אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנק ניסה "לדחוף" לכם הלוואה? המפקח על הבנקים מעוניין לרסן את התופעה צילום: ענר גרין

הבנק ניסה "לדחוף" לכם הלוואה? המפקח על הבנקים מעוניין לרסן את התופעה

דודו זקן מודאג מהגידול המאסיבי של הלוואות והוא דורש מהבנקים וחברות כרטיסי האשראי לרענן את הנהלים ולהגדיר דרכי השיווק המותרות ללקוחות פרטיים. בין דרישותיו: הענקת מידע חיוני ללווים והקלטת שיחות

23.06.2015, 13:16 | תומר ורון
המפקח על הבנקים, דודו זקן, שלח היום (ג') מכתב להנהלות הבנקים וחברות כרטיסי האשראי בו הוא דורש מהם לגבש מדיניות בעת מתן אשראי ללקוחות פרטיים. זקן חש אי נוחות מהגידול המסיבי בתיקי האשראי הצרכניים של הבנקים שרואים בו כמנוע צמיחה מרכזי ובתוך כך מתקשרים ומציעים ללקוחותיהם לקחת הלוואה. זקן קבוע במכתב כי על הבנקים לרענן נהלים לפעילות זו ולקבוע מדיניות מסודרת בה יקבע כיצד פונים ללקוחות כאלה ואיזה מידע צריך להעניק ללקוח לפני שמחתימים אותו על הלוואה.

קראו עוד בכלכליסט

"לאור הגידול המשמעותי של בהיקף האשראי הקמעונאי ועל מנת לוודא שהאשראי המוצע תואם את צרכי הלקוח, אתם מתבקשים לרענן את הנהלים והבקרות באשר לשיווק של אשראי זה" כתב זקן במכתבו.

מכתבו של זקן מבטא חוסר שביעות רצון מפעילות הבנקים בשיווק ההלוואות היוזמות ולכן הוא מבקש להסדיר את התחום. במכתב דורש זקן מהבנקים וחברות כרטיסי האשראי להגדיר מי הם קהלי היעד שאפשר לפנות אליהם בפניה יזומה להלוואה, מה הן דרכי השיווק המותרים, איזה מידע צריך להעניק ללקוחות ואף דורש כי חלק משיחות הטלפון שעושים פקידי הבנקים ללקוחות יוקלטו. במילים אחרות, זקן רוצות לוודא כי הבנקים לא "דוחפים" הלוואות לא נחוצות לידי הלקוחות.

המכתב מגיע על רקע צמיחה משמעותית בהלוואות שלוקחים משקי הבית. בשנת 2014 תפח הר ההלוואות שללא דיור ל-135 מיליארד שקל – עלייה של 11% - קצב צמיחה גבוה אף מזה של המשכנתאות. העליה בהלוואות ללקוחות הפרטיים הוא חלק מאסטרטגיה של הבנקים לצמוח באשראי זה וזאת מכיוון שבסקטור זה הם וחברות כרטיסי האשראי הם השחקנים הכמעט בלעדיים ולכן נהנים מחוסר תחרות על הצרכן.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
כרטיס אשראי "ויזה כאל"
לפני כחודש, הציעו לי בהום סנטר להצטרף לויזה כאל, ואז ברשתות רבות ומגוונות, מקבלים החזר מסכום הקניה. למרות שברשותי 3 כרטיסי אשראי, הסכמתי להצטרף, מתוך ידיעה, שאנסה, ורוב הסיכויים שאחזיר אותו. ערכתי קניה באחת מהחברות שמקבלים החזר של 3% מהקניה, ולכן העדפתי את הכרטיס הזה, וסכום הרכישה היה 7500 שקלים. התקשרתי אל חברת האשראי, לברר כמה אמור להיות החיוב החודשי, כדי שאדאג שיהיה כיסוי, ונאמר לי שהחיוב יהיה 1800 שקלים!! אמרתי שלא יכול להיות כשרק עיסקה אחת היא 7500 שקלים ועוד כמה עסקאות של בערך 2000 שקלים. ואז הנציגה אמרה - את תשלמי 1800 שקלים לחודש. !! אמרתי איך זה יכול להיות? האם זה בריבית? התשובה ההיתה - כן!! מסתבר - שלא רק בריבית - אלא בקרדיט - של שוק אפור אם לא גרוע מכך - 14.5% ריבית !!!! כשהריביות בארץ - שואפות ל-אפס!!! בעיני - זה נראה לי כתרגיל עוקץ - הקמתי שערוריה, והודיעו לי שביטלו את "ההסדר" שבו היינו אמורים לשלם ריבית - של שוק אפור - שרק אנשים נואשים לוקחים מהם הלואות - לגוף - כאילו לגיטימי - חברת כרטיסי אשראי - אבל - בעיני - איבדו את האמון בהם - וכמובן שלא אשאר שם. שומר נפשו ירחק. כלומר - לכאורה - "עוזרים" לי - 1800 שקלים לחודש - אבל בעצם - פועלים לרעתי, ובעצם - התרגיל המסריח הוא - רק לטובתם,
א.ג.  |  23.06.15
2.
התקשר אליי נציג של לאומי
למזלי אין לי צורך בהלוואה... התקשר אליי נציג של לאומי ומייד אחרי השלום הציע לי במילים האלו "אתה זכאי להלוואה של 65 אלף שקל אתה רק צריך להגיד כן". נזפתי על הצורה שהוא הציע לי את ההלוואה שתהיתי למה בנק לאומי צריך לשדל אנשים לקחת הלוואות..כמובן שהשיחה נותקה זמן קצר לאחר מכן.
עמי , תל אביב  |  23.06.15