אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"רשות המאגר הביומטרי הסתירה מידע חיוני מהכנסת" צילום: אלכס קולומויסקי

"רשות המאגר הביומטרי הסתירה מידע חיוני מהכנסת"

דו"ח מבקר המדינה, שחשף שורת כשלים קיצונית בפיילוט המאגר הביומטרי, גרר תגובות זועמות. ח"כ זנדברג האשימה את הרשות בהעלמת מידע וטענה שהפיילוט היה חלמאי, ח"כ אלהרר אמרה שלא ניתן לאשר את המאגר במבנהו הנוכחי וח"כ חנין הגדירו כמסוכן. הרשות בתגובה: "הליקויים כבר תוקנו"

23.06.2015, 18:32 | עומר כביר
"דו"ח המבקר מצביע על רשות ממשלתית רשלנית, שלא בוחלת בהטעיית רשויות אחרות והציבור" - כך אומר היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות, עו"ד יהונתן קלינגר, בתגובה לדו"ח המבקר על פיילוט המאגר הביומטרי.

קראו עוד בכלכליסט

הדו"ח, שהותר היום לפרסום, מותח ביקורת חסרת תקדים על הנחות היסוד שהובילה להקמת המאגר, על עבודת התכנון שנעשתה על מנת להגדיר את פעילותו, על האופן הלא מקצועי שבו נבדקו החלופות השונות, על פריסת סורקי טביעות אצבע בעיתיים שהשימוש בהם מעלה שאלות שנותרו ללא מענה לגבי מאות אלפי טביעות אצבע של אזרחים שכבר מאוחסנות במאגר, ועל היעדר גורם-על שיפקח על התנהלות כל הפרויקט.

עמדות רישום ריקות למאגר הביומטרי עמדות רישום ריקות למאגר הביומטרי עמדות רישום ריקות למאגר הביומטרי

"המסקנות הקשות של דו"ח מבקר המדינה מעידות על תמונה קשה בה ניסוי המאגר הביומטרי כשל בכל התחומים וכי מחדליו אינם פוסחים על שום חלק בתהליך, הוסיף קלינגר בתגובתו. "החל מ-430 אלף תעודות זהות ביומטריות בהן הטביעות האצבע אינן שמישות, המשך בחוסר בדיקת חלופות וכלה בהיעדר התכנון לאורך מחצית חיי הניסוי. אם זהו אכן ניסוי, הוא נכשל. אנו קוראים לשר הפנים לאמץ את מסקנות מבקר המדינה מיד, למחוק את המאגר הביומטרי ולפרק את הרשות לניהול המאגר הביומטרי לאלתר בטרם תגרום נזק נוסף לאזרחי ישראל. אנו קוראים להנפקה מיידית של תעודת זהות חכמה וביומטרית, בה הנתונים נשמרים על הכרטיס בלבד".

עו"ד יהונתן קלינגר, צילום: גיא אסיאג עו"ד יהונתן קלינגר | צילום: גיא אסיאג עו"ד יהונתן קלינגר, צילום: גיא אסיאג

ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) קראה להשמיד את המאגר מיידית: "ממצאי המבקר מעידים כי המאגר מהווה סיכון חמור ביותר לכבוד האדם, זכויותיו ופרטיותו. אין קשר בין תעודות זהות חכמות ובין הקמת מאגר מידע מרכזי. למדינה אין זכות להחזיק בכוח כזה, בוודאי שלא לגורמים פרטיים שהכוח הזה יכול להתגלגל לידיהם בקלות, ועל אחת כמה וכמה הדבר מסוכן כשהוא מגיע לארגוני טרור או ארגונים עברייניים".

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) שחברה בוועדת הכנסת המשותפת שמפקחת על המאגר הביומטרי, אמרה שדו"ח המבקר מדהים בחומרתו. "במשך שנתיים אני טוענת כי לחברי הכנסת נמסר מידע חלקי ולא אמין, ודו"ח מבקר המדינה הסיר היום את הלוט מעל הנושא", היא מוסיפה. "עבודת הפיילוט היתה רצופת טעויות מתחילתה ונראה ששום שלב לא נעשה כראוי. בהתחשב בשורת הכשלים שהדו"ח חושף קשה להאמין כי הפיילוט פועל כה מעט זמן. נראה כאילו השנתיים האחרונות יצאו מתוך סיפור על חכמי חלם. כנבחרת ציבור וכאזרחית אני מאוד מודאגת מהממצאים ומהעובדה שהם הוסתרו מחברי הכנסת שמונו לפקח על עבודה הפיילוט. אני קוראת לתת-הוועדה החדשה ולשרים הממונים לבטל את פיילוט המאגר ולהציל את אזרחי ישראל מכלא ביומטרי שאין ממנו דרך חזרה”.

 

ח"כ תמר זנדברג ח"כ תמר זנדברג ח"כ תמר זנדברג

 

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) הוסיף: "דו"ח המבקר מראה שהחששות והאזהרות שלנו היו מבוססים, שמאגר ביומטרי פירושו פגיעה קשה בפרטיות. לא ברור למה עוד זקוקה הממשלה כדי להבין שמדובר במהלך מיותר ומסוכן, שבמהלך השנתיים בהן פעל באופן ניסיוני תגלו בו פעם אחר פעם כשלים, דליפות ופירצות. המאגר הביומטרי לא רק לא מאובטח, אלא גם לא נחוץ".

דו"ח המבקר צפוי לתפוס חלק מרכזי מהדיון של הוועדה המשותפת לענייני המאגר הביומטרי, שיתקיים מחר ב-16:00. בנוסף, ביום רביעי הבא תתיכנס גם ועדת ביקורת המדינה לדיון מיוחד בדו"ח המבקר, לאור המחדלים הרבים שנחשפו בו. "אסור למדינה להעביר את החוק לפני שנידון בוועדה במסקנות דו"ח המבקר בעניין", אמרה ל"כלכליסט" יו"רית הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד). "הדו"ח מעלה כשלים רבים ומדינת ישראל לא יכולה לעבור לעולם הביומטרי עד תיקון כל הכשלים באופן מקצועי ומעמיק".

ח"כ קארין אלהרר ח"כ קארין אלהרר ח"כ קארין אלהרר

תגובת רשות המאגר הביומטרי

ברשות הביומטרית מסרו בתגובה לדו"ח שכל הליקויים שמצוינים בו תוקנו. "לאורך תקופת המבחן, נבדק פרויקט התיעוד הלאומי הביומטרי בזמן אמת על ידי מבקר המדינה", נמסר. "העובדה שהבדיקה בוצעה באמצע תקופת המבחן ובזמן אמת אפשרה לרשות לתקן את הליקויים עליהם הצביע המבקר כבר במהלך תקופת המבחן. כל הפערים והליקויים טופלו ותוקנו במלואם זה מכבר, והדברים פורטו במסגרת הדו"ח המסכם שהוגש לכנסת ובמסגרת מסמכים שהועברו למשרד מבקר המדינה.

"בנושאים המהותיים וביניהם השימוש במערכות ההשוואה הביומטריות וכן בנושא סורקי טביעות האצבע, הבהירה הוועדה החיצונית המקצועית מפקחת על התנהלות תקופת המבחן בדו"חות אשר הגישה, כי נחה דעתה והשימוש במערכות הרשות מאפשר בדיקה מלאה ומהימנה לכלל המבדקים הנדרשים בחוק. כלל הגורמים המעורבים בצורה ישירה והדוקה בפעילות הרשות העבירו המלצה חד משמעית המבהירה שמולאו בהצלחה כל חובות תקופת המבחן, הוכח הצורך ונחיצות המאגר וכן כי נדרש מאגר ביומטרי כדי לאפשר התמודדות עם תופעת גניבת הזהות וההתחזות במדינה”.

תגובת הרשות מתעלמת במובהק מכמה סוגיות שלא תוקנו או שכלל לא ניתן לתקנן. פעילות הפיילוט לאורך חודשים רבים ללא תוכנית עבודה מסודרת הינה כשל שאין שום דרך לתקנו, והמבקר עצמו קובע כי יש לבחון את השימוש בסורקי טביעות האצבע הבעיתיים ונכון לשלב זה עדיין לא ברורות השלכות השימוש בהם בכל הנוגע לטביעות האצבע שנאספו באמצעותם. חמור מכל, כפי שמעיר המבקר עצמו, עדיין אין מענה לסוגייה היקף תופעת גניבת וזיוף הזהות בישראל, שצוינה פעם אחר פעם כסיבה המרכזית להקמת המאגר הביומטרי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
לא מבין מה כל הפטפטת הזו
הנושא הזה הרבה יותר בטחוני מזכיונות גז. חובה לדון בו בקבינט הביטחוני, תחת מעטה סודיות כבד. להחליט שצריך מאגר של פנים ועשר טביעות אצבע ולהעניק את הניהול וההפעלה לאחד מהחברים שלנו. רק ככה בטוח שאזרחי ישראל לא יוכלו לחמוק מידי הטייקונים ולא יוכלו לבקר את מעשי השליט אשתו ושאר מקורביו. חחחחח אפילו דיקטטורה הוא לא מסוגל לעשות כמו שצריך.
גיל  |  24.06.15
לכל התגובות