יכול להתחרות. לטורקים יש גז טבעי וארנונה זולה, והוא גומר עלינו. המכירות שלו עלו ב-40% ואני ירדתי ב-30%", אמר אז גולן.

בהודעה הנוכחית לבורסה חמת לא הצהירה כי בכוונתה לסגור את המפעל בבאר שבע - אבל הצהרות אלה נשמעות מכיוון החברה זה זמן רב. בהודעה היום נכתב כי "החברה מעריכה כי הקמת המפעל, ככל שיוקם, יאפשר לחברה, בין היתר לאור עלויות הייצור הנמוכות בכ-30%-40% מאלו שבישראל, להגדיל את היכולת התחרותית מול יצרנים אחרים בעולם, לחדור לשווקים חדשים ו/או להגדיל את חלקה בשווקים הקיימים ולהציע ללקוחותיה מגוון גדול יותר של מוצרים, פעולות אשר קיים קושי בביצוען רק באמצעות המפעל הנוכחי של חרסה בבאר שבע".

יואב גולן, צילום: ניר גולן יואב גולן | צילום: ניר גולן יואב גולן, צילום: ניר גולן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות