אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שופרסל, איקאה וטיב טעם יעברו לרכוש חשמל מדוראד צילום: בני מור

בלעדי לכלכליסט

שופרסל, איקאה וטיב טעם יעברו לרכוש חשמל מדוראד

החברות יתנתקו מחברת החשמל ויתחברו לדוראד, תחנת הכוח הפרטית הגדולה בארץ, בחוזים בני 5–7 שנים

24.06.2015, 08:03 | ליאור גוטמן

חברת דוראד, שמפעילה את תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל, צפויה להתחיל בקרוב למכור חשמל לשופרסל, איקאה וטיב טעם - כך נודע ל"כלכליסט". מדובר ברכישה בהיקף כולל של כ־80 מגה וואט, ועל פי הערכות במשק, ההכנסה הצפויה לדוראד לאורך 5–7 שנות חוזה נאמדת במיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

תחנת כוח דוראד באשקלון, צילום: בני מור תחנת כוח דוראד באשקלון | צילום: בני מור תחנת כוח דוראד באשקלון, צילום: בני מור

הנתונים הכספיים של דוראד לרבעון הראשון של 2015 מעלים שהכנסות החברה ממכירת חשמל ללקוחות פרטיים הסתכמו בכ־680 מיליון שקל. הרווח התפעולי של החברה הסתכם בכ־98 מיליון שקל, ואילו הרווח הנקי הסתכם בכ־65 מיליון שקל.

תחנת הכוח של דוראד מוצבת במתחם קצא"א שבסמוך לאשקלון, והיא מפיקה כ־840 מגה וואט - כ־6% מכושר הייצור של חברת החשמל. הנהלת דוראד כבר הגישה בקשה לבדיקת היתכנות להקמת תחנת כוח שנייה במתחם בהספק של כ־500 מגה וואט. התחנה הקיימת החלה לפעול במאי 2014 והלקוחות העיקריים שלה טרם ההפעלה היו חברת המים הלאומית מקורות ומערכת הביטחון. מי שניהלה את המו"מ מול הלקוחות החדשים היא סמנכ"לית השיווק יעל להב.

לפני כמה חודשים קיבלה דוראד אישור עקרוני למכירת חשמל גם לכלל השוק ולא רק ללקוחות עסקיים, אולם בלחץ משרד האנרגיה רישיון האספקה שונה וחזר למצבו המקורי. נכון להיום היקף ייצור החשמל הפרטי מגיע לכ־%15, ובחודשים הקרובים תצטרף גם תחנת הכוח של דליה אנרגיות שתפיק 870 מגה וואט, מה שיצמצם את נתח השוק של חברת החשמל לכ־80% לעומת כ־95% לפני כשלוש שנים. מנכ"ל החברה אלי אסולין אמר ש"דוראד ממשיכה למכור את החשמל שנותר ללקוחות פרטיים, ומעוניינת לחדור לשוק הביתי. נכון להיום הצעד אינו מתאפשר עקב מגבלות רגולטוריות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות