אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר החקלאות יבקש מרשות ההגבלים לבדוק אם המחלבות מתאמות מחירים צילום: נמרוד גליקמן

פרסום ראשון

שר החקלאות יבקש מרשות ההגבלים לבדוק אם המחלבות מתאמות מחירים

במשרד החקלאות חוששים כי עפ"י פרסומים שהיו לאחרונה, מחירי מוצרי החלב שאינם בפיקוח לא יירדו ועלולים לגרום לתיאום מחירים בין המחלבות ולפגיעה בצרכן

23.06.2015, 14:12 | נורית קדוש

שר החקלאות אורי אריאל יבקש מרשות ההגבלים העסקיים לבדוק אם המחלבות מנסות לבצע תיאום מחירים.

קראו עוד בכלכליסט

החלטתו של אריאל התקבלה בעקבות הדלפות לתקשורת כי מחיר המטרה של החלב צפוי לרדת, אך בשיעור מתון כך שישפיע רק על מחירי החלב לשתיה. לדברי אריאל "הפרסומים על מחיר המטרה של החלב מוקדמים ולא סופיים. אנו פועלים להפחית את המחיר לצרכן על המוצרים המפוקחים יותר מהשיעור שפורסם".

מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו מסר כי "פרסומים המנבאים כי מחירי מוצרי החלב, שאינם בפיקוח מחירים, לא ירדו עבור הצרכן עלולים לגרום לתיאום מחירים בין המחלבות ולפגיעה בצרכן, ואפנה לממונה על ההגבלים העסקיים לבדוק את הנושא".

ארכיון, צילום: חיים צח ארכיון | צילום: חיים צח ארכיון, צילום: חיים צח

במשרד החקלאות טוענים, כי הצהרות כאלה עלולות לגרום למחירי מוצרי החלב שאינם בפיקוח שלא לרדת בעת ירידת מחיר החלב הגולמי, ובעצם מכשירים את הקרקע להשארת המחירים שאינם מפוקחים על ידי המדינה על כנם, וזאת עוד בטרם הוחלט על שיעור השינוי במחיר לצרכן של מוצרי החלב שבפיקוח, ובטרם אושר סופית מחיר המטרה לרפתנים.

עוד הוסיף בן אליהו כי "במטרה להקל על הצרכן ולהוריד את יוקר המחייה, פניתי לוועדת היישום שמחשבת את מחיר המטרה מדי רבעון, לשקול בשנית את עמדתה בטרם תועבר לחתימתי".

ועדת היישום לוקחת בחשבון בתחשיביה עלויות צפויות עתידיות בייצור החלב (כדוגמת עלויות שכר העבודה וכו'). לדעת בן אליהו, העלויות שנלקחו בחשבון שמרניות וגבוהות מדי, ויש מקום שהוועדה תשקול אותן בשנית. מחיר המטרה משפיע באופן ישיר על מחיר מוצרי החלב המפוקחים והלא מפוקחים.

יצוין כי מחיר המטרה של החלב שמקבלים הרפתנים מהמחלבות על החלב הגולמי אכן צפוי לרדת ב-1 ביולי, אך ועדת המחירים הקובעת את מחירי מוצרי החלב המפוקחים לצרכן, לא תכונס בטרם תחליט ועדת היישום על מחיר המטרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות